Jak właściwie tabletka trafia do blistra?

Jak właściwie tabletka trafia do blistra?

Regularnie bierzemy je do ręki, ale mało kto wie, jak pojedyncze tabletki trafiają właściwie do blistrów. Produkcja musi przebiegać szybko, bezpiecznie i ekonomicznie. W osiągnięciu tego celu sprawdzają się również używane maszyny blistrujące.

Mianem blistra określa się przezroczyste opakowanie, które pozwala klientowi zobaczyć opakowany jeszcze produkt. Szeroko rozpowszechnioną formą blistrów są wyciskane opakowania tabletek i kapsułek. Pakowane są w nich jednorazowe dawki leków. Zaletą tych opakowań jest to, że pacjent może dokładnie monitorować przyjmowanie przez siebie leków.

abletka trafia do blistra

Farmakologia – ogromny i nieustannie rozwijający się rynek

Produkcja leków to ustawicznie rosnący rynek. Jedną z przyczyn tego stanu rzeczy jest rozwój demograficzny i towarzyszący temu zjawisku wzrost zachorowań na choroby związane z wiekiem. Z drugiej strony rosną nakłady na opiekę zdrowotną. W 2019 r. co drugi mieszkaniec UE sięgał po leki na receptę, a co trzeci po leki dostępne bez recepty. Rośnie skłonność do samodzielnego leczenia się, dostrzegana głównie w segmencie leków na przeziębienie. Te farmaceutyki stanowią jedną trzecią i zarazem największą część leków dostępnych w Europie bez recepty, na drugim miejscu plasują się tabletki przeciwbólowe na poziomie ponad 20%.

Test Huawei FreeBuds 5i – dźwięk Hi-Res, ANC i multi-pairing

Maszyna blistrująca: prosta, ale precyzyjna

Wystarczy wziąć dwie folie, tabletki i maszynę blistrującą. W efekcie otrzymuje się opakowane farmaceutyki. Brzmi prosto i tak też w rzeczywistości wygląda. Wymaga jednak dokładnego monitorowania procesu.

Na pierwszym etapie produkcji wytwarza się profilowaną wytłoczkę blistrową. Najczęściej jest ona wykonana z tworzywa PCW lub aluminium. Folię rozwija się, napręża, a następnie wytłacza mechanicznie stemplami w celu nadania wymaganego kształtu lub formuje termicznie. Powstaje przy tym ciągła wstęga folii z gniazdami na tabletki na całej szerokości folii.

Równolegle do tego zostają przygotowane tabletki. Są one ostrożnie przemieszczane na płytach wibracyjnych lub taśmach obrotowych, aby nie uległy uszkodzeniu. Sczepione ze sobą kapsułki zostają rozdzielone za pomocą szczotek. Potok tabletek wymaga rozdzielenia na pojedyncze sztuki, aby w każdym wytłoczonym gnieździe powłoki blistrowej znalazła się tylko jedna tabletka. System kamer monitoruje, czy w każdym zagłębieniu znajduje się dokładnie jedna tabletka.

Maszyna blistrująca BF50 PLUS firmy Omar jest mała, ale zręczna. Dzięki krótkim czasom przezbrajania pracuje rentownie nawet przy produkcji małych partii.

Trzecim etapem jest produkcja folii pokrywowej. Najczęściej jest ona wykonana z twardego aluminium i ma grubość jedynie 20 µm. I w tym właśnie tkwi największa trudność: z jednej strony folia musi być na tyle cienka, aby bez problemu można było wyłuskać tabletkę. Z drugiej strony musi być na tyle stabilna, aby chronić lek przed czynnikami zewnętrznymi. Folia aluminiowa jest sprawdzana pod kątem uszkodzeń. System bezpieczeństwa wykrywa przy tym najdrobniejsze mikrootwory. Z maszyną blistrującą jest zintegrowana także drukarka. W końcu na folii musi znaleźć się nazwa leku i termin ważności.

Na kolejnym etapie folia pokrywowa jest zgrzewana z wytłoczką blistrową. W przypadku leków z nadrukowanym schematem przyjmowania operacja ta musi być na tyle precyzyjna, aby nadruk pokrywał się z gniazdami. Znanym przykładem są pigułki antykoncepcyjne z nadrukowanymi dniami tygodnia.

Na ostatnim etapie blistry są wycinane i opuszczają maszynę blistrującą. Ułożone w stos blistry trafiają następnie do jednostki pakującej, gdzie są pakowane w kartony wraz z dołączaną ulotką informacyjną.

Test Huawei FreeBuds 5i – dźwięk Hi-Res, ANC i multi-pairing

Od maszyn blistrujących wymaga się najwyższej elastyczności

Maszyna blistrująca musi pozwalać na obróbkę możliwie wielu różnych materiałów. Wytłoczka blistrowa może być wykonana z polimeru (PCW, PP, PE i PET) albo też kompozytu z PCW i aluminium. Także materiały pokrywowe mogą być różne w zależności od zastosowania – od miękkiego i twardego aluminium po kombinację złożoną z aluminium, papieru i/lub PET.

Dzięki sterownikowi PLC automatyczne maszyny blistrujące są w stanie zrealizować każde oczekiwanie w odniesieniu do pakowania. Aby móc rentowanie wytwarzać blistry również w przypadku małych partii produkcji, kluczowe znaczenie ma krótki czas przezbrajania narzędzi wytłaczających i wykrawających. Najmniejsze tabletki ważą jedynie ok. 100 mg, czyli 0,1 g. To w przybliżeniu tyle, co mucha domowa. Duże tabletki mogą mieć nawet ponad 2 cm długości. Bardzo zróżnicowana może być także liczba tabletek i ich umiejscowienie w blistrze.

Musi być szybko, ekonomicznie i bezpiecznie

W 2021 r. przyczyną jednej trzeciej reklamowanych w Niemczech leków były nieprawidłowości w opakowaniu. Jedynie cienka linia oddziela bezpieczeństwo i koszty produkcji. Każda wada jakościowa stanowi ryzyko dla osoby zażywającej lekarstwo. Mimo tego maszyny blistrujące muszą pracować w sposób rentowny. Wiąże się to z tym, że chociaż ceny artykułów codziennego użytku od dziesięcioleci rosną, to ceny farmaceutyków maleją.

Kto podczas planowania inwestycji stawia na pierwszym miejscu optymalizację kosztów, nie zawsze musi przełknąć gorzką pigułkę. Wynika to z faktu, że dzięki wykorzystaniu używanych maszyn również w farmakologii można obniżyć budżet. Ponieważ w porównaniu z maszynami nowymi maszyny używane są znacznie tańsze i dostępne od ręki. Dotyczy to również takich specjalistycznych urządzeń produkcyjnych jak maszyny blistrujące. W tej chwili na platformie Surplex.com czekają na nabywcę następujące trzy maszyny blistrujące:

  • RM250 firmy FARMATEC (2 sztuki)
  • BF50 PLUS firmy Omar

Urządzenia zostały wyprodukowane w 2021 r. i odpowiadają najnowocześniejszej technologii. Pochodzą one z parku maszynowego pewnego producenta kosmetyków i suplementów z okolic Trydentu (Włochy) i były starannie serwisowane. Maszyna serii RM produkuje do 300 blistrów na minutę i obrabia najbardziej popularne materiały. Ta ostatnia zaleta odnosi się również do maszyny BF50. Jest ona mniejsza, ale w zamian za to szybciej można ją przezbroić, a dzięki temu ekonomiczna nawet w przypadku małych partii produkcyjnych.

źródło: Surplex

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu: redakcja(at)technosenior.pl