EyeSafe – ochrona wzroku w Dynabook Portégé X40L

EyeSafe – ochrona wzroku w Dynabook Portégé X40L

  • Przed ekranami, których niebieskie światło uszkadza wzrok, spędzamy średnio 13 godzin dziennie
  • EyeSafe to skuteczne rozwiązanie w zakresie ochrony wzroku

Dynabook Portégé X40L

Dynabook, japoński producent laptopów biznesowych (dawniej Toshiba), skupia się na optymalizacji swoich urządzeń do codziennego i intensywnego użytkowania. Portégé X40L jest pierwszym notebookiem Dynabooka, w którym zastosowano technologię ograniczania emisji niebezpiecznego, niebieskiego światła przy jednoczesnym zachowaniu wierności kolorów. Wyświetlacz IPS, z certyfikatem Eyesafe, rozwiązuje problem filtrowania niebieskiego światła, bez konieczności stosowania specjalnych folii lub filtrów. Wyświetlacze z certyfikatem Eyesafe są wykorzystywane także w innych urządzeniach, w tym w sprzętach używanych przez dzieci i młodzież. To właśnie ich oczy są najbardziej wrażliwe na niebieskie światło.

Test Dynabook Portege X30L-K – doskonały towarzysz w podróży

Nadmiar niebieskiego światła szkodliwy dla wzroku

Naturalne światło niebieskie jest nieodłącznym elementem naszego życia i ma niewątpliwie pozytywny wpływ na człowieka. Rozbudza nas rano, poprawia nasz nastrój i nasze funkcje poznawcze, które pozwalają nam odpowiednio reagować na bodźce. Jednak to nadmiar niebieskiego światła, wynikający z codziennego użytkowania sprzętów elektronicznych, zaczyna mieć na nas negatywny wpływ.

Ludzie nigdy nie byli narażeni na tak duże promieniowanie światła niebieskiego jak dzisiaj, a wyświetlacze elektroniczne są jednymi z głównych źródeł. Według badań z 2020 roku ludzie spędzają obecnie średnio ok. 13 godzin dziennie przed ekranami monitorów, telefonów i telewizorów. W skali dnia oznacza to, że przebywamy tylko 3 do 4 godzin bez intensywnej ekspozycji na niebieskie światło. Pandemia i związane z nią kwarantanny i ograniczenia bez wątpienia przyczyniły się do takiego stanu rzeczy. Wszystko to pociąga za sobą potencjalne zagrożenia dla naszego wzroku. Ludzkie oko nie jest w stanie przefiltrować tak dużego promieniowania światła niebieskiego, a jego zbyt duża ilość może trwale uszkodzić wzrok.

Dynabook Portégé X40L-K
Dynabook Portégé X40L-K

Najbardziej narażone są dzieci i młodzież

W porównaniu z promieniowaniem UV, które rogówka i soczewka oka potrafią odfiltrować z niemal 100% skutecznością, do siatkówki dziecięcej dociera nawet 65% światła niebieskiego. Nadmierna ekspozycja na niebieskie światło powoduje m.in. wysuszenie rogówki, a w konsekwencji swędzenie i ból oczu, ale także zaburzenia snu i bóle głowy. Najbardziej narażone są dzieci. Nie tylko ze względu na ich dopiero rozwijający się wzrok, ale także na tendencję do trzymania urządzeń bliżej oczu, co zwiększa zagrożenie.

Najwięcej pracy przed ekranem jest w biurach – pracodawcy mogą pomóc

Pracodawcy również ponoszą pewną odpowiedzialność w zakresie chorób oczu swoich pracowników. To właśnie w pracy, podczas ośmiogodzinnego dnia pracy, jesteśmy najbardziej narażeni na działanie niebieskiego światła.  W związku z tym menedżerowie IT i HR powinni rozważyć, czy jest to dobry moment na wyposażenie pracowników w niektóre z możliwych urządzeń do ochrony wzroku. Poza względami zdrowotnymi wspomniane wyżej skutki ekspozycji na niebieskie światło, mogą powodować zmęczenie i obniżoną efektywność pracowników.

 Specjalny wyświetlacz, filtr czy oprogramowanie?

Istnieje kilka sposobów na przeciwdziałanie negatywnym skutkom niebieskiego światła.

  • Specjalny wyświetlacz z filtrem niebieskiego światła.

Z punktu widzenia użytkownika, najprostszym i najskuteczniejszym sposobem filtrowania niebieskiego światła jest odpowiedni wyświetlacz, który potrafi automatycznie zredukować intensywność wysokoenergetycznego światła niebieskiego bez wpływu na kolor obrazu. W tym właśnie kierunku zmierza Dynabook. Portégé X40L wyposażony jest w specjalny wyświetlacz z certyfikatem IPS Eyesafe. Rozwiązuje on problem filtrowania promieniowania niebieskiego automatycznie, czyniąc oglądanie bardziej przyjaznym dla oczu.

„Jako producent profesjonalnych laptopów chcemy w przyszłości skupić się na wdrażaniu wyświetlaczy z certyfikatem Eyesafe także w innych urządzeniach. W tym w laptopach przeznaczonych dla młodych użytkowników, które projektujemy i optymalizujemy pod kątem nauki. To w końcu przed ekranami naszych laptopów użytkownicy spędzają większość dnia.” Powiedział Alexander Malienko, dyrektor jednostki biznesowej na Europę Wschodnią i MEA, Dynabook.

  • Filtry

Niestety, zdecydowana większość sprzedawanych dziś ekranów nie jest w stanie tłumić promieniowania światła niebieskiego. Dla tych urządzeń dostępne są specjalne filtry. Monitory stacjonarne, laptopy i telefony mogą być wyposażone w oddzielnie sprzedawane folie, które zmniejszają odblaski, jednocześnie ograniczając emisję niebieskiego światła, które przez nie przechodzi. Większość z tych filtrów jest przeznaczona do jednorazowego zastosowania bezpośrednio na wyświetlaczu. W przypadku telefonów komórkowych filtry te mogą również pełnić funkcję ochronną, zmniejszając ryzyko pęknięcia wyświetlacza w przypadku jego upuszczenia.

  • Okulary

Podobną funkcję ograniczania dawki przepuszczanego niebieskiego światła mogą pełnić także specjalne okulary. Często są one sprzedawane jako „okulary do komputera”. Przy ich zakupie dobrze jest sprawdzić parametry pod kątem obecności filtra ograniczającego niebieskie światło.

  • Oprogramowanie

Niebieskie światło można również wyeliminować za pomocą odpowiedniego oprogramowania. Jednak ta metoda niesie ze sobą możliwość zmiany kolorów wyświetlacza, która zazwyczaj nie jest mile widziana.

  • Dobre codzienne praktyki

Ze zdrowotnego punktu widzenia dobrze jest ustawić poziom jasności wyświetlacza tylko na poziom potrzebny do pracy (nie maksymalny). Najlepiej nie oglądać w ciemności wyświetlacza emitującego niebieskie światło. Wieczorem, podczas pracy przy komputerze lub telefonie, dobrze jest włączyć lampkę z ciepłym światłem i zmniejszyć jasność ekranu.

Test Microsoft Surface Laptop 5 – lekki laptop do następnej ery

Jeszcze nigdy ludzie nie byli narażeni na działanie niebieskiego światła w tak dużym stopniu jak w ostatnich czasach. Lepszym rozwiązaniem niż zmaganie się z nieodwracalnymi skutkami jest postawienie na profilaktykę i dobre praktyki stosowane na co dzień.

 Dowiedz się więcej o notebookach Dynabook na pl.dynabook.com/laptops/device-for-every-worker/

Przeczytaj więcej o zagrożeniach wynikających z wysokoenergetycznego niebieskiego światła: https://eyesafe.com/research/.

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu: redakcja(at)technosenior.pl