Tryb Relumino – dla osób z wadami wzroku

Tryb Relumino – dla osób z wadami wzroku

Tryb Relumino pozwoli dopasować parametry obrazu tak, aby osoby z wadami wzroku mogły cieszyć się filmami pełnymi barw i kontrastów na telewizorze. Funkcja będzie dostępna w wybranych telewizorach z 2023 roku od modelu Q80C wzwyż, czyli głównie w modelach QLED, Neo QLED 4K oraz OLED i Neo QLED Excellence Line 8K.

Tryb Relumino

Relumino z języka łacińskiego oznacza „przywracać światło”. Tryb podświetla kontury i poprawia kontrast i kolory, dzięki czemu obraz jest wyraźniejszy i łatwiejszy w odbiorze.

Recenzja EZVIZ HB8 i EZVIZ EB3 – monitoring na działce

Reklamy
Zwiększ zasięg Twojej sieci Wi-Fi

Relumino[1] to pierwsza tego typu technologia, która pozwala osobom słabowidzącym cieszyć się ulubionymi programami telewizyjnymi, filmami i grami bez konieczności posiadania dodatkowego sprzętu. Do optymalizacji parametrów obrazu Relumino wykorzystuje opracowaną przez firmę Samsung sztuczną inteligencję. Dzięki niej możliwe jest dynamiczne obrysowywanie krawędzi elementów na ekranie i przywracanie równowagi kolorów, co wpływa na lepsze widzenie ludzi, obiektów i tekstu.

Tryb Relumino, zaprezentowany na targach CES 2023 będzie dostępny w modelach telewizorów Neo QLED 4K: QN80C, QN85C, QN90C, OLED: S90C, S95C  i Neo QLED Excellence Line 8K: QN800C, QN900C na 2023 rok, połączonych ze źródłami sygnału przez port DTV lub HDMI. Nie obsługuje innych źródeł (np. OTT).

Test Creative Pebble Pro – muzyka i gra z oświetleniem RGB

Ponadto, podczas tegorocznych targów CES firma Samsung zaprezentowała nową generację okularów Relumino, które zadebiutowały na tej imprezie w 2018 roku w ramach programu C-Lab, a także aplikację mobilną, która ma sprawić, że wrażenia wizualne będą przyjemniejsze i bardziej spersonalizowane na każdym ekranie.

Tryb Relumino

Tryb Relumino otrzymał nagrodę CES 2023 Innovation Award.

Aplikacja SeeColors dla osób z zaburzeniami widzenia barw

Relumino to nie jest jedyne ułatwienie dla osób z wadami wzroku. Kilka lat temu firma Samsung pokazała także aplikację dla osób z zaburzeniami widzenia barw. Dzięki aplikacji SeeColors[2] na telewizory Samsung, użytkownicy mogą rozpoznać typ oraz stopień swoich zaburzeń widzenia barw i na tej podstawie dostosować ustawienia ekranu. Jest dostępna na wszystkich TV od 2022 roku oraz na wybranych seriach od 2015 do 2021 roku (głównie wyższe modele bez FHD i najbardziej podstawowych modeli Crystal UHD). Aplikacja SeeColors powstała we współpracy z Colorlite®, węgierską firmą stosującą certyfikowaną technologię opartą o wyniki 20-letnich badań przy tworzeniu soczewek dla osób z zaburzeniami widzenia barw.

***

[1]  Tryb Relumino jest przeznaczony dla osób słabowidzącym (źródło: WHO, World report on vision, 2019) i wykazujących objawy niewyraźnego widzenia. Niektóre funkcje mogą zostać wprowadzone w innym terminie, a usługa może być niedostępna w czasie zakupu tego produktu.

[2]   Ta aplikacja nie jest przeznaczona do stosowania w diagnostyce choroby lub innych stanów, a także w łagodzeniu, leczeniu lub zapobieganiu chorobom lub problemom medycznym. Wszelkie informacje znalezione, uzyskane lub dostępne za pośrednictwem tej aplikacji są udostępniane dla wygody użytkownika i nie powinny być traktowane jako porady medyczne.

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu: redakcja(at)technosenior.pl