Na czym polega testowanie oprogramowania?

Testowanie oprogramowania to niełatwa i odpowiedzialna praca, która od testera wymaga znacznej wiedzy i uważności. Jest to jednak niezbędny etap przy tworzeniu programów zwłaszcza o dużej złożoności. Jakie zadania wykonuje software tester?

testowanie oprogramowania

Analiza oprogramowania pod kątem błędów i nieprawidłowości

Napisanie kodu to zaledwie połowa sukcesu. Pełna implementacja programu i stworzenie z niego pełnowartościowego produktu wymaga jeszcze przetestowania go pod kątem błędów oraz poprawności działania. Musi on spełniać założenia projektowe które były ustalane z klientem lub są dopasowane do potrzeb konkretnej grupy użytkowników. Kontrolowaniem aplikacji zajmuje się software tester. Dwa podstawowe stanowiska związane z tym zajęciem to tester manualny i automatyczny. Czym się one różnią?

Obowiązki testera manualnego i automatycznego

Tester manualny ma do swojej dyspozycji przygotowany wcześniej scenariusz testowy. Na jego podstawie dokonuje szczegółowej analizy funkcji programu sprawdzając, czy działa on zgodnie z założeniami i nie generuje błędów.

Podobne zadania spełnia tester automatyczny jednak wspiera się on specjalnym programem testowym. To rozwiązanie szczególnie dobrze sprawdza się w sytuacji, gdy analiza jest żmudna i czasochłonna, jak np. testowanie zachowania aplikacji przy równoczesnym logowaniu się wielu użytkowników. Tester automatyczny najczęściej jest programistą i samodzielnie modyfikuje program testowy do swoich potrzeb.

Reklamy
Zwiększ zasięg Twojej sieci Wi-Fi

Oprócz testowania do najważniejszych obowiązków software testera należy:

  • pisanie nowych testów i korzystanie z już istniejących,
  • rozbudowa wykorzystywanego w pracy testerów frameworka,
  • zagwarantowanie najwyższej jakości sprawdzanych systemów lub aplikacji,
  • przygotowywanie raportów testowych,
  • współpraca z klientem.

Testowanie może być procesem wielokrotnym. Po wykonaniu raportu program wraca do programistów, którzy poprawiają błędy. Następnie znowu jest sprawdzany przez software testera. Odbywa się to aż do momentu, gdy wszystkie nieprawidłowości zostaną wyeliminowane, a program będzie zgodny z zapotrzebowaniem klienta.

Fachowe testowanie decyduje o jakości programu

Współpraca zespołu programistów z software testerami to podstawa stworzenia wysokiej klasy oprogramowania.  W GlobalLogic proces analizy prowadzony jest według szczegółowych scenariuszy testowych i zgodnie z rygorystycznymi standardami. Dzięki temu od lat dostarczamy najlepszej jakości aplikacje do wielu firm na całym świecie. Sprawdź naszą ofertę już dziś!

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu: redakcja(at)technosenior.pl