Jak chronić swoje dane z urządzeń inteligentnych?

Jak chronić swoje dane z urządzeń inteligentnych?

Rok temu na całym świecie używane było około 14,4 mld urządzeń inteligentnych – wynika z szacunków firm Ademe i Arcep ze stycznia 2022 r. W Polsce, według raportu Oferteo z 2022 roku, aż 1/3 nowych domów wykorzystuje rozwiązania smart home. Inteligentne urządzenia ułatwiają życie i zapewniają komfort użytkownikom. Jednocześnie mogą mieć dostęp do wielu danych wrażliwych.

Z okazji Światowego Dnia Ochrony Danych Osobowych warto pomyśleć o kwestii bezpieczeństwa własnych danych. Pomocne mogą być wskazówki opracowane przez ekspertów Netatmo, producenta rozwiązań inteligentnego domu.

Reklamy
Zwiększ zasięg Twojej sieci Wi-Fi

Jak chronić swoje dane

Udostępnianie minimum danych 

Rejestrując się w usłudze użytkownik powierza usługodawcy pewną ilość danych osobowych. W Europie firmy są zobowiązane do przestrzegania Ogólnego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (GDPR), którego ideą jest minimalizacja gromadzenia danych. Podczas rejestracji konta użytkownicy powinni przeanalizować w jakim celu pobierane są poszczególne dane oraz przekazać tylko te, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania usługi.

Recenzja Netatmo Weather – Inteligentna Stacja Pogodowa

W czasie zakupów warto wybierać urządzenia tworzone w myśl zasady „privacy by design”. Tym samym, już w fazie projektowania swoich produktów i ich aplikacji, producent zapewnia, że ilość gromadzonych danych osobowych jest ograniczona do ścisłego minimum.

Silne hasła 

Hasło to najbardziej oczywista i zarazem jedna z najważniejszych blokad, która chroni dane. Eksperci zalecają, że dla większego bezpieczeństwa hasło powinno zawierać litery, cyfry, symbole, duże i małe litery. W większości przypadków użytkownicy są ostrzegani gdy hasło nie spełnia tych wymagań i są proszeni o wskazanie bardziej złożonej kombinacji znaków.

Recenzja Ezviz DP2C – kamera, wizjer i dzwonek do drzwi

Unikalność i poufność haseł 

Warto podjąć dodatkowe środki ostrożności:

  • Hasło powinno być unikalne dla każdej z podłączonych usług. Warto przechowywać je w renomowanym menedżerze haseł.
  • Hasło nie powinny być udostępnione nikomu z zewnątrz.
  • W przypadku alertu o niebezpieczeństwie z któregoś z podłączonych urządzeń należy bezzwłocznie zmienić hasło lub nawet login do usługi – w zakładce Bezpieczeństwo w aplikacji Netatmo możliwe jest wylogowanie ze wszystkich produktów oraz zmiana hasła.

Aktualizowanie urządzeń 

Ważne jest, aby urządzenia i aplikacje działały z najnowszymi aktualizacjami. Pozwala to nie tylko na korzystanie z nowych funkcji, ale także zapewnia optymalny poziom bezpieczeństwa. Należy pamiętać, że sposoby na włamywanie się do systemów czy urządzeń ciągle ewoluują. Z tego powodu przy aktualizacjach oprogramowania często zostają wzbogacane o nowe formy zabezpieczeń, które są dodatkową ochroną dla danych użytkownika.

Lokalne przechowywanie danych 

Sporo informacji i danych ze smart home przechowywanych jest w chmurze. Warto zadbać o to, żeby maksymalnie duża ilość informacji była magazynowana lokalnie, co dodatkowo utrudni ich niepożądane przejęcie. Wybrane urządzenia jak np. Inteligentne kamery Netatmo dają możliwość zapisywania nagrań na karcie pamięci, która dodatkowo jest szyfrowana. Znacznie podnosi to poziom ochrony nagrań z urządzenia.

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu: redakcja(at)technosenior.pl