Jaki był 2022 rok i co przyniesie 2023?

Jaki był 2022 rok i co przyniesie 2023?

Komentarz Piotra Kaweckiego, Prezesa Zarządu ITBoom Sp. z o.o.

Jaki był 2022 rok i co przyniesie 2023
Piotr Kawecki, Prezes Zarządu ITBoom Sp. z o.o.

Ostatnie 12 miesięcy było czasem znaczącego wzrostu sprzedaży w segmencie usług IT, w szczególności w obszarze wytwarzania dedykowanego oprogramowania. Projekty były realizowane dla naszych stałych klientów, a także nowych firm, które zdecydowały się na inwestycje w obszarze automatyzacji procesów biznesowych.

2022 rok był czasem wielu wyzwań. Wszyscy prowadziliśmy biznes w otoczeniu i niejako cieniu wojny na Ukrainie. Bardzo odczuwalna była inflacja, która determinowała presję płacową. Firmy przekładały do niedawna ten czynnik na klienta i podwyższały ceny usług IT. Dotarliśmy jednak do punktu, w którym dalsze zwiększanie cen jest coraz mniej racjonalne. Po prostu nie znajduje już tak dużego uzasadnienia ekonomicznego.

Obecnie mamy bowiem do czynienia z mniejszą konkurencyjnością cenową naszych rodzimych specjalistów. Warto zwrócić uwagę choćby na napływ do Europy informatyków z Ukrainy, Białorusi, a nawet Rosji. Informatycy ci poprzez wykorzystanie formy body leasingu, mogą świadczyć usługi IT w konkurencyjnej cenie na całym świcie. Te czynniki w najbliższych miesiącach nieco zmniejszą presję płacową, a tym samym powinien ustabilizować się i ograniczy dalszy wzrost cen w IT.

Recenzja Ezviz DP2C – kamera, wizjer i dzwonek do drzwi

Miniony rok to także problemy produkcji w Chinach i zachwianie łańcuchów dostaw. Wojna spowodowała także zawirowania kursów walut. To wszystko zwiększyło ceny w obszarze hardware’u, przynajmniej do końca pierwszej połowy minionego roku. Przełom trzeciego i czwartego kwartału 2022 roku, to jednak okres zwiększonej podaży. Rynek nasycił się wcześniej zakupiony sprzętem i w magazynach obecnie jest więcej towaru niż chętnych do jego zakupu.

2023 – jaki będzie?

Istnieje pewne, moim zdaniem niewielkie, ryzyko ograniczania budżetów na nowe wdrożenia IT w Polsce. Wynika to z obaw przed globalnym kryzysem, spowolnieniem gospodarczym, które może wpłynąć negatywnie na biznes w Polsce i na Świecie. Firmy boją się inwestować w nowe wdrożenia czy modernizację sprzętu. Póki co zjawisko to nie ma ogromnej skali. Mamy obecnie do czynienia z pewnego rodzaju paradoksem na rynku IT.

Ostatnie 2 lata mocno zaburzyły wyniki rynkowe poprzez znaczące zwiększenie sprzedaży sprzętu i usług IT na świecie. Mieliśmy do czynienia z ponadnormatywnym wzrostem wynikającym z pandemii i wymogów pracy zdalnej. W roku 2023 należy spodziewać się urealnienia danych i bardziej byłbym skłonny do odniesienia efektywności naszej branży do roku 2019, sprzed okresu pandemii.

Jeden komentarz do “Jaki był 2022 rok i co przyniesie 2023?

 • 30 stycznia 2023 o 13:04
  Bezpośredni odnośnik

  Automatyzacja procesów jest bardzo ważna w dzisiejszych świecie. Wiele firm nie jest świadoma tego jak łatwo mogą oszczędzić czas na codziennych monotonnych czynnościach papierkowych takich jak chociażby dokumentacja techniczna produkowanych elementów.
  Minusem jest to, że standardowe dedykowane oprogramowanie jest drogie i wymaga sporo czasu na dostosowanie i poprawki.
  Dzięki Qalcwise możemy zaoszczędzić czas i pieniądze. Dzięki przyjemnemu środowisku NO-CODE można zbudować aplikacje, którą można opisać w formie procesu.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: