Jakie czynniki wpływają na działanie sieci Wi-Fi w domu?

Jakie czynniki wpływają na działanie sieci Wi-Fi w domu?

Sieci Wi-Fi umożliwiają bezprzewodowy i stały dostęp do internetu oraz udostępnianie zasobów między różnymi urządzeniami w gospodarstwach domowych. Żeby sieć Wi-Fi działała prawidłowo, ważne jest, aby znać i kontrolować różne czynniki, które mogą mieć wpływ na jej funkcjonowanie. Od czego zależy jakość sygnału? Na co musimy zwrócić uwagę podczas montażu routera w domu lub mieszkaniu? Wyjaśniamy.

Wi-Fi w domu

Położenie routera Wi-Fi w domu lub mieszkaniu

Jednym z najważniejszych czynników jakości sygnału internetu jest odległość między punktem dostępowym (czyli w tym wypadku routerem) a urządzeniem, które chcemy podłączyć do sieci. Im większa odległość, tym słabsze będzie połączenie i niższa prędkość transmisji danych. Z tego powodu w miarę możliwości powinniśmy ustawić router w centralnej części nieruchomości, dzięki czemu sygnał będzie rozchodził się równomiernie. Nie należy routera zamykać w szafkach czy mniejszych pomieszczeniach (np. komórkach). Choć to niezwykle rzadki przypadek, to warto pamiętać, aby router nie znajdował się w bezpośrednim sąsiedztwie mikrofalówki, która może zakłócać jego działanie. Jeśli jednak sygnał nadal jest za słaby (np. ze względu na architekturę nieruchomości, grubość ścian), to możemy zwiększyć jego moc np. poprzez zakup specjalnego urządzenia – tzw. wzmacniacza sygnału lub też podłączenia drugiego punktu dostępowego w innym miejscu domu.

Reklamy
Zwiększ zasięg Twojej sieci Wi-Fi

Niska prędkość internetu – wina Wi-Fi?

W wielu wypadkach problemy z działaniem sieci Wi-Fi nie są powiązane z routerem, ale z pakietem internetowym, który wybraliśmy. Do sieci podłączamy coraz więcej urządzeń: laptopy, telewizory, smartfony, artykuły gospodarstwa domowego czy systemy smart home, co w niektórych wypadkach może spowodować przeciążenie sieci domowej. Rozwiązaniem w takiej sytuacji jest zmiana dostawcy, jeśli aktualny nie ma w swojej ofercie internetu spełniającego nasze oczekiwania. W innym wypadku możemy zwiększyć pakiet, co pozwoli nam cieszyć się wyższymi prędkościami internetu i wysokim komfortem korzystania z zasobów sieci.

Problemy sprzętowe

Korzystanie z zasobów sieci wymaga odpowiednich narzędzi. Pozornie może nam się wydawać, że trudności mogą wynikać z niedostatecznej prędkości internetu przez sieć Wi-Fi. Często jednak przyczyna tkwi w przestarzałym sprzęcie, który np. nie jest w stanie płynnie odtworzyć obrazu w jakości FullHD. To samo może tyczyć się gier i innych treści. Poza tym możemy natknąć się na problem braku sygnału w laptopie wynikający z faktu, iż niektóre urządzenia posiadają fizyczny przełącznik Wi-Fi. Wystarczy go odszukać i uruchomić.

Szukasz sprawdzonego dostawcy internetu w powiecie wielickim, krakowskim, bocheńskim, wadowickim czy myślenickim, to sprawdź propozycję FiberLink. Działamy na terenie województwa małopolskiego i oferujemy szybki internet światłowodowy w korzystnych pakietach z telewizją oraz telefonią.

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu: redakcja(at)technosenior.pl