Dzień Bezpiecznego Internetu 2023: Razem dla lepszego Internetu

Garść wskazówek AVM z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu

Dzień Bezpiecznego Internetu 2023: bezpieczniejsze rodziny i inteligentne domy z FRITZ!

Razem dla lepszego Internetu

7 lutego obchodzimy po raz 20 „Dzień Bezpiecznego Internetu” organizowany przez Unię Europejską w celu podniesienia świadomości na temat bardziej odpowiedzialnego korzystania z Internetu, ze szczególnym uwzględnieniem młodzieży i rodzin. Coraz więcej aktywności realizowanych jest online: od zdalnej pracy do zdalnego nauczania, od gier po korzystanie z treści multimedialnych. Ale to nie wszystko: z Internetu korzystają co raz młodsze dzieci

„Razem dla lepszego Internetu” to hasło tegorocznej edycji wydarzenia, które wzywa do promowania odpowiedzialnego korzystania z technologii w celu zapewnienia bezpieczeństwa w cyfrowym świecie wszystkim użytkownikom sieci, zwłaszcza młodzieży i dzieciom. Na aktualną edycję imprezy, AVM, producent rozwiązań sieciowych marki FRITZ! daje kilka praktycznych rad dotyczących bezpiecznego surfowania.

Test Sony Xperia 5 IV – fajny kompaktowy smartfon

Bądź wzorem do naśladowania dla najmłodszych

Najważniejsze to uczyć dzieci dobrych praktyk bezpieczeństwa, takich jak ochrona danych logowania, używanie bezpiecznego hasła i jego regularne zmiany: hasło powinno składać się z co najmniej ośmiu znaków, w tym znaków specjalnych i cyfr, należy także unikać stosowania łatwych do odgadnięcia słów i ciągów znaków. Dzieci i młodzież muszą zachowywać ostrożność podczas surfowania w Internecie i wiedzieć, jak i gdzie można zgłaszać wszelkie zagrożenia i przypadki cyber-nękania. Rodzice powinni dołożyć wszelkich starań, aby mieć wiedzę o tym, co ich dzieci robią w Internecie oraz z jakich gier, aplikacji i serwisów streamingowych korzystają.

Ostrożności nigdy za wiele

Uważaj na wiadomości e-mail i zawarte w nich linki, nawet jeśli wydają się pochodzić od osoby, którą znasz: zawsze lepiej jest dokładnie sprawdzić adres nadawcy. Surfowanie może być bezpieczniejsze dzięki kilku prostym zasadom, takim jak niepodawanie danych osobowych, wylogowywanie się z używanych kont w celu uniknięcia śledzenia, usuwanie plików cookie i historii przeglądarki oraz korzystanie z VPN do szyfrowania połączenia.

Dbałość o aktualizacje urządzeń i aplikacji

Bardzo ważne jest, aby upewnić się, że system operacyjny, a także oprogramowanie, aplikacje i urządzenia są zawsze zaktualizowane: jedną z najłatwiejszych i najczęściej używanych przez hakerów form ataku jest wykorzystywanie luk w nieaktualizowanych urządzeniach i oprogramowaniu.

Inteligentny dom smart home z urządzeniami FRITZ! jest bezpieczniejszy

W urządzeniach FRITZ! firmy AVM możesz ustawić dni i godziny, w których surfowanie jest dozwolone oraz określić limit czasu, w ramach którego dane urządzenie może uzyskiwać połączenie. Routery FRITZ!Box umożliwiają wybór jednego zczterech różnych profili surfowania: standardowego, zablokowanego, nieograniczonego i dla gości, z możliwością dostosowania indywidualnych profili dla każdego członka rodziny. Ponadto funkcja kontroli rodzicielskiej jest niezwykle przydatna w celu blokowania dostępu do niektórych witryn i potencjalnie szkodliwych aplikacji. Zapory sieciowe, zaimplementowane w routerach FRITZ! są w stanie skutecznie chronić wszystkie urządzenia w domu przed atakami. Połączenie Wi-Fi można wyłączyć, gdy nie jest potrzebne, np. w nocy, łatwo konfigurując godziny dostępności. Dodatkowo router FRITZ!Box pozwala zredukować moc transmisji radiowej tak, aby ograniczyć zasięg tylko do obrębu domu.

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu: redakcja(at)technosenior.pl