Canon EOS R8 – by rozwijać swoją pasję

Canon EOS R8 – by rozwijać swoją pasję

Canon Europe zaprezentował EOS R8, nowy pełnoklatkowy aparat bezlusterkowy, który odziedziczył technologię po bogato wyposażonym modelu EOS R6 Mark II. Charakteryzuje się również kompaktową konstrukcją przypominającą EOS RP. To połączenie dostarcza entuzjastom fotografii i filmów oraz studentom dokładnie takie narzędzia, jakich potrzebują, by rozwijać swoją pasję.
Aparat EOS R8, wyposażony w pełnoklatkową matrycę CMOS o rozdzielczości 24,2 megapiksela, odznaczający się wysoką czułością ISO i ulepszonym zakresem dynamicznym, świetnie nadaje się do fotografii portretowej i krajobrazowej oraz rejestrowania wydarzeń, zapewniając szerszą, bardziej artystyczną perspektywę. W połączeniu ze świeżo wprowadzonym na rynek niewielkim i lekkim obiektywem zmiennoogniskowym RF 24-50mm F4.5-6.3 IS STM współtworzy kompaktowy zestaw o imponujących możliwościach.
Canon EOS R8
Canon EOS R8
Jakość pełnej klatki w lekkim korpusie
Aparat EOS R8 jest wyposażony w pełnoklatkową matrycę CMOS o rozdzielczości 24,2 megapiksela, która jest w stanie osiągnąć taką samą rozdzielczość jak aparat EOS R6 Mark II, zapewniając wysoką jakość obrazu. Doskonała w swojej klasie matryca oferuje dużą szybkość odczytu, co pozwala na wprowadzenie wielu zaawansowanych funkcji, w tym redukcji efektu rolling shutter. Umożliwia to wykonywanie zdjęć seryjnych z prędkością 40 klatek na sekundę, oraz zapewnia niski poziom szumów przy wysokich czułościach ISO do 102 400. Dzięki temu EOS R8 doskonale nadaje się do fotografowania poruszających się obiektów w warunkach słabego oświetlenia. Ulepszony zakres dynamiki oferuje także rejestrowanie efektownych obrazów o śmiałej kolorystyce, a pełnoklatkowa matryca gwarantuje płytszą głębię ostrości, która rozmiękcza tło, odcinając obiekt.
Ważący ok. 461 g (z kartą i akumulatorem) EOS R8 to najlżejszy jak dotąd pełnoklatkowy aparat Canon systemu EOS R. Mierzy 132,5 x 86,1 x 70 mm i jest zbliżony wielkością do EOS RP, a w jego kompaktowym korpusie zawarto szereg dodatkowych funkcji na profesjonalnym poziomie. EOS R8 wyposażono w elektroniczny wizjer (EVF) o wysokiej rozdzielczości 2,36m punktu pracujący z prędkością do 120 klatek na sekundę. Aparat obsługuje również karty SD UHS-II. Intuicyjny interfejs ułatwia obsługę w podróży, a wygodne pokrętło obejmuje 12 trybów dla zdjęć i filmów oraz specjalny przełącznik do zmiany trybu pomiędzy fotografią a filmem.
Canon EOS R8
Canon EOS R8

Zaawansowana matryca aparatu EOS R8 rejestruje pełnowymiarowy materiał filmowy w rozdzielczości 4K 60p, który jest nadpróbkowany z danych z matrycy 6K, co zapewnia ostrość i szczegółowość obrazu wideo, a także nagrywanie w jakości Full HD z prędkością 180 klatek na sekundę w przypadku rejestracji w zwolnionym tempie. Aby wspomóc tych, którzy pragną podnieść swoje kwalifikacje w zakresie rejestracji materiałów wideo, aparat obsługuje Canon Log 3 przy 10-bitowym nagrywaniu wewnętrznym YCbCr 4:2:2 H.265, który oferuje większy zakres dynamiczny i większą elastyczność postprodukcji. Alternatywnie można wybrać tryby HDR PQ i HDR Movie, które odpowiadają osobom pracującym z HDR i zapewniają czyste wyjście HDMI do kompatybilnych urządzeń.

Aby zwalczyć zjawisko „oddychania obiektywu” podczas nagrywania ruchu, aparat EOS R8 wyposażono w funkcję kompensacji zmiany kąta widzenia podczas dostosowywania odległości ogniskowania. Wydłużono również czas nagrywania wideo do dwóch godzin[1], dzięki czemu aparat idealnie nadaje się do rejestrowania materiałów na vlogi lub nagrywania relacji z wydarzeń.
Wyposażony w ten sam system Dual Pixel CMOS AF II, co aparaty EOS R5 i EOS R6 Mark II, EOS R8 koryguje ostrość w zaledwie 0,03 sekundy[2], nawet przy 40 klatkach na sekundę z elektroniczną migawką. Inteligentny system wykrywa i śledzi szereg obiektów, w tym zwierzęta, pojazdy i ludzi, wykorzystując wykrywanie głowy, twarzy i oczu do precyzyjnego ustawienia ostrości. Można nawet wskazać, które oko ma mieć priorytet! Aby ułatwić wykrywanie tak szerokiego zakresu obiektów, użytkownicy mogą zdecydować się na ustawienie automatyczne, które wybiera obiekt na podstawie kompozycji obrazu. Parametr ten obejmuje scenariusze fotografowania przy słabym oświetleniu, nawet do -6,5 EV[3].
Ulepszona łączność
Wbudowana łączność za pomocą Wi-Fi® 2,4 GHz i Bluetooth®[4] umożliwia proste przesyłanie efektów swojej pracy i korzystanie z aplikacji Camera Connect. Uwierzytelnianie w standardzie WPA/WPA2/ WPA3-Personal zapewnia bezpieczeństwo połączenia. Na potrzeby posiadaczy telefonów iPhone EOS R8 wyposażono w certyfikat iOS MFITM[5] pozwalający na bezpośrednie pobieranie i obsługę. Aparat EOS R8 może być używany w charakterze kamerki internetowej dzięki obsłudze klas urządzeń wideo USB (UVC)/ urządzeń audio USB (UAC). Użytkownicy posiadający subskrypcję image.canon mogą wykorzystać narzędzie Neural Network Image Processing Tool[6] do zaawansowanej redukcji szumów i mory, aby uzyskać naturalnie wyglądające obrazy w formatach JPEG i HEIF.
Firma Canon dokonała również aktualizacji serwisu image.canon, rozszerzając jego zastosowanie o wielu nowych użytkowników dzięki Adobe® Lightroom® oraz wsparciu korporacyjnemu umożliwiającemu kompatybilność z szeregiem usług, w tym z serwisem Frame.io i kontami Google Photo[7].
Canon EOS R8
Canon EOS R8
RF 24-50mm F4.5-6.3 IS STM to niewielki i lekki obiektyw z 2-krotnym zoomem i ogniskową 24–50 mm, doskonały do szlifowania umiejętności fotografowania i rejestracji wideo, szczególnie podczas wykonywania zdjęć portretowych, wnętrz lub podróżniczych. Oferuje zaawansowaną stabilizację obrazu do 4,5 stopnia, która wzrasta do 7 stopni po podłączeniu do aparatu EOS R z systemem IBIS, co oznacza możliwość rejestracji filmów i zdjęć w słabym oświetleniu bez konieczności używania statywu. Silnik ustawiania ostrości STM pracuje szybko i cicho.
Dodatkową kontrolę zapewnia konfigurowalny pierścień sterujący obiektywu, który pozwala użytkownikom przełączać się między różnymi trybami. Dzięki mocowaniu RF obiektyw RF 24-50mm F4.5-6.3 IS STM współpracuje z aparatami z serii EOS R, obsługując wiele funkcji korekty obrazu w aparacie, w tym panoramowanie w trybie sceny i korektę „oddychania obiektywu” w trybie rejestracji wideo.
Więcej informacji o aparacie EOS R8 i obiektywie RF 24-50mm F4.5-6.3 IS STM można znaleźć pod poniższymi linkami:
EOS R8: www.canon.pl/cameras/eos-r8/
RF 24-50mm F4.5-6.3 IS STM: www.canon.pl/lenses/rf-24-50mm-f4.5-6.3-is-stm/
Czytaj dalej na drugiej stronie

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu: redakcja(at)technosenior.pl