Co można zapakować próżniowo

Co można zapakować próżniowo

Pakowanie próżniowe zazwyczaj kojarzy nam się z hermetycznie zamykanymi serami czy wędlinami na sklepowych półkach. Jednak oprócz tradycyjnych artykułów spożywczych, bez dostępu powietrza można przechowywać wiele innych produktów, takich jak zupy, sosy, koktajle, resztki potraw z obiadu, a nawet ubrania i przedmioty codziennego użytku. Podpowiadamy, co można pakować próżniowo i jak to robić.

Sama zasada pakowania próżniowego jest bardzo prosta. Przy użyciu zgrzewarki z wnętrza foliowego opakowania, usuwane jest powietrze. Kolejny krok to szczelne zamknięcie poprzez zgrzanie jego krawędzi. Dzięki temu, że usuwamy z woreczka powietrze, zapobiegamy psuciu się czy wysuszaniu produktów. Duży wybór zgrzewarek próżniowych ma w swojej ofercie marka Foodsaver. 

#Gotujemy w domu – czajnik elektryczny Brock WK2201LL i toster BT 1003 SS

Zapasy jedzenia w próżni

Praktycznie każdy rodzaj żywności można zapakować próżniowo. Zgrzewarki mogą mieć dwa tryby pracy: do mokrych i suchych produktów. A to oznacza, że możemy zapakować nie tylko mięso, sałatkę z warzyw, zupę, sos, mleko, ale też porcję ulubionego musli. Niektóre modele mają dodatkowy tryb pulsacyjny, który ułatwia pakowanie produktów delikatnych, np. pieczywa. Dzięki usunięciu powietrza produkty spożywcze zachowują nie tylko świeżość i smak, ale także kolor, i wartości odżywcze.

Mogą być przechowywane w lodówce przez kilka tygodni, a w zamrażarce nawet do dwóch lat.  Podczas zamrażania w tradycyjnych torebkach, które nie zabezpieczają przed dostępem powietrza, mogą tworzyć się np. na owocach czy pieczywie kryształki lodu, które podczas rozmrażania zamieniają się w wodę, co nie zdarza się w przypadku pakowania próżniowego. Jest to możliwe, ponieważ wszystkie worki i folie FoodSaver zapewniają pełną ochronę przed przemarzaniem żywności w zamrażalniku. Są trwałe, a jednocześnie giętkie i tworzą hermetyczną barierę dla produktów spożywczych.

Bagaż podręczny bez szwanku

Zgrzewarka próżniowa przydaje się, żeby zapakować rzeczy podręczne przed wyjazdem na biwak, żagle czy górski trekking. W szczelnych foliowych workach przedmioty takie jak: zapałki, czyste, suche skarpetki, przybory pierwszej pomocy i lekarstwa, są zabezpieczone przed wodą i wilgocią. Dodatkowo, pozbawione dostępu powietrza, zajmują mniej miejsca w bagażu.

Recenzja Kohersen Black Cube – garnki i patelnie

Skarby kolekcjonera pod ochroną

Stare zdjęcia, rzadkie komiksy i historyczne pocztówki z czasem zachodzą kurzem i blakną. By zabezpieczyć je przed wpływem tego typu czynników, możemy zapakować je próżniowo. Warto też zabezpieczyć w ten sposób przedmioty ze srebra, np. sztućce, które czernieją w kontakcie z powietrzem. Zapakowane próżniowo, dłużej zachowają swój blask. Należy tylko pamiętać, że ostre przedmioty mogą uszkodzić worek, a tym samym zniszczyć efekt podciśnienia.

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu: redakcja(at)technosenior.pl