Rok wojny – technologia zabiera widza na wojnę

Technologia zabiera widza na wojnę. Pionierskie wykorzystanie wirtualnej scenografii oblężonego ukraińskiego miasta w transmisji online

Rok wojny

Firma Veles Productions, specjalizująca się w produkcji nowych światów przy użyciu technologii wirtualnej rzeczywistości, odpowiadała za przygotowanie scenografii specjalnego programu Rok Wojny emitowanego 24 lutego 2023 roku przez „Super Express” na se.pl oraz kanale YouTube tej marki.

Zastosowana technologia zabiera widza na wojnę. To, co oglądał widz (zapis dostępny jest na https://www.youtube.com/@SuperExpress1), to nie wytwór wyobraźni pracowników studia graficznego, ale autentyczne modele 3D zeskanowane metodą fotogrametrii z ostrzelanych miast i wsi Ukrainy. Budynki i pojazdy zostały zeskanowane z ogromną precyzją o detal i dopracowane przez grafików na terenie Ukrainy.

Reklamy
Zwiększ zasięg Twojej sieci Wi-Fi

Dochód ze sprzedaży tychże modeli 3D na potrzeby realizacji wydania specjalnego został przekazany na odbudowę Ukrainy.

Test Brother HL-L9470CDN- drukarka laserowa

Na potrzeby Roku Wojny sięgamy po technologie, które wykorzystują tylko największe telewizje. Realistyczne scenografie wirtualne oparte są o silnik graficzny czasu rzeczywistego Unreal Engine 5.1. Wykorzystamy system trackingu Stype RedSpy 3 oraz ramię ze sterowaną głowicą Stype Human Crane. Tego jeszcze w transmisjach online nie było – mówi Martynian Rozwadowski, szef działu technologii w Veles Productions.

Jędrzej Nowak, dyrektor działu audio i wideo Time S.A. (ta spółka to wydawca m.in. „Super Expressu”), jest tak zadowolony z efektu, że zapowiada stały udział rozszerzonej rzeczywistości, tym bardziej, że weszliśmy w rok wyborczy i okazji nie zabraknie.

Test Samsung Galaxy S23 Plus – delikatny lifting, czy rewolucja?

Współpraca z Veles Productions to przyjemność dla każdego producenta. To ekipa, która pozytywnie odpowiedziała na wszystkie nasze oczekiwania i bazując na swoim doświadczeniu dała nam ogromne wsparcie, a to wbrew pozorom nie zdarza się tak często – mówi Nowak.

Z kolei Artur Paprocki, prezes Veles Productions, podkreśla, że wykorzystanie technologii rozszerzonej rzeczywistości w programie „Super Expressu” jest świetnym przykładem na tworzenie pomostów pomiędzy światem fizycznym i cyfrowym dla nachodzącej nowej domeny mediów jaką jest metaverse.

Test Maxcom Comfort MM42D – telefon biurkowy na kartę SIM

Veles Productions planuje realizację nowych projektów z wykorzystaniem tych technologii, które będą docierać do naszej codzienności na rynku mediów, gier oraz produkcji filmowej – zapowiada Paprocki.

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu: redakcja(at)technosenior.pl