Kup teraz na OLX – uśpienie czujności

Kup teraz na OLX – w działaniach oszustów podszywających się pod portal OLX zaczęły być wykorzystywane wiadomości SMS. Metaverse naraża dzieci na nowe zagrożenia w sieci.

Cyberbezpieczeństwo i przeciwdziałanie dezinformacji – #WłączWeryfikację

Kup teraz na OLX

  • Zespół CSIRT NASK obserwuje, że w działaniach oszustów podszywających się pod portal OLX zaczęły być wykorzystywane wiadomości SMS.
  • Wcześniej do kontaktu z potencjalnymi ofiarami przestępcy wykorzystywali głównie komunikator WhatsApp oraz wiadomości e-mail, natomiast w ostatnim czasie zaobserwowano także fałszywe wiadomości tekstowe przesyłane na podany w ogłoszeniu numer telefonu.
  • Schemat działania oszustów pozostaje taki sam: sprzedający na portalu OLX otrzymują wiadomości od rzekomych kupujących o dokonaniu transakcji. Linki w wiadomościach prowadzą jednak na spreparowaną bramkę płatności, która wykrada dane logowania do bankowości elektronicznej ofiary.

Przeczytaj więcej o oszustwach na portalach z ogłoszeniami.

Reklamy

KOLEJNA FALA WIADOMOŚCI ZAWIERAJĄCYCH SZKODLIWE OPROGRAMOWANIE

  • Zespół CSIRT NASK odnotowuje kolejną kampanię dystrybuującą szkodliwe oprogramowanie rozpoznane jako Agent Tesla. Oszuści, próbując uwiarygodnić swoje wiadomości, podszywają się pod jedno z polskich przedsiębiorstw.
  • Celem tego oprogramowania jest wykradanie danych z komputera, w tym danych logowania do serwisów bankowych.
  • Treść wiadomości napisana jest zwięźle w języku angielskim i stanowi prośbę o podpisanie rzekomego dokumentu z załącznika, podbicie go firmową pieczątką i odesłanie na adres nadawcy. W rzeczywistości otwarcie załącznika prowadzi do zainfekowania komputera ofiary.

Przeczytaj też dokładną analizę schematu oszustwa na nigeryjskiego księcia.

METAVERSE CORAZ GROŹNIEJSZY DLA DZIECI

  • Brytyjska policja znajduje w zestawach VR materiały związane z wykorzystywaniem dzieci i ostrzega, że rosnące wykorzystanie zestawów VR do eksploracji Metaverse naraża dzieci na nowe zagrożenia w sieci. Rząd Wielkiej Brytanii zaproponował regulację o nazwie Online Safety Bill, która obejmuje środki ochrony dzieci korzystających z zestawów do wirtualnej rzeczywistości (VR) i Metaverse.  Więcej informacji.

Wszystkie podejrzane wiadomości e-mail mogą być zgłaszane za pomocą formularza na stronie https://incydent.cert.pl lub poprzez email cert@cert.pl.

Natomiast wiadomości SMS można przesyłać na specjalny numer 799 448 084.

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu: redakcja(at)technosenior.pl

Zeen Subscribe
A customizable subscription slide-in box to promote your newsletter
[mc4wp_form id="314"]