Co zrobić w razie wycieku danych?

Obecnie, gdy nasze dane osobowe mogą służyć jako waluta nowego cyfrowego świata, naruszenia bezpieczeństwa i cyberkradzieże stały się sposobem na życie wielu cyberprzestępców.

Co zrobić w razie wycieku danych

Obecnie, gdy nasze dane osobowe mogą służyć jako waluta nowego cyfrowego świata, naruszenia bezpieczeństwa i cyberkradzieże stały się sposobem na życie wielu cyberprzestępców. Jeśli cenisz swoją prywatność w sieci, zachęcamy do zapoznania się z krajobrazem naruszeń w Wielkiej Brytanii w 2022 roku. Praca zawiera przekrój najgłośniejszych cyberataków ukazujący aktualne zagrożenia, które każdy z nas może napotkać podczas korzystania z sieci.

Zatrważające dane

Reklamy

Zgodnie z najnowszy raportem przygotowanym na zlecenie rządu Wielkiej Brytanii aż 39% firm i 26% organizacji charytatywnych z wysp brytyjskich zgłosiło jakieś naruszenie lub atak hakerski.

Ponadto 49% firm, które zgłosiły cyberprzestępstwo lub jego próbę, twierdzi, że ataki zdarzają się co najmniej raz w miesiącu. Co więcej, 27% z nich konstatuje, że odnotowuje próby włamań średnio raz w tygodniu.

Test SoundPEATS Life Classic – jak grają słuchawki za 100 zł

Niestety aż 21% firm, które zgłosiły że stały się celem cyberataku, ostatecznie poniosło szkodę finansową na skutek działań hakerów.

Wyniki powyższego raportu nie oddają skali problemu, z jakim borykają się firmy i instytucje na całym świecie, ponieważ podczas badania uwzględniono tylko zgłoszone przypadki cyberincydentów. Wiele prób ataków nie zostało udokumentowanych, a często nie udało się ich nawet zidentyfikować.

Krótki przegląd najgłośniejszych naruszeń, które miały wpływ na miliony Brytyjczyków w 2022 roku

Oto trzy najgłośniejsze naruszenia, na skutek których wyciekły miliony danych osobowych Brytyjczyków:

  • Prawie 300 restauracji typu fast food, w tym oddziały KFC i Pizza Hut, zostało zmuszonych do zamknięcia lokali po ataku ransomware na firmę Yum! Brands. Korporacja potwierdziła, że atak wpłynął na część jej infrastruktury IT oraz że hakerzy wykradli dane z jej serwerów.
  • 10 milionów klientów brytyjskiego detalisty JD Sports (a także siostrzanych firm Millets, Blacks, Size?, Scotts i Millets Sports) zostało dotkniętych naruszeniem bezpieczeństwa. Hakerzy przejęli ich nazwy kont, adresy, adresy e-mail, numery telefonów, szczegóły zamówień i ostatnie cztery cyfry kart płatniczych.
  • Niedawno brytyjski dealer samochodowy Arnold Clark poinformował klientów, że hakerzy mogli ukraść ich dane paszportowe, dane praw jazdy, a także numery ubezpieczenia społecznego i kont bankowych po cyberincydencie z grudnia 2022 roku.

Co zrobić w razie wycieku danych?

Niestety w wielu przypadkach nie mamy wpływu na to, że nasze dane mogą wyciec do sieci. Aby zapobiec temu niebezpieczeństwu, musielibyśmy praktycznie w ogóle nie korzystać z Internetu. Zakładając nowe konta na wirtualnych platformach i prowadząc profile w mediach społecznościowych, warto mieć świadomość, że w każdej chwili nasze dane mogą zostać skradzione, a my sami możemy stać się celami kampanii phishigowych. Dlatego zastanówmy się, zanim umieścimy w sieci zbyt wiele informacji na swój temat.

Recenzja Feegar CigaRear – użyteczny gadżet dla kierowców

Jeśli dojdzie do naruszenia naszych danych osobowych, niezwłocznie musimy przejąć kontrolę nad naszą cyfrową prywatnością i zacząć działać, zanim będzie za późno. Dlatego zespół Bitdefender przygotował krótki poradnik, co zrobić w razie wycieku danych.

  • Zmień hasło do ujawnionego konta. Jeśli nie używasz menedżera haseł, rozważ jego zakup. W ten sposób możesz mieć pewność, że Twoje konta internetowe są zabezpieczone najsilniejszymi możliwymi hasłami bez konieczności zapamiętywania lub zapisywania ich. Skonfiguruj również uwierzytelnianie dwuskładnikowe na swoich kontach.
  • Jeśli uważasz, że Twoje dane finansowe zostały skradzione lub zauważysz podejrzaną aktywność na swoich rachunkach bankowych, natychmiast powiadom swój bank lub dostawcę karty kredytowej.
  • Jeśli Twoje konta w mediach społecznościowych zostały zhakowane, skontaktuj się z administratorem portalu oraz ze swoimi kontaktami, aby ostrzec je przed wiadomościami, które atakujący mogli wysłać, podszywając się pod Ciebie.
  • Uważaj na wszelkie dziwne e-maile lub telefony, które otrzymujesz po incydencie. Mogą to być próby wyłudzenia danych osobowych lub dodatkowych informacji na Twój temat.

W przypadku wycieku naszych danych powinniśmy być szczególnie wyczuleni na wszelkiego rodzaju nietypowe wiadomości z linkami, ponieważ mogą to być próby phishingowe. W takich sytuacjach najlepiej nie klikać w niechciane linki. Przede wszystkim zaś należy korzystać ze skutecznego antywirusa wyposażonego w moduł antyphsihingowy” – radzi Mariusz Politowicz z firmy Marken Systemy Antywirusowe, polskiego dystrybutora oprogramowania Bitdefender.

Źródło: Bitdefender

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu: redakcja(at)technosenior.pl

Zeen Subscribe
A customizable subscription slide-in box to promote your newsletter
[mc4wp_form id="314"]