Recenzja Creative Outlier Free – słuchawki kostno-przewodzące, ja to kupuję

Słuchawki Creative Outlier Free wykorzystują technologię przewodnictwa kostnego. Dzięki tej technologii uszy pozostają odsłonięte, a my cały czas mamy świadomość dźwięków dobiegających z otoczenia. Ja to kupuję

Test (3 strony) bezpłatny i bez sponsoringu – przytoczone stwierdzenia są tylko subiektywnymi odczuciami testującego to urządzenie

Konstrukcja wszystkich słuchawek jest dość prosta, opiera działanie na standardowym sposobie przekazywania dźwięku. Fala przechodzi przez jamę bębenkową ucha, a następnie trafia do tzw. Narządu Cortiego, gdzie jest przekształcana i rozpoznawana przez mózg, jako konkretny dźwięk.

Nie jest to jednak jedyny sposób na słyszenie dźwięku. Od jakiegoś czasu na rynku pojawiły się słuchawki, z kostnym przewodnictwem dźwięku, które wcale nie mają kontaktu z wnętrzem naszych uszu.  Dzięki niej możemy używać słuchawek nie zasłaniając sobie uszu. Jak to możliwe – na jakiej zasadzie działają?

Drgania odbierane przez kości czaszki bezpośrednio przenoszą dźwięki do ucha wewnętrznego, odciążając tym samym błonę bębenkową. Warto podkreślić, że technologia ta nie jest nowa, od dawna wykorzystuje się ją, bowiem m.in. w medycynie. Urządzenia wykorzystujące to zjawisko z powodzeniem wykorzystują też osoby niewidome, które np. mogą słuchać komunikatów od urządzeń nawigacji pieszej, a jednocześnie docierają do nich dźwięki z otoczenia.

O przewodnictwie kostnym zrobiło się też głośno, za sprawą wniosku patentowego giganta z Mountain View. Google w w 2012 roku zapowiedział okulary, znane jako Project Glass, w których zastosowano źródło dźwięku bazujące na przewodnictwie kostnym. Dzięki temu okulary Google nie musiały mieć słuchawki wkładanej do ucha, a jednocześnie wytwarzany przez nie dźwięk był całkowicie niesłyszalny dla otoczenia.

Rewolucyjne, zdaniem wielu gogle zadebiutowały w 2015 roku, ale szybko zostały wycofane z rynku. Okazało się, że nie zawojowały one jednak rynku, jak chcieliby projektanci. Mimo to technologia pokazała, że źródłem dźwięku nie muszą być głośniki i dała wyznaczyła kolejny kierunek w słuchaniu muzyki.

Test Creative Outlier Pro – słuchawki dla mistrza

Użytkownicy słuchawek, które nakładamy na uszy lub wkładamy do małżowiny, często powtarzają, że doświadczają zjawiska „odcięcia od świata”. Gdy pogrążają się w słuchaniu muzyki, zazwyczaj nie docierają do nas dźwięki z otoczenia, jak to jest niebezpiecznie widać często na naszych ulicach. Przewodnictwo kostne rozwiązuje ten problem.

Specjalne słuchawki kostno-przewodzące, które za pomocą pałąka zakładamy na głowę, wyglądają nieco inaczej niż standardowe słuchawki. Zamiast na kanały uszne zakładamy je tuż obok, zaraz przed skrawkiem ucha. Dzięki temu jesteśmy w stanie jednocześnie skupić się na muzyce i słyszeć to, co się do nas mówi. Dzięki temu nie tracimy kontaktu ze światem zewnętrznym.

Creative Outlier Free

Jeśli jednak wszelkie odgłosy zaczną nam przeszkadzać, wystarczy użyć stoperów do uszu, które zresztą często są dołączane przez producentów sprzętu. Co ważne, słuchawki z przewodzeniem kostnym cały czas zyskują na popularności, zwłaszcza wśród osób aktywnych fizycznie, które szukają wygodnych produktów o charakterze sportowym.

Drgania kości czaszki wykorzystywane są przez producentów słuchawek Creative.  Firma ogłosiła właśnie wprowadzenie na rynek nowej serii słuchawek bezprzewodowych, która jest powiązana z technologią przewodnictwa kostnego.

Wspomniana technologia przewodnictwa kostnego została połączona z serią słuchawek Outlier, w której dominuje długa żywotność baterii, wodoszczelność i lekkość zestawów słuchawkowych.

Creative wprowadza do sprzedaży dwa zestawy słuchawek bezprzewodowych, Outlier Free, oraz Outlier Free Pro.  A że naszym zadaniem jest prezentacja tego, co ma wpływ na nasze zdrowie, to przyszedł czas, aby Wam je zaprezentować.

Najważniejszą cechą takiego rozwiązania jest całkowite uwolnienie użytkownika od słuchawek nausznych lub dousznych. Bezpieczeństwo podczas aktywności sportowej, stawiam na to pierwszym miejscu. A jeżeli czytam o kolejnych wypadkach na drogach, które mają związek ze słuchawkami na uszach, to tylko się w tym utwierdzam.

Test Creative Zen Air – jakość dźwięku nie(tylko)

Używając je mamy zwiększoną świadomość otaczającego nas świata, co przekłada się bezpośrednio na bezpieczeństwo podczas uprawiania sportów jak biegi, jazda na rowerze lub innych wymagających kontroli otoczenia.

Wykorzystane przez markę Creative przewodnictwo kostne, oprócz wysokiej jakości dźwięku zmniejsza również szkodliwy wpływ używania słuchawek na narząd słuchu. Ogromną zaletą tych słuchawek jest też wygoda ich użytkowania. Są to słuchawki bezprzewodowe, które doskonale przylegają do naszej głowy.

Creative Outlier Free
Creative Outlier Free

Rewolucyjna konstrukcja odsłaniająca ucho gwarantuje wygodę i stabilność słuchawek. Nie musimy, więc martwić się, że podczas uprawiania zdrowego stylu życia będą nam wypadać, co jest często przypadłością modeli dousznych.

Creative Outlier Free

Budowa:

 1. Magnetyczny port ładowania
 2. Wskaźnik LED
 3. Przycisk zwiększania głośności
 4. Przycisk wielofunkcyjny (włączanie/wyłączanie,
 5. odtwarzanie/wstrzymywanie, połączenia/połączenie
 6. Bluetooth®, włączanie/wyłączanie małego opóźnienia)
 7. Przycisk zmniejszania głośności
 8. Mikrofon wielokierunkowy

Powyższe rozwiązanie również się przyda osobom, które lubią rozmawiać ze swoimi znajomymi i równocześnie w tle odsłuchiwać swojego ulubionego podcastu. Dzięki zaletom słuchania na otwartym uchu, słuchawki można wykorzystać do zajęć rekreacyjnych, np. takich jak korzystanie z mobilnych aplikacji karaoke.

Oba modele wykorzystują technologię przewodnictwa kostnego, by przewodzić fale dźwiękowe do ucha wewnętrznego przez kości policzkowe, z całkowitym pominięciem bębenka.

Creative Outlier Free Creative Outlier Free Pro
Całkowita czas pracy baterii Do 10 godzin
Masa 30 g 31,5 g
Wymiary 139 x 110 x 48 mm
Wodoszczelność IPX5 IPX8
Wbudowana pamięć x 8 GB
Łączność Bluetooth 5.3
Siri / Google Assistant V V
Łączność wielopunktowa Multipoint V V
Pojedynczy Jedno
Przycisk naciśnięcie przycisku
Kodeki audio AAC; SBC; tryb niskiego opóźnienia
Interfejs Magnetyczny kabel do ładowania z klipsem USB A
Kolory Ciemnoszaroniebieski Ciemnoniebieski

Zawartość opakowania

 • Słuchawki Creative Outlier Free
 • Magnetyczny przewód do ładowania
 • Para silikonowych nakładek na słuchawki
 • Skrócona instrukcja obsługi
 • Karta gwarancyjna i broszura dotycząca zgodności z przepisami

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu: redakcja(at)technosenior.pl