Allegro, mandaty – oszuści nie odpuszczają
Pojawiły się nowe warianty kampanii, w której oszuści podszywają się pod administrację platformy Allegro. Powrót fałszywych wiadomości SMS z informacją o niezapłaconym mandacie
NOWA FALA OSZUSTW ZWIĄZANYCH Z PORTALEM ALLEGRO
- Zespół CSIRT NASK obserwuje nowe warianty kampanii, w której oszuści podszywają się pod administrację platformy Allegro.
- Przestępcy rozsyłają fałszywe wiadomości email, w których informują na przykład o:
- przyznaniu przez serwis bonusu lojalnościowego,
- możliwej blokadzie konta, która ma wynikać z częstych prób logowania z aplikacji mobilnej,
- aktualizacji regulaminu i wynikającej z tego potrzeby jego akceptacji.
- W każdym z opisanych wariantów w treści wiadomości podany jest link, który prowadzi do fałszywego panelu logowania do portalu Allegro.
- Celem oszustów jest kradzież danych logowania do tej platformy.
Przeczytaj więcej o oszustwach na portalach z ogłoszeniami.
KAMPANIA WIADOMOŚCI SMS WYŁUDZAJĄCYCH OPŁATY ZA FAŁSZYWE MANDATY
- Zespół CSIRT NASK odnotowuje powrót kampanii, w której oszuści rozsyłają fałszywe wiadomości SMS z informacją o niezapłaconym mandacie i skierowaniu sprawy do sądu.
- W treści wiadomości zawarty jest link do strony, która wyłudza dane do bankowości elektronicznej, podszywając się pod prawdziwy panel logowania.
- Schemat tego oszustwa szczegółowo opisany został już wcześniej.
Przeczytaj też dokładną analizę schematu oszustwa na nigeryjskiego księcia.
Recenzja Xblitz A2 GPS i Xblitz Aurum Black – po prostu niezbędnik kierowcy
Krytyczna podatność w aplikacji Outlook na system Windows
- Microsoft opublikował informację o krytycznej podatności CVE-2023-23397 w aplikacji Outlook w wersji dla Windows. Może ona prowadzić do zdalnego przejęcia hasła domenowego, bez interakcji użytkownika. Podatność ta była aktywnie używana w atakach przez jedną z rosyjskich grup APT od kwietnia 2022 roku, także w Polsce. Rekomendujemy podjęcie natychmiastowych działań we wszystkich organizacjach, których użytkownicy korzystają z poczty poprzez klienta Microsoft Outlook. Więcej informacji.
FIRMA BEZPIECZNA CYFROWO – NOWY PROGRAM CERTYFIKACJI
- NASK, Kancelaria Prezesa Rady Ministrów oraz Ministerstwo Rozwoju i Technologii zainaugurowały nowy program edukacji i certyfikacji w obszarze cyberbezpieczeństwa: „Firma Bezpieczna Cyfrowo”. Celem projektu ma być podnoszenie kompetencji cyfrowych i poziomu cyberbezpieczeństwa wśród małych i średnich przedsiębiorstw. Więcej informacji.
Recenzja D-Link R32 – ultraszybki router Wi-Fi 6 do domu
ZACZĘŁA DZIAŁAĆ CHMURA RZĄDOWA
- KPRM Cyfryzacja poinformował o uruchomieniu chmury rządowej. Ma ona zapewnić łatwiejszy dostęp do bezpiecznych zasobów informatycznych dla administracji publicznej. Dzięki temu rozwiązaniu urzędy będą mogły zrezygnować z przeprowadzania indywidualnych postępowań na tego rodzaju usługi. Więcej informacji.
Pliki Microsoft OneNote MOGĄ SŁUŻYĆ do rozsyłania szkodliwego oprogramowania
- Załączniki Microsoft OneNote wykorzystują rozszerzenie pliku “.one” i stanowią nowy atrakcyjny – dla przestępców – sposób ataku, ponieważ nie dystrybuują złośliwego oprogramowania za pośrednictwem znanych już technik: poprzez makra lub wykryte luki. Zamiast tego przestępcy tworzą szablony, które sprawiają wrażenie chronionego dokumentu z informacją o konieczności „podwójnego kliknięcia” przycisku w celu wyświetlenia pliku. Pod przyciskiem znajdują się jednak ukryte pliki wykonywalne, zawierające szkodliwy skrypt. Więcej informacji.
NOWE ATAKI Z WYKORZYSTANIEM SZKODLIWEGO OPROGRAMOWANIA EMONET
- Emotet wraca – po około trzymiesięcznej przerwie – infekując urządzenia na całym świecie. Jest to szkodliwe oprogramowanie rozpowszechniane za pośrednictwem wiadomości e-mail zawierających złośliwe załączniki do dokumentów Microsoft Word i Excel. Po otwarciu zainfekowanego dokumentu oraz włączeniu makr, biblioteka DLL zawierająca złośliwy kod wykonywalny Emoteta zostaje pobrana i załadowana do pamięci urządzenia. Po zainfekowaniu Emotet czeka na polecenia z serwera C&C. Więcej informacji.
Wszystkie podejrzane wiadomości e-mail mogą być zgłaszane za pomocą formularza na stronie https://incydent.cert.pl lub poprzez email cert@cert.pl.
Natomiast wiadomości SMS można przesyłać na specjalny numer 799 448 084.