ChatGPT – żarty, emocje, sarkazm…

ChatGPT szybko zaczął być stosowany do celów, o których nie śniło się jego twórcom – czy  rozumie żarty, wychwytuje błędy językowe, sarkazm i agresję, rozpoznaje spam.

Chatbot / ChatGPT

Czy ChatGPT rozumie żarty, emocje, sarkazm? Na razie nie najlepiej

Naukowcy z PWr sprawdzili, czy ChatGPT rozumie żarty, wychwytuje błędy językowe, sarkazm i agresję, rozpoznaje spam. Poprosili program o wykonanie ponad 38 tys. zadań. Na razie wypada on gorzej niż nowoczesne wyspecjalizowane w tym programy, nie mówiąc już o ludziach – wynika z niezrecenzowanych jeszcze badań.

Reklamy

Jak na program, który nie był trenowany specyficznie w tym zakresie, ChatGPT i tak wypadł całkiem nieźle” – komentuje jeden z autorów badania dr Jan Kocoń.

JĘZYK NATURALNY W KOMUNIKACJI CZŁOWIEK-KOMPUTER

Ludzie przyzwyczaili się już, że w komunikacji z komputerem używają formularzy, komend czy słów kluczowych zamiast języka naturalnego. A głównym celem opracowania ChatGPT miało być wykonanie kroku w stronę naturalnej interakcji człowiek-komputer w formie konwersacji. Według nas ChatGPT jest w tym zakresie czymś rewolucyjnym” – wyjaśnia dr Jan Kocoń z Politechniki Wrocławskiej.

ChatGPT szybko zaczął być jednak stosowany do celów, o których nie śniło się jego twórcom: rozwiązywania bardzo różnych problemów, które często wymagają świetnego rozumienia języka i znajomości kontekstów towarzyszących używaniu języka. Pytanie więc, jak dobrze ChatGPT orientuje się w tych obszarach.

Źródło informacji: Nauka w Polsce

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu: redakcja(at)technosenior.pl

Zeen Subscribe
A customizable subscription slide-in box to promote your newsletter
[mc4wp_form id="314"]