„Zrzut ekranu” w Windows z niebezpieczną luką

„Zrzut ekranu” w Windows z niebezpieczną luką

Jak donosi serwis „the verge”, do informacji o podatności „acropalypse”, jaką badacze niedawno wykryli w narzędziach do zrzutów ekranu w telefonach Google Pixel, dołączają kolejne. Jeden z badaczy powiadomił, że narzędzie Snipping Tool od Microsoft dla systemu Windows 11, a także aplikacja Snip & Sketch w systemie Windows 10 mają bardzo podobną lukę. Może to oznaczać, że informacje, o których usunięciu byli przekonani użytkownicy, mogły trafiać do sieci.

zrzut ekranu

Według tweeta autorstwa Davida Buchanana, wykonanie zrzut ekranu za pomocą tych narzędzi, zapisanie go, a następnie przycięcie i zapisanie w tym samym pliku, może sprawić, że pełne dane będą nadal dostępne w pliku.

Reklamy

Test realme C55 – budżetowiec, a tyle oferuje

Buchanan twierdzi, że wystarczy użyć prawie tego samego kodu, który pozwalał zobaczyć resztę zrzutu ekranu z Pixela, aby uzyskać dostęp do tych danych. Wymaga to wprowadzenia zaledwie „drobnych zmian”.

 (Źródło: https://www.theverge.com/2023/3/21/23650657/windows-snipping-tool-crop-screenshots-vulnerability    )

Poniżej komentarz eksperta ESET na ten temat: 

Luka odkryta przez badaczy to dobry przykład na to, że jako użytkownicy często nie zdajemy sobie sprawy, gdzie mogą czyhać zagrożenia dla naszej prywatności. Robienie zrzutów ekranu może wystawić nas na ryzyko, o którym wiele osób nie ma pojęcia. Warto zawsze mieć świadomość, że podczas tworzenia screenshotów wskazana jest ostrożność, ze względu na ilość wrażliwych danych, które mogą być w ten sposób zapisane. Powinniśmy ograniczyć wyświetlanie prywatnych i wrażliwych informacji na naszych ekranach do minimum, nawet jeśli wydaje nam się, że tylko my je widzimy.

Test Motorola moto g23 – przemyślany i starannie wykonany

Zdecydowanie nie należy np. przechowywać haseł w dokumentach tekstowych i notatniku. Lepiej nie używać także funkcji pozwalającej na widoczność haseł podczas ich wpisywania. Jeśli masz zwyczaj robić zrzuty ekranu, przycinać je, a następnie zapisywać wciąż pod tą samą nazwą pliku, także możesz wystawiać swoje prywatne dane na cel. Dlatego, dopóki nie pojawi się łatka, zdecydowanie bezpieczniej jest zapisywać zrzuty ekranu po edycji pod inną nazwą pliku – komentuje Kamil Sadkowski, starszy specjalista ds. cyberbezpieczeństwa ESET.

 

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu: redakcja(at)technosenior.pl

Zeen Subscribe
A customizable subscription slide-in box to promote your newsletter
[mc4wp_form id="314"]