Gry online a cyberzagrożenia: Jak chronić się przed oszustwami i atakami hakerów?

Gry online

W dzisiejszych czasach granie online stało się popularnym sposobem spędzania wolnego czasu dla wielu osób. Niestety, z popularnością gier online wiąże się również ryzyko ataków hakerów i oszustów internetowych.

Gry online

Oszustwa handlowe, phishing, złośliwe oprogramowanie i ataki DDoS to tylko niektóre z zagrożeń, które mogą zagrażać bezpieczeństwu graczy. W tym artykule omówimy, jakie są najczęstsze cyberzagrożenia dotyczące graczy online i jak można się przed nimi chronić.

Gracze muszą uważać na cyberprzestępców, ponieważ grając online, narażają się na różne cyberzagrożenia.

Na co trzeba uważać?

Reklamy
Zwiększ zasięg Twojej sieci Wi-Fi

Jest kilka cyberzagrożeń, które szczególnie musimy brać pod uwagę.

 1.  Oszustwa phishingowe. Cyberprzestępcy mogą wysyłać fałszywe wiadomości e-mail lub wiadomości pop-up, które wyglądają jak oficjalne komunikaty z gry lub e-platformy, a w rzeczywistości mają na celu wyłudzenie poufnych informacji lub haseł do konta.
 1.  Złośliwe oprogramowanie. Niektóre gry i strony internetowe mogą zawierać złośliwe oprogramowanie, które infekuje komputer gracza i kradnie poufne dane lub uszkadza system.
 1.  Ataki DDoS. Cyberprzestępcy mogą przeprowadzać ataki DDoS na serwery gier, co powoduje przeciążenie i niemożność korzystania z usługi.
 1.  Kradzież konta. Cyberprzestępcy mogą próbować przejąć konto gracza, aby uzyskać dostęp do poufnych informacji lub wykonywać transakcje bez zgody właściciela konta.
 1.  Oszustwa handlowe. Gracze mogą być narażeni na oszustwa podczas handlu w grze lub na platformach handlowych, gdzie cyberprzestępcy mogą próbować wyłudzić ich wirtualne przedmioty lub pieniądze.

Wszystkie te zagrożenia mogą skutkować poważnymi stratami dla graczy, takimi jak utrata konta, utrata danych lub finansowa szkoda.

Oszustwa handlowe szczególnie niebezpieczne

Oszustwa handlowe to jedno z najczęstszych zagrożeń dla graczy online, zwłaszcza w grach, które mają systemy handlowe i rynki, w których gracze mogą wymieniać się przedmiotami w grze lub walutą wirtualną. Nie zawsze jednak widać, że to złodziej może skrywać się za ekranem. Zwykle oszuści są tak wyrafinowani, że trudno im się oprzeć. Ale nie martw się, nie jest to powód, by zaniechać gier online. W końcu, dlaczego rezygnować z zabawy tylko dlatego, że ktoś chce nas oszukać?

Oszustwa handlowe przybierają różne formy, ale zwykle polegają na manipulacji lub wymuszeniu na graczu podejmowania niekorzystnych decyzji. Na szczęście, zawsze możemy zastosować kilka zasad, które pomogą nam uniknąć oszustw. Oto niektóre z najczęstszych przykładów oszustw handlowych w grach online:

 • Oszustwa „naiwnych” – oszuści mogą próbować wymieniać się przedmiotami w grze z naiwnymi graczami, oferując zwykle bardziej wartościowe przedmioty lub walutę wirtualną w zamian za mniej wartościowe przedmioty lub walutę. Gracze, którzy uwierzą w ten sposób oszustwa, mogą niestety stracić swoje cenne przedmioty lub walutę wirtualną.
 • Oszustwa z fałszywymi płatnościami – oszuści mogą próbować kupić przedmioty w grze od graczy, ale płatności za te przedmioty mogą okazać się fałszywe lub podrobione. Gracze, którzy zlecają wysłanie przedmiotów do oszustów w zamian za fałszywe płatności, tracą swoje cenne przedmioty i nie otrzymują nic w zamian.
 • Oszustwa z fałszywymi ofertami handlowymi – oszuści mogą tworzyć fałszywe profile na platformach handlowych lub aukcyjnych i oferować przedmioty w grze po niskiej cenie. Po otrzymaniu płatności, oszuści mogą zniknąć, nie wysyłając przedmiotów, lub wysłać przedmioty o niskiej wartości.
 • Oszustwa z wykorzystaniem podobnych nazw – oszuści mogą tworzyć profile z podobnymi nazwami do popularnych graczy i oferować przedmioty w grze lub walutę wirtualną. Gracze, którzy myślą, że kupują przedmioty od znanych graczy, mogą nieświadomie wysłać swoje cenne przedmioty oszustom.

Dbaj o swoje bezpieczeństwo

Stawiaj na te zasady, aby radzić sobie z cyberzagrożeniami:

 1. Używaj silnego hasła i autoryzacji dwuskładnikowej
 2. Nie klikaj w podejrzane linki i wiadomości
 3. Instaluj i aktualizuj antywirusy
 4. Korzystaj tylko z zaufanych platform handlowych
 5. Bądź ostrożny podczas wymiany przedmiotów w grze

Artykuł został opracowany przez redakcję serwisu Vault-Tech.pl. To nowe miejsce w sieci. Skupia się w całości na cyberbezpieczeństwie i publikuje nawet kilkadziesiąt artykułów miesięcznie. Odwiedzaj to miejsce, aby zyskać cenne informacje na temat cyberbezpieczeństwa.

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu: redakcja(at)technosenior.pl