Przegląd auta. Jak wybrać właściwy warsztat samochodowy?

Przegląd auta – stan techniczny samochodu ma bezpośrednie przełożenie na bezpieczeństwo jazdy. Dlatego też planując wyjazd na urlop własnym autem, warto przeprowadzić jego gruntowny przegląd. Kluczową decyzją nie jest zatem czy, tylko komu powierzymy nasz samochód. A wybór dobrego mechanika nie jest prosty. Dobrym kierunkiem poszukiwań jest OLX – największy serwis ogłoszeniowy w Polsce, na którym w kwietniu  2023 roku, w kategorii usługi motoryzacyjne, aktywnych było  360 tysięcy  ogłoszeń. 

Przegląd auta

Sezon urlopowy – jak przygotować samochód do podróży

 Odpowiedź na pytanie, w jakim zakresie przeprowadzić przegląd auta przed dłuższą podróżą jest oczywista – należy upewnić się, że wymieniliśmy opony na letnie. Ale nawet jeśli uporaliśmy się z tym wcześniej warto odwiedzić warsztat samochodowy po to, aby mechanik przeprowadził generalną kontrolę sprawności samochodu. Powinien on zwrócić uwagę na stan felg. Jeśli pojawiły się na nich wgniecenia, oznaczać to może, że kierowca wjechał w jakąś dziurę, a to może skutkować uszkodzeniem podwozia.

Test Navitel RD3 i Navitel RD5 – ciekawa propozycja dla samochodów

W kolejnym etapie przeglądu mechanik powinien sprawdzić stan oraz ilość płynów – hamulcowego, chłodniczego, w spryskiwaczach oraz olejów – silnikowego i w układzie wspomagania. Na koniec – stan tarcz i klocków hamulcowych. Przed dłuższą podróżą dobrze też zlecić dezynfekcję klimatyzacji. Ten szeroki zakres przeglądu pozwoli bezpiecznie poruszać się po drodze, ale może też uchronić od mandatu.

Od planów do realizacji – czyli jak wybrać warsztat samochodowy

Kontrola stanu technicznego samochodu to gwarancja bezpiecznej jazdy. A skoro o bezpieczeństwo chodzi, to wybór warsztatu, któremu powierzymy samochód, nie może być przypadkowy. Zwłaszcza że wszelkie ewentualne naprawy wiążą się z kosztami, a te wolimy raczej optymalizować. Jeśli więc już je ponosimy, to chcemy mieć gwarancję, że są one uzasadnione, a co najistotniejsze – realne. Najlepszą opcją jest wybór zaprzyjaźnionego mechanika, który zna nasze auto. A co zrobić jeśli nie mamy takiego komfortu?

Recenzja Feegar CigaRear – użyteczny gadżet dla kierowców

Rozwiązaniem jest przeszukanie ofert, np. na OLX. W tym największym w Polsce serwisie swoje usługi promują mechanicy zajmujący się kompleksową naprawą samochodów, specjalizujący się w naprawach konkretnych marek, czy też tacy, którzy przyjadą pod wskazany adres, jeśli wymaga tego sytuacja. Te ogólne informacje nie przybliżają jednak do konkretnego wyboru, który powinien być podyktowany bardzo konkretnymi wytycznymi.

 Od ogłoszenia do zlecenia – czyli weryfikacja ogłoszeń

 Warsztat, któremu powierzymy nasz samochód, powinien być zlokalizowany stosunkowo blisko miejsca zamieszkania. Żeby go zatem znaleźć, najlepiej wpisać w wyszukiwarkę hasło warsztat samochodowy, a liczbę wyszukiwań ograniczyć, wpisując nazwę miejscowości i nazwę dzielnicy w przypadku większych miast. Kolejnym krokiem powinno być sprawdzenie zakresu usług. W tym celu należy dokładnie zapoznać się z treścią ogłoszenia i sprawdzić, czy właściciel oferuje:

  • diagnostykę pojazdu,
  • szeroki zakres napraw,
  • wycenę prac przed ich rozpoczęciem, podzieloną na cenę usług i cenę części zamiennych,
  • możliwość wystawienie faktury VAT.

Następnie warto przyjrzeć się zdjęciom dołączonym do ogłoszenia. Te pokazujące uprzątnięte wnętrza, sugerują profesjonalizm i dbałość o szczegóły. A jeśli jest na nich widoczny parking, to będziemy wiedzieli, że w oczekiwaniu na przegląd nasz samochód będzie zaparkowany w dobrych warunkach.

Recenzja Xblitz R8 Power Charge – ułatwia życie kierowcy

Przed podjęciem ostatecznej decyzji najlepiej bezpośrednio skontaktować się z właścicielem. Niezależnie od tego, czy wybierzemy kontakt telefoniczny, czy przez chat OLX warto wcześniej przygotować listę pytań. To, w jaki sposób nasz rozmówca będzie na nie odpowiadał, pozwoli ocenić, czy rozmawiamy z profesjonalistą. A jeśli takim się okaże, nie pozostaje nic innego, jak umówić termin wizyty.

***

OLX

Serwis OLX każdego dnia ułatwia dokonywanie dobrych wyborów milionom Polaków. Każdego miesiąca korzysta z niego ponad 12,3 milionów użytkowników (Gemius, marzec 2023), w praktyce oznacza to więc, że platformy używa co trzeci Polak.

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu: redakcja(at)technosenior.pl