eSIM – co to jest – poradnik

eSIM zdążył już zyskać sporą popularność. eSIM – co to jest. Zalety eSIM. eSIM na każdą kieszeń

Korzystanie z jednego numeru telefonu na różnych urządzeniach jednocześnie, swobodne przełączanie się między sieciami telekomunikacyjnymi i większa customizacja usług… te i inne możliwości zapewnia eSIM. Czy tę wirtualną kartę SIM poza gadżeciarzami i podróżującymi osobami docenią inni?

Technologia ma ogromny potencjał i wygląda na to, że dzięki operatorom komórkowym oraz rodzimym producentom smartfonów ma szansę się upowszechnić, a może nawet wyprzeć fizyczne karty SIM. Przedstawiamy zalety eSIM i nadchodzące nowości, które mają sprawić, że ta technologia będzie przystępna w Polsce dla każdego.

Hammer Blade 3
Hammer Blade 3

eSIM zdążył już zyskać sporą popularność i przychylność użytkowników na świecie. Jednak w Polsce technologia eSIM jest dotychczas znana przede wszystkim geekom technologicznym, osobom z branży GSM/IoT/wearables oraz użytkownikom flagowych modeli rynkowych potentatów. Zyskała uwagę podczas premiery iPhone XS w 2018 roku i kolejnych zaawansowanych modeli jak np. Samsung Galaxy S20 czy Google Pixel 3. Rozwija się wraz z postępem technologicznym i handlowym operatorów, od których działanie eSIM jest przecież uzależnione. Wygląda jednak na to, że dopiero teraz eSIM ma szansę w Polsce naprawdę stać się popularny i to dzięki rodzimemu producentowi.

Temat eSIM nieco zszedł na dalszy plan za sprawą rozwoju 5G, a to przecież innowacyjne rozwiązanie i wygodna alternatywa dla tradycyjnych kart SIM ponieważ eSIM możemy używać do korzystania z naszego podstawowego numeru telefonu, a także w do używania go na innych urządzeniach jednocześnie, przy czym możliwości eSIM jest o wiele więcej – tłumaczy Piotr Spychalski, Dyrektor Sprzedaży firmy mPTech znanej z marek myPhone i HAMMER.

Cenimy nowinki technologiczne i w myśl naszej idei czynimy technologie mobilne przystępnymi, chcemy aby były one bardziej powszechne. Podobnie jest z eSIM, który dotychczas był niejako zarezerwowany dla modeli flagowych, a więc bardzo drogich, dlatego niewiele osób mogło z niego skorzystać. Chcemy to zmienić, a okazją ku temu będzie premiera modelu HAMMER Blade 3 z eSIM, która nastąpi lada dzień. Technologię eSIM czeka dynamiczny rozwój, nie tylko dzięki większej ilości urządzeń dostępnych na rynku, lecz także dzięki dostępności usługi u operatorów. Technologia jest skazana na sukces – ponieważ w obecnych czasach klienci oczekują usług zdalnych dostępnych w każdym miejscu i o każdym czasie, czego przecież nie oferuje tradycyjny SIM – dodaje Piotr Spychalski.

eSIM – co to jest

eSIM to inaczej wbudowana karta SIM lub wirtualna karta SIM, a jej podstawowym celem wdrożenia jest: uproszczenie korzystania z usług i zwiększenie swobody użytkowników. Stanowi kolejną generację znanych, fizycznych kart. W przeciwieństwie do tradycyjnej karty SIM, którą trzeba włożyć do urządzenia, eSIM jest, jak sama nazwa wskazuje, wbudowana w urządzeniu jako mały chip (moduł z odpowiednim oprogramowaniem). W tym module można zapisać niezbędne informacje i używać go jak tradycyjnej karty SIM (prowadzenie rozmów, wysyłanie SMS/MMS, internet mobilny). Jednak informacje o abonencie (profil) są zapisywane wirtualnie na module eSIM po pobraniu ich zdalnie – przez internet od dostawcy.

Zalety eSIM

Dzięki eSIM, aby zmienić sieć telekomunikacyjną wystarczy po prostu wybrać, opłacić i zainstalować samodzielnie odpowiedni profil od dostawy – operatora. Co więcej, takie profile można w większym stopniu niż dotychczas tworzyć i dobierać na miarę swoich potrzeb. Mało tego, jednocześnie można instalować i uaktywniać kilka profili na eSIM korzystając z oferty operatora stacjonarnego jak i wirtualnego, lokalnego i zagranicznego i przełączać się między nimi według potrzeb np. podczas wyjazdu za granicę. Co to daje użytkownikom?

eSIM przede wszystkim umożliwia korzystanie z jednego numeru telefonu na różnych urządzeniach z eSIM np. dwóch smartfonach – jednym „biurowym”, a drugim np. HAMMER – do pozostałych wyzwań lub smartwatcha i nie tylko. Pozwala też na korzystanie z jednego tego samego pakietu danych i transferu na kilku różnych urządzeniach, lecz to w dużej mierze uzależnione jest od dostawcy czyli operatora. W efekcie, możemy z premedytacją zapomnieć o przekładaniu kart SIM, hotspotach i połączeniu telefonu z np. smartwatchem z eSIM, aby dalej cieszyć się z połączeń i SMS-ów, a to wszystko dzięki współdzieleniu profilu i łączności z Internetem.

Do tego eSIM jest nieoceniony w przypadku podróży, ponieważ pozwala szybko, samodzielnie, zdalnie i w dowolnym czasie kupić pakiet z profilem lokalnego operatora i niemal od razu z niego korzystać bez wyłączania naszej podstawowej karty SIM, co pozwala zaoszczędzić czas i ograniczyć wydatki i pozostać cały czas w kontakcie – tłumaczy Piotr Spychalski.

Ponadto, brak fizycznej karty SIM oznacza też, że nie ma absolutnie żadnego ryzyka zgubienia jej.
A w razie problemów, zagubienia lub kradzieży smartfona z eSIM, wystarczy utworzony profil zdalnie zablokować.

eSIM na każdą kieszeń

Jak zapowiadają przedstawiciele firmy mPTech, niebawem zostaną wprowadzone smartfony myPhone i HAMMER z eSIM. Pierwszym z nich ma być HAMMER Blade 3 – 6,2-calowy, smukły lecz wytrzymały smartfon z certyfikatem odporności IP69, oferujący niezłą wydajność (Octa-Core Helio P22, 4 + 64 GB), aparat fotograficzny 48 Mpx i NFC. Kolejnym modelem ma być długo oczekiwany HAMMER Explorer PRO – zaawansowana generacja dostępnego już modelu Explorer. Ciekawostką natomiast ma być nowy smartfon myPhone z eSIM, oferujący dobre parametry i wirtualną kartę SIM, który będzie wyceniony na kilkaset złotych.

Ważną kwestią dla użytkowników nowych modeli z eSIM od mPTech jest nie tylko większa dostępność tej funkcji lecz też jej ewolucja. Technologia jest wciąż udoskonalana i w pierwszym kroku instalacja oraz zarządzanie profilami będzie odbywać się z poziomu specjalnej aplikacji eSIM już zainstalowanej na dedykowanym modelu. Następnie, w kolejnym kroku dzięki aktualizacji OTA, zarządzanie eSIM i profilami będzie odbywało się z poziomu ustawień smartfona, a nie jak dotychczas poprzez aplikację – dodaje Piotr Spychalski.

Co ważne, modele od mPTech mają działać nie tylko w oparciu o eSIM, lecz też dzięki fizycznej karcie SIM. Smartfony będą wyposażone zarówno w moduł eSIM jak i znaną funkcję DualSIM, ze slotami 2xnanoSIM. Przełączenie się z eSIM na zwykły SIM i odwrotnie będzie proste, dosłownie na jeden klik. W połączeniu z eSIM, taki smartfon pozwala na przykład zachować w telefonie oryginalną kartę SIM z numerem telefonu i jednocześnie zapewnia proste korzystanie z profilu eSIM do przesyłania danych podczas podróży zagranicznej.

Recenzja Mercusys AC10 – tani router do domu

Wygląda na to, że polska firma mPTech dołączy wkrótce do światowych gigantów oferujących modele z eSIM. Jednak na odpowiedzi na pytania o to jak dynamicznie będzie upowszechniał się eSIM w Polsce, przyjdzie nam jeszcze poczekać, ponieważ sama popularność technologii eSIM jest w dużej mierze uzależniona też od operatorów. W tej chwili najbardziej rozwinięty i pełny ekosystem eSIM w kraju oferuje wszystkim Klientom jedynie sieć Orange.

%d bloggers like this: