Nowe „obuwie” Nokian Tyres dla mojej Alfy już jest

Nowe „obuwie” dla mojej Alfy już jest

Nokian Tyres
Nokian Tyres

Opony letnie, zimowe czy całoroczne? Które wybrać? Każdy kierowca, często zadaje to samo pytanie – inwestować w opony całoroczne czy jednak zdecydować się na opony sezonowe? Przed sezonem zimowym i ja stanąłem przed tak postawionym pytaniem. Po latach, gdy zrezygnowałem z opon uniwersalnych – tylko na takich się jeździło w czasach PRL-u, chwaliłem sobie opony sezonowe – letnie i zimowe. Pod wieloma względami opony całoroczne zapewniają wysoki komfort użytkowania. Opony jak wiadomo stanowią jedyny punkt kontaktu samochodu z drogą, a ich stan ma krytyczne znaczenie z punktu widzenia bezpieczeństwa.

Pierwsze pytanie, które sobie zadałem, jaki najczęściej preferuję styl jazdy i po jakich drogach. Odpowiedź prosta – Autostrady i drogi miejskie.

Kolejny punkt – warunki atmosferyczne. Ciesząc się piękną, letnią pogodą, łatwo zapomnieć o zagrożeniach związanych z jazdą w zimowych klimatach. Z drugiej strony niespodziewane intensywne opady letnie zwiększają ryzyko aquaplaningu, szczególnie gdy duże ilości wody gromadzą się na nawierzchni i w koleinach. Pogoda może być nieprzewidywalna, ale opony nie. Nieoczekiwane zmiany zimowej pogody stały się charakterystyczne dla Polski. Zima bywa łagodna, lub nie ma jej wcale, ale potrafi też zaskoczyć nagłymi opadami śniegu i marznącego deszczu. Warunki drogowe bywają zdradliwe — z dnia na dzień woda i topniejący śnieg mogą zamarznąć, przez co nawierzchnia staje się śliska i niebezpieczna.

Co wychodzi taniej – opony letnie i zimowe czy wielosezonowe? Kładąc to wszystko na szalkę i dodając trzy rzeczy (cena, przebieg, no i koszty związane z obsługą ogumienia 2x do roku przekładka), które trzeba wziąć pod uwagę, gdy rozważamy kupno opon – wybór padł na całoroczne, zwane też oponami wielosezonowymi.

I tu pojawia się kolejne pytanie, jakie opony wybrać. Opony całoroczne można podzielić na trzy klasy – premium, średnią i ekonomiczną. Podział jest uzależniony od ich zaawansowania technologicznego, użytych do ich produkcji materiałów, producenta i oczywiście ceny. Tutaj postanowiłem już nie eksperymentować i postawić na droższe, ale i najlepsze rozwiązania na rynku takich firm jak – Michelin, Nokian czy Goodyear, jeśli chodzi o opony całoroczne.

Po zapoznaniu się z wynikami testów przeprowadzonych przez organizacje i magazyny motoryzacyjne wybór padł na opony Nokian Tyres – całoroczny model Nokian Weatherproof. Skandynawski producent opon Nokian Tyres oferuje nowoczesną i wszechstronną kolekcję opon na rynek Europy Środkowej. Opony te wyróżniają się unikatową technologią opracowaną specjalnie z myślą o zmiennych warunkach drogowych.

Ze strony producenta:

Opona całoroczna Nokian Weatherproof zapewnia duże bezpieczeństwo w zimie i utrzymuje swoje bardzo dobre właściwości jezdne także podczas gorących miesięcy letnich.

I tak moja Alfa otrzymała nowe „obuwie” firmy Nokian Tyres, a jak będzie się sprawowało, to postaram się opisać po kilku miesiącach użytkowania.

%d bloggers like this: