Czym jest responsywna strona internetowa?

Czym jest responsywna strona internetowa?

Smartfony i tablety, które pojawiły się na rynku elektroniki niewiele ponad dekadę temu, z miejsca zdobyły uznanie milionów użytkowników na całym świecie. To nieodwracalnie zmieniło podejście do projektowania stron internetowych i postawiło nowe wymagania przed webdesignerami. Dziś strona WWW musi być nie tylko atrakcyjna wizualnie, wysoce funkcjonalna, wygodna w nawigacji i bogata w merytoryczną treść, ale też responsywna.

responsywna strona internetowa

Responsywna strona WWW – czyli jaka?

Responsywna strona WWW (ang. Responsive Web Design, w skrócie RWD) to witryna, która automatycznie dostosowuje się do rozmiaru ekranu, na jakim jest wyświetlana – dzięki temu jej zawartość zawsze wygląda dobrze, prezentuje się poprawnie i jest czytelna zarówno na komputerach, jak i smartfonach oraz tabletach. Mechanizm responsywności obsługuje moduł o nazwie media queries, dodawany do arkuszu stylu w pliku CSS, czyli kodzie strony. Rozpoznaje on rozmiar okna przeglądarki, rozdzielczość ekranu i orientację urządzenia, na którym włączona została strona WWW, a następnie dopasowuje jej wygląd do tych parametrów.

To dlatego tak wygodnie korzysta nam się z internetu na smartfonach i innych urządzeniach mobilnych. Responsywna strona WWW stała się standardem w webdesignie w 2012 roku, kiedy to W3C, organizacja czuwająca nad rozwojem internetu i rekomendująca dla niego najlepsze rozwiązania techniczne, zaleciła powszechne stosowanie media queries w nowopowstających i modernizowanych serwisach internetowych.

Jak zaprojektować taką stronę WWW?

Mobilna strona WWW jest trudniejsza w budowie niż klasyczna witryna internetowa, ponieważ wymaga zastosowania dodatkowych funkcji oraz stworzenia i dopracowania kilku różnych wersji widoku. Profesjonalni webdesignerzy z https://alterpage.pl/strony-www-41 doskonale jednak radzą sobie z takimi wyzwaniami, dlatego zamiast samodzielnie podejmować się tak trudnego zadania, lepiej zlecić je agencji interaktywnej, która się w tym specjalizuje. Jako alternatywę możemy polecić skorzystanie z gotowego szablonu, czyli gotowego pliku CSS uzupełnionego domyślnie o media queries – to prostsze niż budowa strony od zera, trzeba jednak pamiętać, że taka mobilna strona WWW nigdy nie będzie unikalna.

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: