Recenzja Transmiterów FM – Navitel BHF02 BASE, BHF04 MAX I BHF06 PRO

Recenzja Transmiterów FM – Navitel BHF02 BASE, BHF04 MAX I BHF06 PRO

Całkiem niedawno otrzymaliśmy zestaw trzech transmiterów firmy Navitel by przedstawić czytelnikom ich możliwości. Do testów przyjechał model BHF02 BASE który jest najtańszym z prezentowanych,  model BHF04 MAX który jest droższy i nieco bardziej „rozbudowany” oraz model BHF06 PRO – jako najdroższy z całej trójki i chyba najbardziej funkcjonalny – ale o tym się przekonamy się za kilka chwil. Zapraszam do recenzji.

Navitel BHF02 BASE, BHF04 MAX I BHF06 PRO

Tansmiter FM – myślę że każdy słyszał i choć raz miał styczność z takim gadżetem – urządzenie które za pomocą fal radiowych przesyła sygnał z jednego urządzenia na drugie – tak po krótce. W najczęstszym przypadku z telefonu do radia samochodowego. Najnowsze samochody są tak wyposażone że takie gadżety są raczej zbędne, ale jest na naszych drogach mnóstwo użytkowników którym takie urządzenie przyda się w samochodzie.

Nawet w mojej Astrze z 2014 jest fabryczne radio które łączy się poprzez bluetooth z telefonem – ale tylko do rozmów, nie mam możliwości słuchania muzyki z telefonu w głośnikach samochodowych – owszem jest wejście na pendrive, czy wyjście aux, lecz już na przykład muzyki z YouTube, czy Spotify nie posłucham, gdyż mój telefon nie ma wejścia słuchawkowego. Z pomocą przychodzi właśnie transmiter FM. Takich urządzeń na rynku jest multum, przeróżnych firm. Ceny również są przeróżne od 20 zł do kilkuset złotych, więc jest w czym wybierać. Dziś chciałbym Wam opisać trzy transmitery Navitela.

Wszystkie trzy opisywane modele wyposażone są w Bluetooth 5.1. Obsługiwane profile Bluetooth to A2DP,  AVRCP,  HFP i  HSP. Odległość transmisji jak w praktycznie wszystkich urządzeniach pracujących na Bluetooth wynosi do 10 metrów w linii prostej, a do 5 metrów, jeśli są przeszkody. Pliki mogą być odtwarzane z karty microSD oraz dysku USB, np. pendrive -poza modelem BHF06 PRO. Wszystkie urządzenia obsługują formaty plików MP3, WMA, WAV i FLAC.

Wszystkie trzy modele posiadają funkcję szybkiego ładowania oraz kolorowe podświetlenie – model BHF02 Base tylko kolor niebieski. Wszystkie trzy modele posiadają obsługę asystentów głosowych Siri/Google, oraz umożliwiają pomiar napięcia akumulatora. Również wszytskie opisywane modele posiadają mikrofony z redukcją szumów i poprawy dźwięku.

Navitel BHF02 BASE
Navitel BHF02 BASE

Zacznijmy zatem od najtańszego w zestawieniu.

Navitel BHF02 BASE to jednobryłowe urządzenie które jest estetycznie i solidnie wykonane. Z przodu znajdziemy mały wyświetlacz pod matowym plastikiem, wyświetlający na niebiesko, trzy przyciski do obsługi, dwa gniazda USB – jedno multimedialne do podłączenia pamięci Pendrive a drugie do szybkiego ładowania  (QC3.0, QC2.0, Huawei FCP, Samsung AFP, Apple 2.4) oraz czuły mikrofon do rozmów. Dookoła przedniego panelu umieszczono niebieskie podświetlenie. Podświetlenia nie można regulować i wyłączyć. Od spodu umieszczono wejście na kartę pamięci microSD. Niestety producent nie podaje do jakiej pojemności urządzenie obsługuje karty pamięci. Napięcie pracy urządzenia to 12V/24V.

Navitel BHF02 BASE
Navitel BHF02 BASE

Po włożeniu urządzenia do gniazda zapaliczki przez krótką chwilę pojawi się na wyświetlaczu informacja o napięciu akumulatora a następnie pokazana będzie wybrana częstotliwość fal FM. Częstotliwość zmieniamy przytrzymując chwilę prawy przycisk, a następnie wciskając lewy bądź prawy ustawiamy dokładną częstotliwość. Po wybraniu takiej samej częstotliwości na transmiterze i w radiu samochodowym możemy połączyć poprzez Bluetooth nasz smartfon z urządzeniem.

Transmiter jest cały czas widoczny więc wystarczy wejść w ustawienia Bluetooth swojego smartfona i wybrać dostępne urządzenie. Po sparowaniu urządzeń możemy  słuchać swojej ulubionej muzyki ze smartfona w naszych głośnikach samochodowych. Transmiter  Navitel BHF02 BASE posiada wejście na kartę pamięci micro SD oraz wejście na pamięć typu Pendrive. Przytrzymując dłużej lewy przycisk przechodzimy pomiędzy trybami karta pamięci/Pendrive/ Bluetooth. Słuchając muzyki wciskając przycisk lewy bądź prawy przechodzimy pomiędzy kolejnymi utworami.

Navitel BHF02 BASE
Navitel BHF02 BASE

Utwory z karty pamięci bądź Pendrive oznaczone nie tytułami lecz numerami: 001, 002 itd. Podczas słuchania muzyki – nieważne z jakiego źródła wciskając środkowy przycisk pauzujemy muzykę a dłuższe przytrzymanie wywołuje asystenta głosowego – jeśli mamy połączony telefon. Przy słuchaniu muzyki z telefonu podczas przychodzącego połączenia muzyka zostaje wstrzymana i w głośnikach słychać dźwięk dzwonka naszego smartfona.

Wciskając środkowy przycisk odbieramy jak również kończymy połączenie. Jeśli chodzi o jakość przekazywanej muzyki, dźwięku  to jest o na bardzo poprawna. Rozmowy prowadzone za pośrednictwem transmitera również wypadały bardzo dobrze – rozmówca nie narzekał na złą jakość rozmowy ale zaznaczył że słychać było że rozmawiamy przez zestaw głośnomówiący. Przy zatrzymaniu muzyki nie słychać większych szumów, trzasków. Standardowo jak przy tego typu urządzeniach przy bardzo wysoko ustawionej głośności słychać bardzo lekki szum.

Transmiter posiada dwa gniazda USB umieszczone z przodu – nad wyświetlaczem i przyciskami; co jest dobrym rozwiązaniem jeśli mamy mało miejsca wokół gniazda zapalniczki. Pierwsze to gniazdo multimedialne do obsługi pamięci Pendrive – które może też służyć jako gniazdo ładowania – powolnego. Drugie Gniazdo USB posiada funkcję szybkiego ładowania. Transmiter posiada niebieskie podświetlenie – którego nie można wyłączyć. Przyciski są dobrze wyczuwalne i mają dobry skok. Opisywane urządzenie jak najbardziej spełnia swoje zadanie i możecie go kupić w cenie 70-79 zł złotych.

Navitel BHF04 MAX
Navitel BHF04 MAX

Drugi z opisywanych transmiterów to  Navitel BHF04 MAX

Również jak wyżej opisywany model, BHF04 MAX jest jednobryłowy lecz nieco smuklejszy i o nieco innym wyglądzie. Wykonany również bardzo dobrze i solidnie, lecz widać że bardziej „prestiżowo”. Przód nie jest już jak u poprzednika matowy lecz bardziej połyskujący a i funkcjonalność jest nieco większa.

Z przodu znajduje się ekran który jest większy i został podzielony na dwie części – górna stale pokazuje aktualne napięcie akumulatora oraz ikonkę informującą o połączeniu Bluetooth a dolna część wyświetlacza ustawioną częstotliwość FM bądź numer utworu muzycznego. Komunikaty wyświetlane są w kolorze pomarańczowym. Bliżej lewej krawędzi umieszczono mikrofon do rozmów. Pod wyświetlaczem znajduje się pokrętło z funkcją przycisku oraz dwa fizyczne przyciski. Dookoła umieszczono podświetlaną ramkę.

Z lewej strony znajdziemy wejście na kartę pamięci natomiast z prawej strony wejście multimedialne USB na Pendrive z muzyką. Na górze znajdziemy przycisk do zmiany kolorów podświetlenia ramki bądź całkowitego wyłączenia kolorowego podświetlenia. Natomiast na dolnej krawędzi znajdziemy wejście USB z funkcją szybkiego ładowania oraz port USB C Power Delivery.

Porty obsługują standard  szybkiego ładowania: QC3.0, QC2.0, Huawei FCP, Samsung AFP, Apple 2.4. Podobnie jak w poprzednim opisywanym modelu ustawiamy częstotliwość w radiu samochodowym i taką samą w transmiterze. Ustawienie częstotliwości odbywa się podobnie jak we wcześniej opisywanym modelu – przytrzymujemy dłużej prawy przycisk, następnie pokrętłem wybieramy częstotliwość i wciskając pokrętło zatwierdzamy.

Podobnie również jak poprzednio by przejść pomiędzy kartą pamięci/Pendrive czy Bluetooth przytrzymujemy dłużej lewy przycisk. Podczas słuchania muzyki pokrętło służyć może do zmiany poziomu głosu – o dziwo nie radia czy telefonu lecz samego urządzenia. Wciskając je możemy zatrzymać i wznowić muzykę a dłużej przytrzymując wywołujemy asystenta głosowego telefonu. Podczas przychodzącej rozmowy telefonicznej wciskając pokrętło odbieramy połączenie i analogicznie kończymy. Rozmowy prowadzone przez opisywany transmiter za każdym razem należały do udanych i tak jak w poprzednim modelu rozmówca wskazywał iż słychać było że rozmawiamy przez zestaw głośnomówiący.

Nie było żadnych zakłóceń czy zniekształceń przy rozmowach a przekazywana muzyka również była „czysta i wyraźna”. Model BHF04 MAX posiada możliwość ustawienia siedmiu kolorów podświetlenia bądź całkowite wyłączenie więc każdy dopasuje go stylem do swojego samochodu. Co do ładowania to tak jak w poprzednim modelu gniazdo multimedialne obsługuje wolne ładowanie.

Umieszczenie gniazd do szybkiego ładowania na dole i multimedialnego po boku urządzenia spowodowało że można było sobie pozwolić na większy wyświetlacz, lecz jeśli mamy samochód z trudno dostępnym gniazdem zapaliczki i bardziej zabudowanym, to o ile samo umieszczenie w nim transmitera nie przysporzy problemów to już dostęp to owych wejść i funkcji ładowania urządzenia czy podłączenia Pendrive z muzyką może być utrudnione. Transmiter bardzo dobrze spełnia swoje zadanie, dodatkowo nieco rozświetlając kolorami samochód. Opisywany model można  zakupić za kwotę około 99 złotych.

Navitel BHF06 PRO
Navitel BHF06 PRO

Trzeci i najdroższy z zestawienia to Navitel BHF06 PRO

Inaczej jak w przypadku wyżej opisywanych modelach, ten składa się z dwóch części. Pierwsza wkładana do gniazda zapalniczki w której umieszczono port USB z funkcją szybkiego ładowania oraz port USB-C Power Delivery. Porty obsługują standard   szybkiego ładowania: QC3.0, QC2.0, Huawei FCP, Samsung AFP, Apple 2.4. Druga – główna część połączona przewodem to mała stacja w wyświetlaczem.

Zarówno końcówka ładująca jak i sama stacja wykonana została z tworzywa sztucznego. Niestety jestem trochę zawiedziony jakością wykonania. W wyżej opisywanych modelach nie zauważyłem niedociągnięć a tutaj w najdroższym modelu muszę się doczepić staranności umieszczenia gniazd USB w końcówce zasilającej. Nie dość że są niesymetrycznie umieszczone (po prostu krzywo) to po włożeniu przewodu USB czuć luz – może to być skutkiem, iż urządzenie przeszło przez niejedne ręce testujących niemniej jednak nie do końca idealnie wycięte i u mieszczone gniazda kłują trochę w oczy.

Navitel BHF06 PRO
Navitel BHF06 PRO

Podobnie ma się w przypadku głównej stacji gdzie z tyłu umieszczono uchwyt mocujący kulowy – tutaj mam obawy że mocniejsze dokręcenie może spowodować pęknięcie plastiku. Do zestawu dołączono końcówkę to montażu w kratce wentylacyjnej i dodatkową przejściówkę do przyklejenia, gdy nie mamy możliwości montażu, bądź nie chcemy zasłaniać nawiewu.

Jeśli chodzi o samą stację transmitera to posiada ona z przodu duży wyświetlacz. Informacje na nim są wyświetlane w kolorze zielonym i podobnie jak we wcześniej opisywanym modelu wyświetlacz podzielony został na dwie części. U góry duże czytelne informacje o wybranej częstotliwości a później aktualna godzina – pobierana i aktualizowana z naszego smartfona,  a na dolnej części mniejsze info o połączeniu Bluetooth, włożonej karcie pamięci czy włączonym podbiciu basu. Dookoła wyświetlacza umieszczono ramkę z kolorowym podświetleniem.

Navitel BHF06 PRO
Navitel BHF06 PRO

Pod ekranem umieszczono mikrofon do rozmów oraz trzy duże fizyczne przyciski. Niestety przyciski nie są podświetlane, a mogły by być choć delikatnie w kolorze zielonym bądź kolorystycznie zintegrowane z kolorową podświetlaną ramką. Od spodu umieszczono wejście na kartę pamięci micro SD. Z lewej strony znalazły się przyciski do regulacji podświetlenia kolorowej ramki bądź jej całkowitego wyłączenia oraz przycisk podbicia basu.

Z prawej strony natomiast umieszczono włącznik/wyłącznik dzięki któremu możemy wyłączyć urządzenie bez wyciągania końcówki z gniazda zapalniczki oraz wyście mini Jack 3,5mm do podłączenia poprzez kabel naszego smartfona – o ile posiada on wejście słuchawkowe – a niestety coraz więcej producentów rezygnuje z niego w nowych telefonach.

Ustawianie częstotliwości jest analogicznie jak we wcześniej opisywanych modelach – dłużej przytrzymujemy prawy przycisk i wybieramy częstotliwość. Przechodzenie między trybami pracy również jak w poprzednich transmiterach, odbywa się poprzez przytrzymanie lewego przycisku. Przytrzymanie dłużej środkowego przycisku powoduje wywołanie asystenta głosowego naszego smartfona. Poprzez środkowy przycisk odbieramy i kończymy połączenie głosowe. Muzyka przekazywana poprzez transmiter BHF06 PRO do naszego radia i głośniki samochodowe, tak jak we wcześniej opisanych urządzeniach jest czysta i głośna. Nie ma żadnych zakłóceń, trzasków czy przerywania.

Przewagą tego transmitera nad poprzednimi jest możliwość umieszczenia go w kratce wentylacyjnej bądź innym miejscu bliżej kierownicy co powoduje że po pierwsze, podczas rozmowy mikrofon jest bliżej naszych ust, wyraźniej nas słychać i nie musimy głośno mówić, co potwierdza rozmówca wskazując że słyszy nas lepiej jak w poprzednich urządzeniach lecz wskazuje że słychać, iż rozmawiamy przez zestaw głośnomówiący, a po drugie sama ewentualna obsługa urządzenia podczas jazdy jest ułatwiona i bezpieczniejsza, gdyż mamy je w zasięgu wzroku.

W tym modelu nie mamy niestety możliwości podłączenia pamięci Pendrive. Kabel łączący stacje z końcówką do zapalniczki nie jest niestety zbyt długi, więc jeśli ktoś chciałby zamocować urządzenie np. u góry – koło lusterka i poprowadzić kabel podsufitką do zapalniczki to raczej jest to niewykonalne. Spokojnie starczy go na przykład, gdy mamy gniazdo zapalniczki umieszczone na przykład w schowku/podłokietniku i montujemy stację w okolicach kierownicy, trzeba tylko sensownie poprowadzić i schować przewód który jest swoją drogą dość cienki.

Niewątpliwą przewagą ostatniego z transmiterów – poza wymienionymi wcześniej funkcjami – to możliwość sparowania transmitera z dwoma smartfonami jednocześnie. Działa bardzo dobrze, jeśli mamy połączone dwa smartfony po Bluetooth, z jednego słuchamy muzyki a na drugi przychodzi połączenie to muzyka z pierwszego zostaje wstrzymana i słyszymy dźwięk dzwonka z drugiego telefonu. Świetna sprawa gdy na przykład z samochodu i transmitera korzystają dwie osoby, dwóch kierowców (na przykład mąż i żona). Cena ostatniego z prezentowanych transmiterów to około 128 złotych.

Podsumowanie

Wybór transmitera wbrew pozorom nie jest łatwy, urządzeń tego typu jest na naszym rynku bardzo dużo. Różnią się ceną, wyglądem i funkcjonalnością. Tak jak opisane transmitery Navitela, każdy różni się wyglądem i nieco funkcjami – to wszystkie idealnie spełniają swoje zadanie. Czy to przekazując muzykę czy możliwość rozmów podczas prowadzenia samochodu.

Przy wyborze modelu należało by choć na chwilę rozeznać się gdzie mamy umieszczone gniazdo zapalniczki, czy jest wokół niego dużo miejsca i do czego w ogóle będzie nam głównie służył. Jeśli chcemy tylko słuchać ulubionej muzyki, podcastów i ewentualnie podładować swojego smarfona to spokojnie sprawdzi się najtańszy z prezentowanych. Jeśli natomiast mamy gniazdo zapaliczki nieco dalej umieszczone czy nawet schowane, bądź wiemy że często podczas podróży i korzystania z transmitera zdarzy nam się rozmawiać, to kierowałbym się w stronę najdroższego.

Test niesponsorowany. Urządzenia do testów i prezentacji czytelnikom udostępniła Firma NAVITEL.

Marcin (Technosenior)

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: