Koniec 3G – telefony przestaną działać?

Koniec 3G – co to oznacza dla przeciętnego użytkownika telefonu? Nadchodzi czwarta generacja sieci. Czy nasze telefony przestaną działać?  Wyjaśniamy i rozwiewamy wszelkie wątpliwości.

Coraz częściej w reklamach nowych telefonów mówi się o sieci 4G, która wypiera dotychczasową 3G. Jednak, nie każdy z nas śledzi nowinki technologiczne i nie zawsze orientuje się o co tak naprawdę chodzi. Zastanawiasz się, na czym polega różnica między tymi technologiami i czy z wycofaniem 3G wiążą się dla przeciętnego użytkownika telefonu jakieś zagrożenia? Koniec 3G

Dzisiaj telefon to coś więcej niż aparat do dzwonienia i wysyłania SMS. Większość z nas na co dzień wykorzystuje go do przeglądania internetu, mediów społecznościowych czy komunikatorów. Dlatego wszystkim zależy, żeby mieć dostęp do coraz szybszego internetu, który umożliwia przesyłanie danych z dużą prędkością. Dlatego właśnie firmy wprowadzają coraz to nowsze technologie w miejsce dotychczas używanych

Reklamy
Zwiększ zasięg Twojej sieci Wi-Fi

Co to jest 3G i czym różni się od 4G?

Technologia 3G to telefonia 3 generacji (3rd Generation), która jako pierwsza umożliwiła transmisję video i dostęp do Internetu, zastępując tym samym poprzednią sieć 2G, używaną jedynie do realizowania połączeń telefonicznych i wysyłania wiadomości SMS. Dzięki standardowi 3G można było przesyłać dane z prędkością 14 mb/s, a później nawet do 28 mb/s. W ten sposób telefon stał się narzędziem multimedialnym. Umożliwiał wysyłanie maili czy przeglądanie portali społecznościowych. Jednak jak się okazało z czasem, technologia nie była tak wydajna, jak przewidywano, a infrastruktura była droga w eksploatacji.

Zgodnie z postępem technologicznym, słabsze technologie są zastępowane lepszymi. Dlatego sieć 3G zaczęła powoli być zastępowana siecią czwartej generacji, czyli 4G, która gwarantuje dużo szybszy transfer danych, o wiele lepszej jakości. Wyłączenie sieci 3G przyczynia się do zwalniania zajmowanych przez nią częstotliwości na potrzeby 4G. W kontekście 4G często pojawia się dodatkowo inny skrót, a mianowicie LTE (z ang. Long Term Evolution). Jest to nazwa standardu przesyłania danych, z którego korzystają sieci 4G.

Koniec 3G na horyzoncie

Technologie nieustająco się rozwijają, a operatorzy telefoniczni muszą iść z duchem czasu. Dlatego już niedługo 3G i jej poprzedniczka 2G odejdą do przeszłości. W USA i w Europie wielu operatorów ogłosiło już swoje plany wyłączenia starszych technologii. Rezygnację z 3G zapowiadają również polscy operatorzy. Play rozpoczął proces jej wyłączania już z początkiem 2021 roku, a T-Mobile ostatecznie wyłączy 3G prawdopodobnie już w 2023 roku. Jeśli chodzi o Orange to w Polsce, dla poszczególnych regionów mają to być lata 2024-2025.

Co to oznacza dla przeciętnego użytkownika telefonu?

Wiele osób zastanawia się, czy po wyłączeniu 3G będzie mogło nadal korzystać ze swojego telefonu. Ci, którzy mają nowe karty sim i w miarę nowe aparaty telefoniczne nie zauważą nawet tej zmiany. Jeśli jednak od lat nie zmieniamy telefonu, to zapewne powinniśmy taką wymianę rozważyć. Dotyczy to osób, które mają urządzenia starszego typu, mniej więcej sprzed 2016 r. Jeśli pozostaniemy przy starym modelu telefonu, to po odłączeniu 3G nadal będziemy mogli z niego korzystać, np. zadzwonić i wysłać wiadomość SMS czy przejrzeć internet. Jednak trzeba będzie liczyć się z tym, że pogorszy się jakość połączenia.

Maxcom MM724
Maxcom MM724

Nowy telefon? Wybierz 4G

Jeśli rozglądasz się za nowym telefonem, wybierz taki, który działa w technologii 4G. W ofercie Maxcom znajdziesz wiele takich modeli. Niektóre łączą funkcje klasycznego telefonu z przyciskami oraz smartfona.

Maxcom MM724 z dostępem do sieci LTE bezprzewodowo łączy się z Internetem, umożliwia wysyłanie maili i wiadomości MMS, posiada moduł Bluetooth i łączy się z np. z zestawem głośnomówiącym lub głośnikiem bezprzewodowym. Duże, podświetlane przyciski i czytelny wyświetlacz z możliwością zmiany wielkości czcionki gwarantują komfortowe posługiwanie się telefonem. Dlatego model ten jest szczególnie polecany seniorom. Dodatkowym ułatwieniem będą również intuicyjne menu oraz funkcja głośnomówiąca.

Test Maxcom Comfort MM42D – telefon biurkowy na kartę SIM

Maxcom MM724 możesz zasilić tradycyjnym, uniwersalnym złączem USB-C lub skorzystać z podstawki z funkcją ładowarki. Wydajna bateria o pojemności 1300 mAh sprawia, że Maxcom MM724 może pracować aż do 16 dni w trybie czuwania.

Maxcom MK241 został fabrycznie wyposażony w zestaw najpopularniejszych aplikacji używanych na urządzeniach mobilnych. Użytkownicy tzw. smart feature phonów marki Maxcom, od pierwszego uruchomienia telefonu, mogą korzystać z pakietu aplikacji Google, takich jak: Gmail, YouTube, Asystent Google czy Google Maps. Na tego typu telefonach, dostępne są także aplikacje popularnych sieci społecznościowych, w tym Facebook i Twitter.

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu: redakcja(at)technosenior.pl