Motorola Moto G – w cyklu kiedyś i dziś

3 kwietnia 2023 r. obchodziliśmy rocznicę 50-lecia od pierwszego połączenia z komórki. Tamtego pamiętnego dnia, Martin Cooper, ówczesny wiceprezes i dyrektor ds. R&D Motorola, nawiązał pierwsze komercyjne połączenie komórkowe z telefonu Motorola DynaTAC 8000X.

Motorola Moto G
Moto G

Wtedy zapewne jeszcze nikt nawet nie myślał o tym, że 50 lat później ten sam telefon będzie praktycznie nierozłącznym przedmiotem, który nie tylko pozwoli na rozmowy, ale stanie się centrum naszego życia. Rozmowy to tylko ułamek tego, co możemy wykonać smartfonem. Dziś smartfon służy nam również do komunikacji ze światem w postaci mediów społecznościowych jako centrum rozrywki (gry, filmy itp.), do pracy (narzędzie biznesowe) czy jako aparat.

Test motorola moto g73 5G – by robił fajne zdjęcia

Reklamy

Nie mam jeszcze 50 lat (chociaż niewiele mi brakuje :P), ale doskonale pamiętam swój pierwszy telefon, który służył mi tylko do dzwonienia i wysyłania SMS-ów. Z czasem pojawiły się w nim gry, MMSy, dostęp do sieci i wreszcie również aparaty. Z czasem telefon zaczął przeradzać się w smartfon i zyskał mnóstwo kolejnych funkcji, które na dzień dzisiejszy ciężko zliczyć. W moim kręgu zainteresowań znalazł się jednak aparat. Do dzisiejszego dnia mam zdjęcia, które wykonałam na studiach z telefonu z aparatem, który posiadał obiektyw 0,3 Mpx 😀 . I jak dobrze pamiętam, to była Motorola. Może ktoś rozpozna model na poniższym zdjęciu? 😀

Motorola Moto G
Moto G

Mimo wszystko jaka to była frajda. Teraz patrząc na te zdjęcia możemy trochę kręcić nosem, bo jakość fotografii z aktualnych modeli czasami przerasta najśmielsze oczekiwania. Nie chciałabym porównywać zdjęć z lustrzankami, bo jednak nadal są to trochę inne narzędzia pracy i zdaję sobie sprawę z tego, że jest to inna jakość. Z drugiej strony zdjęcia wykonane aktualnymi smartfonami są już na tyle dobre, że wyparły popularne niegdyś cyfrówki. I z każdym rokiem są coraz lepsze. Kiedyś nie wyobrażałam sobie, że zdjęcie ze smartfona będzie można wydrukować w gazecie czy nawet na bilbordach. A teraz jest to już możliwe i wygląda naprawdę nieźle.

Motorola Moto G
Moto G

Będąc w cyklu wspomnień, postanowiłam cofnąć się również o kilka lat wstecz. Może nie 50, ale jednak już te ok. 8-9 lat pozwala zobaczyć jak mocno rozwinęłam się mobilna fotografia w ostatnich latach. Chociaż są momenty, w których zdjęcia wykonane starszymi modelami nadal potrafią miło zaskoczyć. I tak w moje ręce trafiły pierwsze modele z serii moto g od Motoroli. Są to:

A na koniec najmocniejszy z serii czyli moto g200

moto g
moto g

Zacznijmy od Motoroli Moto G Xt1039, która pojawiła się w sklepach w 2014 r. Otrzymała ona następujące obiektywy:

 • Na tyle: 5 MP, brak zooma, HDR photo
 • Na przodzie: 1.3 MP

Zabrałam ten smartfon na spacer, a oto efekt:

Zdjęcia z Motorola Moto G Xt1039:

Kolejnym modelem była moto g 2nd Gen  – XT1068 (2014 r.), która otrzymała następujące obiektywy:

 • Na tyle: 8 MP, brak zooma, HDR photo
 • Na przodzie: 1.9 MP

Nadal mieliśmy 1 obiektyw i brak przybliżenia, nawet cyfrowego, ale zdjęcia zyskały lepszą jakość i szczegółowość. Nadal też nie ma co myśleć o zdjęciach nocnych (chociaż przy dobrym oświetleniu coś tam udało się fajnego uzyskać). A efekt:

Zdjęcia z moto g 2nd Gen  – XT1068

Ostatnim ze starszych modeli jaki wpadł w moje ręce, to Motorola moto g3 (2015 r.). Tutaj mamy kolejny skok. Smartfon otrzymał bowiem następujące obiektywy:

 • Na tyle: 13 MP z przybliżeniem x 4 (cyfrowo, ale już można było powiększać 😊)
 • Na przodzie: 5 MP

Te liczby już brzmią bardziej współcześnie. Chociaż jak wiadomo aparaty w telefonie, to nie tylko same Mpx, ale również kwestia pozostałych parametrów, procesora czy oprogramowania. Nie mniej z tego smartfona otrzymałam zdjęcia, które śmiało mogłyby nadal konkurować z niektórymi tańszymi modelami. Zresztą zobaczcie sami:

Zdjęcia z moto g3:

I na koniec najmocniejszy z serii moto: Motorola moto g200. Model, który względem swoich starszych braci zyskał znacznie większe możliwości. Mamy w nim następujący zestaw obiektywów:

 • Aparat na tyle:
  • 108 Mpx (f/1,9, 2,1 μm) | Ultra Pixel
  • 13 Mpx (f/2,2, 1,12 μm), Obiektyw ultraszerokokątny | 120°
  • Macro Vision | minimalna odległość ustawiania ostrości 3 cm
  • 2 Mpx (f/2,4, 1,75 μm) | czujnik głębi
  • Lampa błyskowa z podwójną diodą LED
 • Aparat na przodzie:
  • 16 Mpx (f/2,2, 1,0 μm) | Technologia Quad Pixel

Zdjęcia z moto g200:

Z jednego obiektywu 5 Mpx przerosło się w 3 (108 Mpx + 13 Mpx + 2 Mpx).

Z jednego trybu „Zdjecie” oprogramowanie rozrosło się do następujących funkcji:

 • Z tyłu:
  • Główny: Nocne zdjęcia (Night Vision), Optymalizacja ujęć, Automatyczne rejestrowanie uśmiechów, Inteligentna kompozycja, HDR, Samowyzwalacz, Aktywne zdjęcia, Zdjęcia seryjne, Tryb profesjonalny, Tryb portretowy, Wycinek zdjęcia, Kolor spotowy, Ruchome zdjęcia, Panorama, Filtr Live, Ultra-Res, integracja z Google Lens™, Naklejki AR (za pośrednictwem uaktualnienia ze sklepu Play), Podwójny zapis, Wykrywanie smug i zabrudzeń
  • Ultraszerokokątny: Automatyczne rejestrowanie uśmiechów, Inteligentna kompozycja, HDR, Samowyzwalacz, Aktywne zdjęcia, Zdjęcia seryjne, Tryb profesjonalny, Kolor spotowy, Ruchome zdjęcia, Filtr Live, Podwójny zapis
  • Macro Vision: Zdjęcia seryjne, Samowyzwalacz, Aktywne zdjęcia, HDR, Tryb profesjonalny
 • Z przodu:
  • Automatyczne rejestrowanie uśmiechów9, Upiększanie twarzy, HDR, Tryb profesjonalny, Znak wodny, Zdjęcia seryjne, Lustrzane odbicie zdjęcia, Samowyzwalacz, Aktywne zdjęcia, Filtr Live, Animacja selfie, Kolor spotowy, Selfie gestem, Podwójny zapis, Grupowe selfie, Nocne zdjęcia (Night Vision), Ruchome zdjęcia, Portret selfie w słabym oświetleniu, Upiększanie w trybie portretowym, Optymalizacja ujęcia (Grupowe selfie)

Aparat w telefonie stał się bardzo złożony, a jednocześnie z każdą odsłoną ułatwia nam zrobienie wymarzone kadry nawet wtedy, gdy nie mamy wielkiej wiedzy fotograficznej. Mi podoba się ten kierunek, a Wam ? Macie jeszcze w szufladzie jakieś starsze modele, do których lubicie wracać?

 

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu: redakcja(at)technosenior.pl

Zeen Subscribe
A customizable subscription slide-in box to promote your newsletter
[mc4wp_form id="314"]