Tester oprogramowania jako kierunek przebranżowienia

Co sprawia, że ten zawód cieszy się takim zainteresowaniem i jakie kroki warto podjąć, żeby przybliżyć się do rozpoczęcia kariery w roli testera oprogramowania?

Tester oprogramowania

Jak wynika z raportu Zmiana pracy na IT od EnterTheCode.pl, 39% badanych rozważa przebranżowienie i przejście do branży IT. Wśród interesujących ich zawodów prym wiedzie testing.

Czym zajmuje się tester oprogramowania?

Tester oprogramowania to specjalista odpowiedzialny za sprawdzanie jakości i poprawności działania aplikacji komputerowych. Jego głównym zadaniem jest identyfikowanie błędów, nieścisłości i potencjalnych problemów, które mogą wpłynąć na funkcjonowanie programu.

Tester przeprowadza różne rodzaje testów, takie jak testy jednostkowe, integracyjne, systemowe i akceptacyjne, aby sprawdzić kompatybilność i wydajność oprogramowania. Finalnie produkt powinien spełniać wymagania klienta oraz być bezpieczny i niezawodny.

Reklamy

Czym testing kusi kandydatów?

Myśląc o przebranżowieniu do IT, wiele osób zniechęca wizja nauki języków programowania, która wymaga wiele czasu oraz pewnego budżetu. W tym miejscu wkracza opcja pracy jako tester oprogramowania, który samym programowaniem niekoniecznie musi się zajmować. No właśnie, niekoniecznie, jednak znajomość co najmniej  podstaw zdecydowanie działa na korzyść kandydata.

Praca jako tester oprogramowania dla części osób stanowi pewien etap przejściowy, podczas którego wykorzystują posiadane podstawy wiedzy programistycznej, rozwijają je, a jednocześnie ich zarobki mogą być wyższe od dotychczasowych. Zależnie od kompetencji kandydata, rozmiaru i lokalizacji firmy, młodsi testerzy mogą zarobić między 5 – 9 000 zł a w miarę nabywania doświadczenia poziom wynagrodzenia może dynamicznie wzrastać.

Te narzędzia warto znać

Załóżmy, że nauka podstaw języków programowania Ci niestraszna. Co jeszcze warto wiedzieć aspirując do roli testera oprogramowania? W ofertach pracy częstym wymaganiem jest znajomość narzędzi, które pomagają w efektywnym testowaniu i zapewnianiu jakości, takich jak Selenium, Git czy Cucumber.

Dodatkowo ważne jest opanowanie języka SQL, który jest stosowany do kreowania i zarządzania bazami danych.

Przebij się przez ogrom zgłoszeń

Wiele osób stawiających pierwsze kroki w branży IT przyznaje, że znalezienie pierwszej pracy nie jest łatwe. Aby zwiększyć swoje szanse na telefon od rekrutera, warto poświęcić trochę czasu na przygotowanie interesującego CV oraz portfolio. Nawet jeśli posiadasz niewielkie doświadczenie zawodowe, przedstaw swoje projekty, nad którymi pracowałeś w ramach szkoleń czy kursów.

Zwróć też uwagę na estetykę i przejrzystość Twojego CV. Upewnij się, że zawiera ono informacje adekwatne do stanowiska, na które aplikujesz. Dodaj też kilka słów o sobie, swoim dotychczasowym doświadczeniu i motywacji do podjęcia pracy. Postaraj się w kilku zdaniach zainteresować rekrutera swoją osobą. Pamiętaj, że doświadczenie to jedno a Twoja osobowość i dopasowanie do kultury organizacji to kolejny ważny aspekt.

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu: redakcja(at)technosenior.pl

Zeen Subscribe
A customizable subscription slide-in box to promote your newsletter
[mc4wp_form id="314"]