Polski sukces – zdjęć z kosmosu

STAR VIBE – tak dokładnych zdjęć z kosmosu Polacy jeszcze nie robili

Wrocławska spółka Scanway S.A. ogłasza osiągnięcie kamienia milowego misji STAR VIBE, której start odbył się 3 stycznia 2023 w na pokładzie Falcon 9 w ramach misji Transporter-6. W wyniku operowania misją przeprowadzono 200 sesji komunikacyjnych, 20 sesji obrazujących i uzyskano ponad 80 zdjęć w tym z Rosji, Ukrainy Australii, Włoch, Iranu i innych. Tym samym kluczowe cele misji zostały osiągnięte, a misja została przedłużona na 12 miesięcy. Są to najdokładniejsze zdjęcia Ziemi z kosmosu, jakich kiedykolwiek dokonał polski instrument.
zdjęć z kosmosu

STAR VIBE jest pierwszą polsko-niemiecką misją, którą umieszczono na orbicie w roku 2023. Misja ma na celu przede wszystkim demonstrację technologii – teleskopu STAR i systemu wizyjnego do obserwacji stanu satelity VIBE. Operacja misji na orbicie składała się z trzech kluczowych etapów: komunikacji, kalibracji satelity i wykonywania sesji obrazujących. W wyniku sesji obrazujących za pomocą teleskopu STAR wykonano ponad 80 zdjęć Ziemi m.in. w takich obszarach jak Rosja, Ukraina, Białoruś, Australia, Włochy, Iran, Turkmenistan i inne.

Test Getac ZX10 – niezawodny, przenośny, bezpieczny

Pomimo tego, że z satelity pobrano dopiero skompresowane wersje wykonanych obrazów, już stanowią one cenne źródło bardzo dokładnych informacji o Ziemi. Inżynierowie pracujący w centrum kontroli misji stale zwiększają prędkość transmisji z orbity i już wkrótce dostępne będą pełne, jeszcze większe rozdzielczości obrazów z orbity. Bez względu na niższą niż docelowa rozdzielczość zdjęć, cel misji polegający na sprawdzeniu działania podsystemów został osiągnięty.

Jesteśmy dumni z tego, co udało się już osiągnąć, a najlepsze w kontekście danych z misji STAR VIBE jeszcze przed nami. Cieszymy się, że Polska ma do dyspozycji w tej chwili satelitę, który może zajrzeć w niemal każde miejsce na świecie. Takie przedsięwzięcia pokazują wprost, że polskie podmioty osiągnęły już bardzo dużo w sektorze kosmicznym” – mówi pomysłodawca misji i CEO Scanway Jędrzej Kowalewski.

Biorąc pod uwagę fakt pojawiającego się zapotrzebowania na obrazowanie dostarczane przez misję STAR VIBE, czas misji na orbicie został oficjalnie wydłużony o 12 miesięcy, co jest dodatkowo pożyteczne dla Scanway pod kątem drugiego instrumentu misji – VIBE. Szereg eksperymentów i sesji obserwacyjnych z tego instrumentu spółka wykona już w nadchodzących tygodniach.

O misji

Misja STAR VIBE jest pierwszą polsko-niemiecką misją komercyjną, sfinansowaną w całości ze środków własnych i realizowana przez wrocławską spółkę Scanway S.A. oraz niemiecki German Orbital Systems. W ramach misji opracowano nanosatelitę klasy CubeSat oraz 2 ładunki optyczne: teleskop optyczny do obserwacji Ziemi i system wizyjny do autoinspekcji stanu satelity podczas realizacji misji.

Więcej informacji na www.scanway.space

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu: redakcja(at)technosenior.pl