Biodostępność, czyli szczęśliwe życie chorym pupilom

Ludzi i zwierzęta łączy zadziwiająco duża liczba podobnych chorób. Biodostępność i przyswajalność składników odżywczych. Charakterystyka suplementów weterynaryjnych

Biodostępność

Nie ma jednak uniwersalnego leku na wszystkie choroby przewlekłe. Często leczenie wymaga czasu oraz wielokrotnych wizyt u weterynarza. Terminowa i odpowiednia opieka może jednak zapewnić długie, wygodne oraz szczęśliwe życie nawet poważnie chorym pupilom.

 Choroba zwyrodnieniowa stawów jest jednym z częstszych schorzeń układu ruchu psów i kotów. Ponadto, może rozwinąć się w każdym wieku. Schorzenie wyniszcza organizm zwierzęcia i prowadzi do degeneracji chrząstki stawowej. Obejmuje nie tylko struktury wewnątrzstawowe, ale również otaczające mięśnie, więzadła i ścięgna. Jej skutkiem jest upośledzenie mechanicznej funkcji stawu oraz ból.

Reklamy
Zwiększ zasięg Twojej sieci Wi-Fi

Choroba odciska swoje negatywne piętno na codziennym życiu zwierząt, nadal będąc realnym, terapeutycznym wyzwaniem. Zmniejszenie bólu i stanu zapalnego jest możliwe dzięki powszechnie przepisywanym niesteroidowym lekom przeciwzapalnym. Ich stosowanie niesie jednak za sobą działania niepożądane, które odbijają się na prawidłowym funkcjonowaniu układu pokarmowego. Alternatywę stanowią suplementy wykazujące właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe.

Głównym zadaniem terapii jest przede wszystkim redukcja bólu i poprawa funkcji motorycznych. Suplementy odgrywają coraz większą rolę w świecie weterynarii. Wystarczy wspomnieć, że sam rynek suplementów dla zwierząt jest wyceniany na ok. 2 mld USD. Motorem napędowym rozwoju jest dostarczanie nowatorskich rozwiązań w dziedzinie dietetyki i żywienia zwierząt. Warto wspomnieć o suplementach weterynaryjnych opartych na postbiotyku Yarrowia lipolytica, a także na unikalnych kompozycjach estrów kwasów tłuszczowych. Gwarantuje to wysoką biodostępność i przyswajalność wszystkich składników odżywczych oraz mineralnych – mówi Aleksandra Smolczyk, kierowniczka ds. badań i rozwoju w onesano.

Kwasy omega – 3 są jednymi z najczęściej zalecanych produktów dla psów i kotów, głównie w postaci DHA (kwasu dokozaheksaenowego) oraz EPA (kwasu eikozapentaenowego). W badaniach kwasy omega – 3 wykazują wyraźne działanie przeciwzapalne. Wzbogacona dieta może być elementem terapii wspomagającej u zwierząt, u których zdiagnozowano chorobę zwyrodnieniową stawów. Omega – 3 mają wyraźne działanie przeciwzapalne poprzez redukcję stężeń cytokin prozapalnych, a także uwalnianie cząsteczek przeciwzapalnych.

Suplementy diety mogą być sposobem na uzupełnienie spożycia mikroskładników odżywczych również w codziennej diecie zwierząt towarzyszących. Należy jednak pamiętać, że nie wystarczy samo zażycie suplementu. Mikroelementy wciąż muszą dotrzeć do krwiobiegu i zostać wchłonięte przez organizm. Wybór suplementu o wysokiej biodostępności zwiększa szanse na to, że organizm zwierzęcia przyjmie niezbędne składniki odżywcze oraz zapewni mu dobrostan. Z tego względu zawsze warto nabywać suplementy w sprawdzonych, wiarygodnych sklepach i zwracać uwagę na ich skład.

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu: redakcja(at)technosenior.pl