Uwaga na e-mail o wszczętym postępowaniu

Zespół CERT Polska odnotowuje kampanię phishingową, w której przestępcy podszywają się pod Komendanta Głównego Policji. W rozsyłanych masowo wiadomościach e-mail zawarte są informacje o rzekomo wszczętym postępowaniu

Nowa kampania WYKORZYSTUJĄCA WIZERUNEK POCZTY POLSKIEJ

  • Zespół CERT Polska obserwuje kampanię smishingową wykorzystującą wizerunek Poczty Polskiej. Oszuści rozsyłają SMS-y informujące o tym, że aby otrzymać przesyłkę, trzeba uiścić opłatę celną.
  • Wiadomość zawiera link do strony internetowej, która imituje oficjalną witrynę Poczty Polskiej. Prawdziwym celem oszustów jest kradzież danych kart płatniczych potencjalnych ofiar.

OSZUŚCI PODSZYWAJĄ SIĘ POD KOMENDANTA GŁÓWNEGO POLICJI

Reklamy
Zwiększ zasięg Twojej sieci Wi-Fi
  • Zespół CERT Polska odnotowuje kampanię phishingową, w której przestępcy podszywają się pod Komendanta Głównego Policji.
  • W rozsyłanych masowo wiadomościach e-mail wykorzystywane są adresy poczty elektronicznej, które zostały upublicznione w wyniku wycieków danych lub są dostępne publicznie w internecie.
  • W treści wiadomości zawarte są informacje o rzekomo wszczętym postępowaniu w sprawie popełnionych przestępstw (głównie na tle seksualnym) oraz groźby poważnych kar (m.in. finansowych).

W treści wiadomości zawarte są informacje o rzekomo wszczętym postępowaniu w sprawie popełnionych przestępstw

POLICJANCI Z CBZC ZATRZYMALI PRZESTĘPCÓW SPRZEDAJĄCYCH USŁUGI ATAKÓW TYPU DDOS

  • Policjanci z Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości w ramach międzynarodowej operacji „PowerOFF” zatrzymali dwóch podejrzanych o udział w prowadzeniu usługi DDoS-for-hire, działającej co najmniej od 2013 r. Aresztowania te są częścią międzynarodowych działań organów ścigania mających na celu likwidację platform internetowych umożliwiających kupowanie rozproszonych ataków DDoS. Funkcjonariusze Centralnego Biura Cyberprzestępczości zatrzymali dwie osoby i przeprowadzili dziesięć przeszukań, zbierając przy tym cenne dane dotyczące sprawców.  Więcej informacji.

Nowe szkodliwe oprogramowanie wykradające DANE

  • Nowe szkodliwe oprogramowanie o nazwie Mystic Stealer promowane jest na nielegalnych forach internetowych i rynkach darknetowych od kwietnia 2023 r. Raporty na temat Mystic Stealer ostrzegają przed pojawieniem się nowego zagrożenia, jego wyrafinowaniem i wzrostem jego popularności w społeczności cyberprzestępców. Koszt wynajęcia takiego oprogramowania to ok. 150 dolarów miesięcznie. Nowe oprogramowanie potrafi wykradać dane z przeglądarek internetowych, rozszerzeń przeglądarek, aplikacji kryptowalutowych, aplikacji MFA i aplikacji do zarządzania hasłami, a także dane uwierzytelniające do serwisów Steam oraz Telegram.  Więcej informacji.

Przypominamy, że wszystkie podejrzane wiadomości e-mail mogą być zgłaszane za pomocą formularza na stronie https://incydent.cert.pl lub poprzez email cert@cert.pl.

Natomiast wiadomości SMS można przesyłać na specjalny numer 799 448 084.

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu: redakcja(at)technosenior.pl