T-Mobile „Pewni w sieci” – tematy bliskie każdemu z nas

Październik to Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa, a przy tym doskonała okazja, by przypominać jak kluczowe jest bezpieczeństwo cyfrowe Polek i Polaków. Właśnie dlatego już 4 października T-Mobile, jako firma od lat stawiająca na cyfryzację polskiego społeczeństwa i biznesu wraz z partnerami instytucjonalnymi – Ministerstwem Cyfryzacji i Państwowym Instytutem Badawczym NASK, startują z drugą edycją ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej „Pewni w sieci”.

Pewni w sieci

Przez 6 kolejnych tygodni użytkownicy i użytkowniczki będą mogli śledzić kolejne odsłony projektu, który pokazuje, na co zwrócić uwagę, by każdego dnia czuć się pewnie w sieci. W tegorocznej kampanii na tapet zostały wzięte zagadnienia takie jak: e-administracja, sharenting, sztuczna inteligencja, higiena cyfrowa, niebezpieczne treści w internecie oraz bezpieczne smartfony.

Żyjemy w świecie, który daje nam wiele możliwości, ale w którym coraz częściej pojawiają się zagrożenia – zwłaszcza te związane z cyfrową rzeczywistością. Działania obejmujące cyberbezpieczeństwo użytkowników sieci są procesem, który wymaga zaangażowania – zarówno instytucji, jak i samych odbiorców. Temat ten jest teraz wyjątkowo istotny, bowiem w 2022 roku odnotowano o 178% więcej incydentów bezpieczeństwa niż w roku poprzednim1. Dlatego T-Mobile, Ministerstwo Cyfryzacji oraz NASK nie ustają w działaniach na rzecz cyfrowego bezpieczeństwa Polaków. 4 października startuje więc druga edycja kampanii edukacyjnej „Pewni w sieci”.
W zmieniającym się świecie ważne jest, aby móc być w kontakcie z bliskimi, gdziekolwiek tego potrzebujemy. W T-Mobile wierzymy, że możemy połączyć wszystkich i uczynić życie prostszym i jeszcze lepszym. Jednakże zdajemy sobie też sprawę, że nowe technologie mogą stwarzać też pewne wyzwania, których powinniśmy być świadomi.
Dlatego w ramach kolejnej edycji kampanii edukacyjnej „Pewni w sieci” chcemy pokazywać Polkom i Polakom, jak rozsądnie korzystać z dobrodziejstw internetu i jak pewnie poruszać się w cyfrowej rzeczywistości – podkreśla Małgorzata Rybak-Dowżyk, dyrektorka departamentu komunikacji korporacyjnej i CR w T-Mobile Polska.
Tematy bliskie każdemu z nas
W tej edycji projektu omawiane będą tematy bliskie wielu użytkownikom, bowiem poruszone zostaną takie zagadnienia jak:

1. BEZPIECZNA E-ADMINISTRACJA. Usługa mObywatel jako przykład bezpiecznego i innowacyjnego podejścia do polskiej e-administracji. Czy w Polsce cyfryzacja usług publicznych jest już na odpowiednim poziomie? Czy Polacy chętnie korzystają z takich rozwiązań jak aplikacja mObywatel? I czy nasze dane są tam na pewno bezpieczne? Na te pytania odpowie Janusz Cieszyński, Minister Cyfryzacji. Premiera odcinka – 4.10.2023,

2. PRYWATNOŚĆ DZIECI W SIECI. Jak dbać o ochronę danych najmłodszych na podstawie zjawiska „sharentingu”? Ten temat przybliży nam Anna Borkowska, ekspertka ds. edukacji cyfrowej w Państwowym Instytucie Badawczym NASK. Premiera odcinka – 11.10.2023,

3. SZTUCZNA INTELIGENCJA. Jakie możliwości daje nam ta technologia i czy powinniśmy się jej obawiać? Na te pytania poszukamy odpowiedzi z Aleksandrą Przegalińską, futurolożką i ekspertką AI. Premiera odcinka – 18.10.2023,

4. CYFROWA HIGIENA. Jak dbać o nasz „digital wellbeing”? Jak w rozsądny sposób korzystać z internetu, aby zachować odpowiednią równowagę? Czy powinniśmy robić sobie cyfrowy detoks? Czym jest FOMO, doomscrolling czy nomophobia? Odpowiedzi na te pytania będziemy szukali z Joanną Flis, naukowczynią psycholożką, psychoterapeutką systemową, która specjalizuje się w temacie uzależnień. Premiera odcinka: 25.10.2023,

5. NIEBEZPIECZNE TREŚCI DLA DZIECI. Jak możemy chronić dzieci przed pornografią oraz innym niebezpiecznymi materiałami w internecie? Czym jest seksting? Jakie konsekwencje ze sobą niosą tego typu zachowania wśród młodych użytkowników sieci? I jak rodzice mogą zabezpieczyć dzieci przed zbyt wczesnym dostępem do tego typu treści? Na te pytania odpowie Małgorzata Iwanek, psycholożka, seksuolożka i psychoterapeutka. Premiera odcinka – 31.10.2023,

6. BEZPIECZNY SMARTFON. W jaki sposób działają oszuści, którzy próbują wyłudzić od nas poufne informacje? Ekspertem w tym odcinku będzie Paweł Dobrzański, dyrektor bezpieczeństwa w T-Mobile Polska, który wyjaśni, jakimi technikami posługują się cyberprzestępcy i jak możemy się przed tymi zagrożeniami ochronić. Premiera odcinka – 8.11.2023.

Odcinki będą odsłaniane raz w tygodniu, na stronie projektu www.pewniwsieci.pl, jak również na oficjalnym kanale YouTube T-Mobile Polska.

Test T-Mobile T Phone 5G, T Phone Pro 5G i T Tablet 5G – 5G dla jak największej grupy osób

W pierwszym odcinku, którego premiera jest już dziś wraz ze startem projektu, widzowie będą mogli dowiedzieć się, do czego służy aplikacja mObywatel i jakie korzyści daje obywatelom e-administracja. Minister Cyfryzacji, Janusz Cieszyński opowie też tym, jak zabezpieczone są tam nasze dane. Zapraszamy do oglądania:

Pogłębiaj wiedzę o cyberbezpieczeństwie tak, jak wolisz
Poza nowymi odcinkami cyberkursu w formie wideo, które dostępne będą na stronie www.pewniwsieci.pl oraz na kanale YouTube T-Mobile Polska, będą one także dostępne w formie audiopodcastów i będzie można ich posłuchać na popularnych platformach, takich jak Spotify, Apple Podcast czy Google Podcast.

Oprócz kursu na stronie internetowej znajdą się też artykuły eksperckie. Kampanii towarzyszą działania w mediach oraz kanałach społecznościowych operatora, a także działania w komunikacji wewnętrznej skierowane do pracowników.

Druga edycja projektu „Pewni w sieci” potrwa do 8 listopada. Wszystkie materiały edukacyjne dotyczące projektu „Pewni w Sieci” można znaleźć na stronie www.pewniwsieci.pl

***

1Raport CERT Polska „Krajobraz bezpieczeństwa polskiego internetu 2022”, https://cert.pl/uploads/docs/Raport_CP_2022.pdf.

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu: redakcja(at)technosenior.pl