Dynamiczny wzrost sprzedaży usług onlie

Usługi onlie – ewolucja współczesnego biznesu: konsumenci coraz chętniej kupują w sieci nie tylko produkty, ale i usługi
Komentarz eksperta: Anna Datsiuk, Head of Admitad Poland

W ciągu ostatnich kilku dekad obserwowaliśmy przekształcenie sposobu, w jaki dokonujemy zakupów i korzystamy z usług. Handel tradycyjny, oparty na fizycznych punktach sprzedaży, jest coraz bardziej wypierany przez handel online. Rewolucja cyfrowa nie omija żadnego sektora i coraz więcej przedsiębiorstw zaczyna zdawać sobie sprawę z potencjału online w sprzedaży swoich usług.

Fakty w liczbach
Przemysł usług, który kiedyś opierał się głównie na bezpośrednich interakcjach między dostawcami a klientami, przechodzi teraz proces transformacji, w którym Internet odgrywa kluczową rolę. Ten wyraźny trend daje się dostrzec przy porównaniu efektów sprzedażowych rok do roku. Admitad, globalna sieć marketingu afiliacyjnego, przeanalizowała ponad 200 tys. zamówień polskich użytkowników w segmencie usług online.

Porównując okresy od stycznia do sierpnia w latach 2022 i 2023 daje się zauważyć znaczący wzrost wskaźników w handlu usługami online. Liczba zamówień wzrosła o imponujące 41%, co stanowi znaczący krok w rozwoju tego segmentu. To jednak nie koniec dobrych wiadomości – GMV zamówień (Gross Merchandise Value) zanotowała wzrost aż o 105%, co jasno wskazuje w jak dynamiczną fazę rozwoju weszła w tym roku ta branża.

Test UB+ dB1 Doublebass – dźwięk dookólny rozkręci każdą imprezę

Jednak nie tylko firmy odnoszą korzyści ze wzrostu handlu usługami online. Zarobki wydawców również wzrosły, zwiększając się o 16%. To potwierdza, że coraz więcej firm stawia na marketing efektywnościowy, który przyciąga więcej klientów i generuje większy zwrot z inwestycji. Również liczba aktywnych wydawców wzrosła o 11%, co oznacza większą konkurencję w tej branży, ale i większy wybór dla konsumentów.

Jednym z kluczowych wskaźników, który jest dobrym znakiem zarówno dla firmy, jak i konsumentów, jest średnia wartość zamówienia (AOV). W badanym okresie AOV wzrosła z 75 złotych do 110 złotych, co oznacza, że klienci dokonują większych zakupów w obszarze usług online, być może zachęceni atrakcyjnymi promocjami i ofertami.

Jakie kategorie produktów i usług odnotowały największe wzrosty?

 • Fitness, gdzie liczba zamówień wzrosła o 30%. To dowód na rosnącą świadomość zdrowego trybu życia i popularność usług związanych z aktywnością fizyczną.
 • Filmy i muzyka, które zanotowały ponad dwukrotny wzrost liczby zamówień. Zwiększająca się dostępność treści online sprawia, że konsumenci coraz częściej korzystają z usług streamingowych.
 • Praca i freelancing, które odnotowały ponad dwukrotny wzrost liczby zamówień. To odzwierciedla rosnącą popularność pracy zdalnej, na którą decyduje się coraz więcej osób.
 • Samochody (carsharing, wynajem, taxi), gdzie liczba zamówień wzrosła ponad trzykrotnie. Mobilność i dostępność usług transportowych online stają się coraz bardziej atrakcyjne dla klientów.
 • Bilety na wydarzenia i rozrywka, które odnotowały wzrost o 98%. To dowód na to, że po okresie ograniczeń związanych z pandemią, ludzie tęsknią za wydarzeniami kulturalnymi i rozrywką na żywo.

Rozwiązania napędzające zainteresowanie usługami online

 • Przenoszenie sprzedaży usług do sieci ma wiele korzyści. Dla przedsiębiorców oznacza to dostęp do globalnego rynku, mniejsze koszty operacyjne i większą elastyczność. Dla klientów zaletami są zwłaszcza większa dostępność usług oraz możliwość porównywania ofert i wybierania tych, które najlepiej odpowiadają ich potrzebom.
 • Platformy online: Powstawanie platform online, które umożliwiają dostawcom usług promowanie się i pozyskiwanie klientów, stało się normą. Wiele platform umożliwia obecnie znalezienie klientów i zarabianie w przestrzeni wirtualnej.
 • Konsultacje i szkolenia online: Konsultacje biznesowe, sesje coachingowe, a nawet lekcje tańca czy muzyki są teraz dostępne online. To oznacza, że eksperci i instruktorzy mogą dotrzeć do klientów na całym świecie, bez konieczności fizycznej obecności.
 • E-learning: Edukacja online rozwija się w imponującym tempie. Kursy online, webinaria i platformy e-learningowe umożliwiają naukę i rozwijanie umiejętności w dowolnym miejscu i czasie.
 • E-zdrowie: Telemedycyna to kolejny przykład, jak sprzedaż usług przenosi się do sieci. Pacjenci mogą konsultować się z lekarzami online, otrzymywać recepty i śledzić swoje zdrowie za pomocą aplikacji mobilnych.
 • Usługi streamingowe: Branża rozrywkowa, taka jak filmy, muzyka, i gry, opiera się teraz na modelach subskrypcji i usług streamingowych, które dostarczają treści online.

Również pandemia COVID-19 znacząco przyspieszyła omawiany trend. Lockdowny i ograniczenia spowodowały, że wielu konsumentów zaczęło korzystać z zakupów online jako głównego sposobu zakupów, w tym również zakupu usług. Firmy, które wcześniej nie inwestowały w obecność w Internecie, zaczęły szybko dostosowywać się do nowej rzeczywistości.

Test T-Mobile T Phone 5G, T Phone Pro 5G i T Tablet 5G – 5G dla jak największej grupy osób

Przenoszenie się handlu usługami do sieci to nie tylko efekt postępu technologicznego, ale także zmiany oczekiwań i zachowań klientów. Handel online oferuje wygodę, dostępność i konkurencyjne ceny, co przekłada się na jego rosnącą popularność. Firmy, które potrafią dostosować się do tego trendu i oferować atrakcyjne rozwiązania online, są lepiej przygotowane do sprostania wymaganiom współczesnego klienta.

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu: redakcja(at)technosenior.pl