Test Navitel R650 NV – dobrze dopracowany asystent na drodze

To niewielkie urządzenie o wymiarach 56 х 54 х 31 mm (69g) kryje w sobie moc procesora NOVATEK NT96658, który wspomaga sensor optyczny SONY 307, z obsługą night vision.  Soczewkę wykonano z 4-warstwowego szkła. Wbudowany akumulator zapobiegnie utracie zapisywanego materiału w sytuacji nagłej utraty zasilania.

Czasem przy nawet najbardziej rzetelnych przygotowaniach nie da się uniknąć przykrych zdarzeń na drodze – stłuczek, zarysowań samochodu na parkingu, czy poważniejszych wypadków. W takich chwilach warto mieć coś, co udowodni naszą niewinność, czy też wyjaśni kwestie sporne. Takim zabezpieczeniem może być wideorejestrator, czarna skrzynka w naszych samochodach. Materiał dzięki niemu nagrany będzie wtedy niepodważalnym argumentem w spornych sytuacjach. To świadek, którego nie sposób oszukać, który nie zapomina żadnych szczegółów. Zarejestrowane nagrania mogą być wykorzystane, jako dowód w sprawie przez policję i sądy, a nawet ubezpieczycieli w kwestiach odszkodowania.

NAVITEL R650 NV to kompaktowy wideorejestrator samochodowy, który dołącza do naszego regularnego portfolio jako piąte urządzenie z obsługą night vision. Jakość nagrywania w kamerkach to dla nas priorytet, stąd decyzja o wprowadzeniu modelu z zaawansowanym sensorem optycznym. Zastosowanie technologii Sony STARVIS to gwarancja wyraźnych nagrań, niezależnie od warunków atmosferycznych” – mówi Tobiasz Jankowski, CEO NAVITEL EUROPE.

Testowana kamerka nagrywa obraz w rozdzielczości Full HD (1080P) przy 30 klatkach na sekundę. Pliki zapisywane są w formacie .MOV. Jednocześnie nagrany obraz jest wyraźny, a drobne szczegóły zachowane i czytelne.   Materiał może być rejestrowany na karcie pamięci o pojemności do 64GB.

Rejestrator charakteryzuje się eleganckim, nowoczesnym wyglądem, a obudowa wykonana z trwałego polimeru obiecuje długą żywotność urządzenia. Trzymając urządzenie w ręku czuć świetną jakość wykonania i chociaż to subiektywne odczucie także i elegancki design.

Kompaktowe wymiary ułatwiają instalację w dowolnym miejscu na szybie. Rejestrator można ukryć za lusterkiem samochodowym, ale zamontowany również w innym miejscu nie ogranicza kierowcy pola widzenia. Zazwyczaj, jednak kierowca zwraca uwagę na tę część, którą widzi podczas jazdy. Choć urządzenie jest niewielkie, a co za tym idzie zajmuje mało miejsca na szybie naszego samochodu, wyposażone jest w ekran LCD o przekątnej 2. cali, co w zupełności wystarczy na wygodną jego obsługę jak i podgląd nagranego materiału. Obraz jest wyraźny i czytelny pod niemal każdym kątem. W obudowie znajdziemy również czuły mikrofon, który rejestruje wszystkie dźwięki dochodzące do wnętrza samochodu. Istnieje jednak możliwość wyłączenia tej funkcji i nagrywania wyłącznie obrazu. Na obudowie zlokalizowano bardzo wygodne, nawet podczas jazdy, (chociaż tego nie polecamy) przyciski do obsługi menu kamery.

Navitel R650 NV

Kamerka zasilana jest z gniazda zapalniczki i rozpoczyna nagrywanie automatycznie w momencie uruchomienia pojazdu, nieprzerwanie będąc naocznym świadkiem zdarzeń drogowych. Urządzenie nieustannie rejestruje obraz w trybie pętli, nadpisując najstarsze nagrania. Dzięki wbudowanemu g-sensorowi w przypadku wykrycia przez urządzenie kolizji zarejestrowany obraz będzie automatycznie chroniony przed nadpisaniem. Detektor ruchu sprawia, że kamera zaczyna nagrywać obraz bezpośrednio po wykryciu ruchu przed soczewką obiektywu. Dzięki temu nie musimy pamiętać o włączaniu urządzenia, gdy rozpoczynamy podróż.  Kamera umożliwia korzystanie także z tzw. trybu parkingowego, w którym rejestrowanie uruchamianie jest po wykryciu wstrząsu przez akcelerometr (np. w sytuacji stłuczki na parkingu). Jeśli do urządzenia dostarczane jest napięcie, tryb ten działa nawet przy wyłączonym rejestratorze. Możliwość oznaczania daty i czasu nagrania ułatwi nam archiwizację nagrań oraz dochodzenie swoich praw w przypadku sytuacji spornych.

Uchwyt montażowy to szyna mocowana do szyby za pomocą taśmy 3M, która posiada standardowe ramę z przegubem kulowym oraz gniazdo do zasilania. Do mocowania kamerki w uchwycie służy, gniazdo umieszczone na górnej ściance. Mocowanie jest naprawdę solidne. Producent przewidział też dodatkową płytkę mocującą, gdyby zaszła potrzeba używania kamerki w innym samochodzie.

A jak obsługuje się ją siedząc za kierownicą? Mimo że wideorejestratory cieszą się coraz większym zainteresowaniem, wiele osób ma wciąż obawy przed tym, czy sobie poradzi z ich obsługą. Ten aspekt został dobrze przemyślany przez projektantów i nawet osoby nietechniczne nie powinny mieć problemu z obsługą odpowiednich opcji.

Menu jest proste, czytelne i po polsku, a jego obsługa jest prosta, wystarczy opanować klawisze nawigacyjne. Przejrzyste Menu jest zaprezentowane w formie ikonkowo-tekstowej, a użytkownik rejestratora może skorzystać z trzech trybów: nagrywania, aparatu i odtwarzania wideo.

Sprzęt posiada baterię, jednak jest ona jedynie dodatkiem ponieważ właściwie służy do podtrzymywania ustawień urządzenia (data, godzina, itp.). Po wyłączeniu zasilania, urządzenie jest w stanie funkcjonować jedynie kilka minut i nie ukrywam przydałoby się wzmocnić ten parametr.


Pages: 1 2 3


Categories: Artykuły, Gadżety, Kamery i Nawigacje, Testy

Tags: ,

1 reply

  1. Kamerka nie posiada czegoś takiego jak „Detektor ruchu”.
    Nie uruchamia się w momencie uruchomienia pojazdu lecz w momencie włączenia zasilania zapalniczki.

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: