Reklamy

Test Navitel MR150 NV – wideorejestrator w lusterku wstecznym

Lusterko montowane jest, jako nakładka na rozwiązanie fabryczne, a płaski i kompaktowy kształt zapewnia, że urządzenie nie zajmuje dużo przestrzeni i nie rzuca się w oczy, jako dodatkowe akcesorium. Dzięki temu pozwala zaoszczędzić miejsce w samochodzie. Wyświetlacz umiejscowiony jest za szkłem lusterka i staje się widoczny dopiero po włączeniu odtwarzania lub przy wejściu w opcje kamery. Lusterko inteligentne idealnie wtapia się w wnętrze auta – nikt nie zauważy, że to właśnie rejestrator, a lusterko. Obiektyw działa dobrze zarówno w rażącym pełnym słońcu, jak i w nocy. Podczas jazdy nie miałem problemu z odczytaniem napisów reklamowych na samochodach, odczytaniem znaków drogowych, czy numerów rejestracyjnych innych pojazdów.

Kamera samochodowa rejestruje pokonywaną trasę w dzień jak i w nocy. Automatyczne rozpoczęcie nagrywania następuje natychmiast po podłączeniu zasilania, oraz automatycznie się wyłączy po wyłączeniu zapłonu (z kilkusekundowym opóźnieniem). Nagrania można wykorzystać także, jako dowód w spornych sytuacjach.

MR150 NV  montujemy za pomocą dwóch elastycznych gumek dostarczonych w zestawie z rejestratorem. Plus, to dwa komplety gumek montażowych w zestawie – tak na wszelki wypadek, gdyby uległy zniszczeniu. Uniwersalny sposób montażu sprawia, że zamontowanie rejestratora jest możliwe praktycznie na każdym fabrycznym lusterku i nie powoduje niczego nieodwracalnego. Nie potrzebne są żądane narzędzia. Górna i dolna krawędź zostały wyposażone w specjalne zaczepy, na których mocujemy gumki w taki sposób, że obejmują one stare lusterko. Przewód zasilający montujemy na górnej krawędzi – tam umieszczono gniazdo USB. Kabel ma długość wystarczającą, aby poprowadzić za podsufitką, tak by montaż był estetyczny i zwisający przewód nie rozpraszał kierowcy. Sprzęt zasilany jest z akumulatora samochodowego i startuje w momencie włączenia silnika. MR150 NV ma czujnik, który wykrywa zapłon auta.  Wbudowana bateria przeznaczona jest tylko do nagrania niepożądanego zdarzenia w trybie parkingowym i wyłączania urządzenia w prawidłowy sposób po wyłączeniu zasilania. Aby zapewnić pełną funkcjonalność urządzenia w każdym trybie, wymagane jest stałe podłączenie zasilania.

Kolorowy obraz jest wyświetlany na 4.5-calowym ekraniku w technologii IPS, w centrum lusterka. Nie przeszkadza on szczególnie w obserwacji, a w dodatku można go wyłączyć. Przy wyłączonym ekranie jego powierzchnia jest w 100% lustrem. Obiektyw działa dobrze zarówno w rażącym pełnym słońcu, jak i w nocy. Warto wspomnieć, że kamerka nie tylko nagrywa obraz, ale i dźwięk (z wnętrza auta).

Wideorejestrator ukryty w urządzeniu obsługiwany jest za pomocą czytelnie opisanych przycisków, które umieszczono na dolnej krawędzi. Za ich pomocą włączamy rejestrator, wywołujemy menu, nawigujemy po nim oraz oczywiście uruchamiamy lub zatrzymujemy nagrywanie. Przyciski są łatwo dostępne i reagują nawet na lekkie naciśnięcie, dzięki czemu podczas jazdy (nie polecamy) możemy komfortowo je obsługiwać. Ważne, że ich obsługa nie powoduje przypadkowej zmiany położenia lusterka. W modelu MR150 NV producent zdecydował się na umieszczenie portu do podłączenia tylnej kamery (może służyć jako kamera cofania). Tylną kamerę można przyłączyć kablem AV/IN – ten zestaw musimy dokupić osobno. Sprzęt obsługuje karty microSD do maksymalnej pojemności 64GB.

Dodatkowym atutem, który powinien przekonać klientów do zakupu urządzenia jest to, iż urządzenie jest bardzo łatwe w obsłudze. Menu, dzięki któremu niemu możemy obsługiwać wideorejestrator dostępne jest w polskim języku. Ustawień jest całkiem sporo. Użytkownik ma do dyspozycji trzy tryby pracy lusterka: nagrywania, odtwarzania i robienia zdjęć.

Obiektyw złożony z 4 soczewek daje bardzo ładny obraz. Kamera nagrywa filmy w rozdzielczości Full HD, z prędkością 30 klatek na sekundę, w technologii kompresji obrazu .MOV – 5-minutowy klip zajmuje około 600 MB.

Kąt widzenia obiektywu to w pełni wystarczające 120°.  Za stabilną pracę wideorejestratora odpowiada procesor MSTAR MSC8336.  Sensor SC2363 z obsługą night vision umożliwi nagranie wyraźnych i szczegółowych filmów, niezależnie od warunków oświetleniowych.  W efekcie mamy płynny i wyraźny oraz bogaty w szczegóły obraz (wystarczająca do odczytania nr. rejestracyjnych pojazdu jadącego bezpośrednio przed nami), zarówno w dzień, jak i w nocy.

Reklamy

Pages: 1 2 3


Categories: Artykuły, Bez kategorii, Gadżety, Kamery i Nawigacje, Technologia, Testy

Tags: ,

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: