Test inteligentnej wtyczki PP-W162 – zarządzaj energią za pomocą smartfona

Koszty energii elektrycznej stale rosną. Co zrobić by rachunki były niższe? Odpowiedzią jest rozwiązanie Inteligentna wtyczka PP-W162, czyli gniazdo prądowe sterowane aplikacją mobilną. Opracowany przez SmartDGM zestaw, to nieskomplikowana, ale bogata w możliwości wtyczka, która włącza lub odcina dopływ prądu do podłączonych do niej urządzeń.  Zaś dzięki wbudowanemu modułowi Wi-Fi, który umożliwia zdalne łączenie się z wtyczką, możliwe jest także sterowanie pracą wtyczki , lub całych grup urządzeń za pomocą funkcjonalnej i wygodnej aplikacji na telefony komórkowe i tablety. Rozwiązanie jest już dostępne, a my mogliśmy się mu przyjrzeć bliżej.

SmartDGM PP-W162

Inteligentna wtyczka PP-W162 to gniazdo prądowe, które wyróżnia się prostotą. W pudełku, z graficznie przedstawioną specyfikacją klienci otrzymują wtyczkę, którą wystarczy jedynie rozpakować i podłączyć do prądu oraz domowej sieci Wi-Fi, by zyskać nowe możliwości.

Gniazdo prądowe wpisuje się w koncepcję „plug and play”, czyli jest gotowy do użycia bezpośrednio po prostym i niewymagającym specjalistycznej wiedzy procesie instalacji. Instalacja jest banalnie prosta. Wystarczy włożyć wtyczkę do gniazdka elektrycznego i zainstalować z Google aplikacja WeConn umożliwia zarządzanie energią bezpośrednio z poziomu smartfona lub tabletu.

Procedura konfiguracji sieci Wi-Fi nie różni się niczym od tej znanej ze smartfonów. Po przeprowadzeniu ustawień, właściwie już możemy cieszyć się nowym sprzętem, a co najważniejsze oszczędzać energię. Sam panel aplikacji został przejrzyście opracowany i do tego (duży plus) w języku polskim. Działanie jest programowalne i, co nie mniej istotne, może być powiązane z systemami smart home.

Aplikacja SmartDGM w smartfonie (Android lub iOS) pozwala na obsługę urządzenia, zarówno przez naszą domową sieć, jak i zdalnie przez sieć komórkową za pomocą chmury. Wtyczka może być obsługiwana manualnie, lub przez zaprogramowanie timerów, które automatycznie włączą lub wyłączą zasilanie. Co więcej, aplikacja sterująca ma dostęp do informacji pogodowych. Pozwala to na skorzystanie z gotowych scenariuszy, przygotowanych z myślą o zmiennych warunkach zewnętrznych. Na przykład w upalny dzień smart gniazdko włączy klimatyzator, a gdy temperatura obniży się i zacznie padać śnieg – urządzenie włączy grzejnik. Podłączyłem gniazdko pod lampkę nocną, którą zdalnie uruchamiałem i bez problemu zawsze reagowała na przesłane komendy. Warta podkreślenia jest możliwość ustawienia harmonogramu czasowego włączenia / wyłączenia gniazdka. Wieczorami program uruchamia  oświetlenie – sprawdzone. Postronny obserwator będzie przekonany, że w domu ktoś jest. Inteligentna wtyczka SmartDGM PP-W162 współpracuje z głośnikami Amazon Echo i Google Home, co pozwala sterować gniazdkiem za pomocą komend głosowych. Aplikacja pozwala ponadto na monitorowanie stopnia zużycia energii w czasie rzeczywistym.

Inteligentna wtyczka PP-W162 to bardo proste urządzenie wyglądające jak duża wtyczka typu F (wtyczka gdzie uziemieniem są dwa metalowe klipy na bokach wtyczki), którą producent wyposażył w wskaźnik Wi-Fi (dioda LED), przycisk obsługi ręcznej, gniazdo wejściowe i wtyczkę wyjściową.

Obudowę urządzenia wykonano z białego plastiku. Warto dodać, że sprzęt się nie nagrzewa. Diody górnego panelu, w bardzo delikatny i subtelnie informują o trybie pracy . To tyle od strony wyglądu – zobaczmy, co znajduje się w środku.

Specyfikacja:

 • Napięcie znamionowe : AC 110V-230V ±10% ;50/60Hz
 • Prąd znamionowy: 16A (Max)
 • Moc znamionowa: 3680W
 • Częstotliwość Wi-Fi : 2.4GHz
 • Kontrola zdalna: timer/on-off
 • Monitoring energii w czasie rzeczywistym
 • Zabezpieczenie antyprzepięciowe
 • Sieć Wi-Fi : IEEE 802.11b/g/n
 • Zakres temperatury pracy: 0°C~40°C
 • Zakres wilgotności pracy: 5%~85%
 • Temperatura przechowywania: -10°C~60°C
 • Materiał: PC-V0
 • Aplikacja mobilna: SmartDGM (iOS, Android)
 • Współpraca: Amazon Alexa, Google Assistant, IFTTT
 • Wymiary produktu: 60 x 75 x 40 mm
 • Waga: 90 g

Znasz to – w pośpiechu wychodzisz z domu i nie pamiętasz czy wyłączyłeś światło i odłączyłeś żelazko? Prowadzisz intensywny tryb życia, ciągle jesteś zabiegany i brakuje Ci czasu na domowe obowiązki, a jednocześnie chcesz mieć wszystko pod kontrolą? Sporym ułatwieniem są inteligentne urządzenia. Od dziś możesz odetchnąć z ulgą, ponieważ z inteligentną wtyczką PP-W162 i aplikacją SmartDGM zdalnie wyłączysz światło, czy pozostawione w domu załączone żelazko.

Jak widać, to małe urządzenie, to nie tylko monitoring zużycia energii, ale przydatny gadżet dla zapominalskich. A także ciekawy przykład tego, jak proste rozwiązanie może prowadzić do bardzo wymiernych i idących z duchem czasu korzyści. A gdyby tak dodać nieco konfigurowalności domowemu zasilaniu? SmartDGM PP-W162 możemy kupić w sieci Biedronka. Cena w okresie promocji to 39,99 zł za produkt i moim zdaniem będą, to dobrze wydane pieniądze.

Wasz TECHNOSenior

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu: redakcja(at)technosenior.pl