Testowaliśmy 5G w Orange w Warszawie

2 tygodnie temu ruszyły testy 5G, które Orange Polska wspólnie z firmą Ericsson rozpoczął w Warszawie (Orange Polska ma w Warszawie testową sieć 5G – 900 Mb/s). Pozwala ściągać dane z szybkością blisko 900 Mb/s. To pierwsze tak duże testy 5G w Polsce, sprawdzające najnowszą technologię w warunkach miejskich, w których uczestniczy też redakcja TECHNOSenior.

mapka

Sieć testowa składa się 9 stacji bazowych, wyposażonych łącznie 25 sektorów. Mówiąc inaczej – nie licząc tej na Powiślu, każda ma po 3 sektory, czyli tyle ile większość stacji bazowych z których korzystacie na co dzień. Do udziału w testach została zaproszona redakcja TECHNOSenior, która sprawdza smartfony Orange Neva Jet i Huawei Mate 20 X (5G) – obsługujące sieć 5G.

Stacje bazowe zostały rozmieszczone w taki sposób, aby tworzyły spójny zasięg i umożliwiały poruszanie się między nimi bez zrywania połączenia z 5G. Zastosowane rozwiązania pozwalają na przesyłanie danych przez technologię 5G zintegrowaną ze światłowodową siecią szkieletową Orange. Wszystkie testowane stacje bazowe są do niej podłączone łączem optycznym o przepustowości 10 Gb/s, czyli dziesięciokrotnie szybszym niż standardowo stosowane w sieci 4G Orange Polska. Umożliwia to pobieranie danych z prędkością nawet 1 Gb/s.

mapka Orange - 5G

Aby przetestować sieć 5G przespacerowałam niemalże cały oznaczony obszar wzdłuż i wszerz :). Ale nie tylko. Testy jakie wykonałam:

 • Trasa 1 – Spacer ulicą Białobrzeską, Wawelską i Grójecką od Alei Jerozolimskich 96 aż do Och Teatr.  A następnie przystanek na placyku przy Dickensa. Na tej trasie udało mi się wykonać pomiary zarówno z telefonu Neva jet (ZTE Axon 10 Pro 5G) jak i Huawei Mate 20 X .
 • Trasa 2 – Spacer od Alei Jerozolimskich 96, przez Placu Zawiszy  do Placu Narutowicza, a następnie spacer ul. Grójecką od Hali Banacha aż do placu przy Dickensa.  Test na telefonie Neva jet (ZTE Axon 10 Pro 5G)
 • Trasa 3  – Spacer od Alei Jerozolimskich 96, przez ul. Wawelską, a następnie przejazd autobusem od Walewskiej do pętli na Dickensa (ul. Szczęśliwicką). I na koniec spacer po Parku Szczęśliwickim.  Część pomiarów wykonanych w autobusie podczas jazdy ulicą Szczęśliwicką. Test na telefonie Neva jet (ZTE Axon 10 Pro 5G)
 • Trasa 4 – przejazd tramwajem od przystanku Korotyńskiego do Placu Narutowicza – ul. Grójecką. A następnie przejazd od Placu Narutowicza do Ronda Daszyńskiego. Wszystkie pomiary zostały wykonane w trakcie jazdy tramwajem.   Test na telefonie Neva jet (ZTE Axon 10 Pro 5G)

IMG_20190920_205221

 • Trasa 5 – Spacer Bulwarami Wiślanymi i w okolicach Syrenki Warszawskiej – niestety tutaj nie udało mi się złapać sieci 5G. Test na telefonie Neva jet (ZTE Axon 10 Pro 5G)

Wnioski:

 • W ciągu tych kilkunastu dni, które miałam okazję testować  sieć 5G zużyłam aż 55 GB danych.
 • Korzystanie z 5G również bardzo wpływało na długość pracy telefonu na baterii. Przy 2 godzinnym spacerze bateria potrafiła mi zejść z 70% do 20% w tempie ekspresowym. Zapewne duży wpływ miało na to wykonywanie speedtestów oraz przełączanie się pomiędzy stacjami oraz pomiędzy 5G a LTE.
 • Wyniki jakie otrzymywałam najczęściej znajdowały się w przedziale 400 Mbps – 700 Mbps.
 • Największy wynik udało mi się uzyskać przy stacji w okolicach przystanku Dickensa przy ulicy Grójeckiej – ok. 850 Mbps.

Ochota

 • Wysyłka danych nie przekraczała 50 Mbps (wynika to oczywiście z ilości anten, które mamy w telefonie – 4, gdy na stacji bazowej mam ich kilkadziesiąt)

5G

 • W miejscach pomiędzy stacjami czy na granicy 5G transfer spadał drastycznie. Zdarzały mi się czasami nawet dziury zasięgowe co można zobaczyć na filmiku poniżej. To skrzyżowanie Wawelskiej z Alejami Jerozolimskimi. Ale wystarczyło, że przesunęłam się z kilka metrów i zasięg i szybkość wracała do zadowalającego poziomu.

IMG_20190921_114928

 • w czasie testów korzystałam z telefonu Orange Neva jet (ZTE Axon 10 Pro 5G) jak oraz Huawei Mate 20 X . Test samego telefonu Orange Neva jet już niebawem pojawi się w serwisie.
 • Podczas jazdy tramwajem (Trasa 4) oraz autobusem (Trasa 3) 5G również śmigało jak miło. Oczywiście momentami transfer nieco zwalniał, ale na obu trasach miałam niemalże na całej trasie zasięg 5G.

A na koniec jeszcze zdjęcie jednej ze stacji bazowych:

Dziękuję Orange za możliwość wzięcia udziału w największych testach 5G w Polsce i oczywiście czekam na komercyjne uruchomienie. Z racji, że mieszkam niemalże w zasięgu, to tym bardziej jestem w kręgu zainteresowanych 🙂

Diana (TECHNOSenior)

Logo_technosenior poleca

Diana Kisiała

Zarażam pasją do szycia i nowych technologii.

12 komentarzy do “Testowaliśmy 5G w Orange w Warszawie

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: