Test Orange Neva Jet (ZTE Axon 10 Pro 5G) – jak sprawuje się smartfon obsługujący sieć 5G

Orange Neva jet (ZTE Axon 10 Pro 5G) – został wykonany ze szkła hartowanego Corning® Gorilla® Glass  na przodzie i tyle urządzenia oraz metalowych ramek w kolorze obudowy. Zaoblone na krawędziach szkło 2,5D oraz zaokrąglony metal podkreślają środkową ramę, która uwydatnia elegancki wygląd smartfonu. Krótko mówiąc telefon posiada modny i elegancki styl, który znajdziemy już w wielu konkurencyjnych modelach. Telefon dostępny jest w kolorze niebieskim i muszę przyznać, że robi wrażenie. Niestety taka konstrukcja bardzo łatwo łapie każde odbicie palców. Na szczęście w pudełku znajdziemy również silikonowe plecki, które możemy założyć na szklany tył. Co więcej obudowa również idealnie kryje wystające aparaty, więc nie musimy się obawiać, że je uszkodzimy, kładąc telefon np. na stole.

Jeśli chodzi o sam aparat, to został on umiejscowiony na pleckach w lewym górnym rogu, w orientacji pionowej. Mamy tutaj do dyspozycji aż 3 aparaty:

  • główny: 48 Mpix (f/1.7, 0.8µm, PDAF, OIS)
  • szerokokątny: 20 Mpix (125 stopni, f/2,0)
  • teleobiektyw: 8 Mpix (3-krotny zoom, f/2,4)

oraz lamę błyskową/ latarkę.

Pod aparatami znajdziemy pionowy napis „Powered by Orange”, który od razu zdradza, że telefon został przygotowany z dedykacją dla sieci Orange.

Na spodzie obudowy znajdziemy głośnik stereo, mikrofon, gniazdo USB C oraz wysuwaną szufladkę na 2 karty Nano-SIM oraz dodatkową kartę microSD (do 2 TB). Szufladkę otwiera się oczywiście kluczykiem, który znajdziemy w pudełku lub ewentualnie wystarczy zwykła szpilka.

Na prawej krawędzi umieszczone zostały standardowe przyciski głośności oraz wyłącznik, który został wyróżniony pomarańczowym kolorem. Przyciski są wyraźne w dotyku, a ponad to bardzo dobrze i szybko reagują na wszystkie kliknięcia.

Na górnej krawędzi telefonu znajdziemy natomiast mikrofon oraz głośnik na górnej krawędzi. Niestety nie znajdziemy w telefonie wyjścia mini Jack. Producent nie zostawia nas jednak bez niczego. W pudełku znajdziemy przejściówkę z  USB C na mini Jack.

Dodam jeszcze, że muzyka płynąca z Orange Neva Jet jest wystarczająco głośna i dobrej jakości jak na sprzęt mobilny tej klasy. Na pewno wystarczy nam np. do słuchania muzyki czy oglądania filmików z YouTube. Co, do jakości prowadzonych rozmów również nie można mieć zastrzeżeń. Zarówno ja, jak i moi rozmówcy słyszeli się bardzo dobrze. Podczas testu nie zdarzyło się, by jakość połączeń uniemożliwiła zrozumienie drugiej osoby. Nie wystąpiły także problemy z zasięgiem sieci komórkowych w miejscach, w których nie powinno to się zdarzyć.

Wymiary ZTE Axon 10 Pro 5G to: 159.20 x 73.40 x 7.90 mm. Waga, to około 171 g (łącznie z baterią). Telefon jest bardzo kompaktowy i bardzo dobrze leży w dłoni. Co więcej wszystkie przyciski na bocznej ramce leżą dokładnie tam gdzie powinny. Mamy tutaj również do dyspozycji tryb obsługi jedną ręką, którą możemy włączyć w opcjach, a która dodatkowo sprawia, że obsługa jedną ręką jest całkiem wygodna nawet w przypadku osób o nieco mniejszych dłoniach.

Smartfon został wyposażony w wyświetlacz AMOLED o przekątnej 6.47″, proporcjach 19.5:9 i rozdzielczości 1080 x 2340 px (398 ppi), z aparatem (20 MP) umieszczonym we wcięciu w kształcie kropli wody w górnej części ekranu. Nad aparatem umiejscowiono głośnik do rozmów. Takie rozwiązanie pozwoliło na dużo lepsze wykorzystanie możliwości wyświetlania pełnoekranowego. Ekran wypełnia ∼87.9% powierzchni frontu urządzenia.  Oczywiście to kwestia gustu czy taka łezka się podoba czy nie. I niestety mam tutaj złą wiadomość dla tych, którym estetyka łezki nie przypadła do gustu, nie możemy ukryć łezki na czarnym pasku, tak jak to jest w innych konkurencyjnych modelach.

Jeżeli chodzi o sam wyświetlacz to, jak wspomniałam wyżej, został on wykonany w technologii AMOLED co zapewnia, że obraz wyświetlany na tym ekranie będzie wyraźny i czytelny niemalże pod każdym kątem. Do tego AMOLED zapewnia nam bardzo wysokiej jakości obraz i ładne kolory oraz głęboką czerń. Krawędzie czcionek są ostre, a gołym okiem nie dostrzeżemy na nim poszczególnych punktów świetlnych. Komfortowo można pracować z wszelkiego rodzaju dokumentami oraz bezproblemowe jest użytkowanie ekranu smartfonu podczas przeglądania ulubionych stron internetowych.

Jak jesteśmy przy wyświetlaczu, to nie możemy pominąć czytnika linii papilarnych, który został w nim umieszczony. Czytnik działa dosyć dobrze i wystarczająco szybko. Podczas tych kilkunastu dni z Orange Neva Jet, nie zdarzyło mi się, aby czytnik nie zadziałał. Dosyć szybko też przeszłam na odblokowanie telefonu przez skanowanie twarzy. To chyba jedna z najbardziej ulubionych funkcji telefonu. Odblokowanie ekranu następuje dosyć szybko, co jest bardzo wygodne. Może nie jest to najszybsze możliwe odblokowanie jakie możemy znaleźć u konkurencji, ale jest wystarczające. Oczywiście zdarzały się pojedyncze sytuacje, gdzie odblokowanie nie zadziałało lub trwało nieco dłużej, np. przy słabszym oświetleniu, ale było ich tak mało, że raczej nie powinniśmy mieć problemów z tą funkcjonalnością. Na pewno warto tutaj wspomnieć o ty, że odblokowanie twarzą nie należy do najbezpieczniejszych metod, o czym również informuje nas producent podczas procesu rejestracji twarzy.

Ponad to Orange Neva Jet nie posiada żadnych fizycznych przycisków, co już jest niemalże standardem w dzisiejszych smartfonów, a tylko przyciski na dole ekranu, które możemy również ukryć. Nie znajdziemy tutaj jednak nawigacji gestami, a szkoda. Możemy natomiast włączyć obsługę nieco innych gestów i ruchów. Część z nich znajdziemy standardowo w opcjach systemu, ale są tutaj również dodatkowe Gesty Orange, które pozwalają na bardzo ciekawą obsługę telefonu z poziomu ekranu głównego. Możemy sami zbudować sobie własne znaki i powiązać je z ulubionymi aplikacjami jak. Np. uruchomienie aparatu, poczty itp. Jedyne do czego mam zastrzeżeniem, to do gestów i ruchów systemowych. O ile podczas włączenia gestu czy ruchu, gdy pojawiała się opcja nauki, wszystko zadziałało ok, o tyle przy późniejszym użytkowaniu miałam już problemy: system nie reagował na robienie zrzutów 3 palcami czy nie udało mi się włączyć latarki.  Ta kwestia jest na pewno do zweryfikowania przez producenta i ewentualnej poprawki.

2 myśli na temat “Test Orange Neva Jet (ZTE Axon 10 Pro 5G) – jak sprawuje się smartfon obsługujący sieć 5G

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: