#Koronowirus – Cisco wspiera firmy w planowaniu pracy zdalnej

W związku z pandemią koronawirusa gwałtownie rośnie potrzeba pracy z domu i udziału w wirtualnych spotkaniach. Cisco koncentruje się na pomocy klientom i ich pracownikom a także szkołom, nauczycielom i uczniom, w utrzymaniu łączności i produktywności. W ostatnich tygodniach w krajach dotkniętych wirusem odnotowujemy 7-krotny wzrost w korzystaniu z wersji nieodpłatnej aplikacji Webex, platformy do współpracy od Cisco.

W związku z ostatnimi wydarzeniami, Cisco rozszerzyło bezpłatną wersję usługi Webex, która obejmuje teraz spotkania dla maksymalnie 100 uczestników, bez ograniczeń czasowych. Ponadto Cisco zapewnia klientom niekorzystającym dotychczas z Webexa bezpłatne licencje na 90 dni. Dotychczasowi klienci otrzymują dostęp do rozszerzonych funkcji w celu spełnienia rosnących wymagań.

Organizacje, które przenoszą swoją działalność do biur domowych, potrzebują również odpowiednich rozwiązań bezpieczeństwa. Cisco oferuje bezpłatnie trzy kluczowe technologie bezpieczeństwa zaprojektowane w celu ochrony zdalnych pracowników:

  • Klient Cisco AnyConnect Secure Mobility umożliwia pracownikom pracę zdalną z dowolnego miejsca za pomocą urządzeń mobilnych za pośrednictwem sieci VPN.
  • Cisco Umbrella chroni użytkowników przed złośliwymi adresami URL lub stronami internetowymi, niezależnie od tego, czy znajdują się w sieci firmowej, czy nie.
  • Duo Security umożliwia organizacjom sprawdzenie tożsamości użytkowników i wiarygodności urządzenia końcowego za pomocą zaawansowanego uwierzytelniania wieloskładnikowego, zanim uzyskają oni dostęp do aplikacji i zasobów.

W przypadku wszystkich trzech rozwiązań obecni klienci mogą przekroczyć aktualny limit użytkowników, aby odpowiedzieć na potrzeby większej liczby pracowników zdalnych. Nowi klienci mają dostęp do bezpłatnej licencji.

źródło: Cisco

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: