Test Oppo seria A (A31, A52, A72, A91) – każdy znajdzie coś dla siebie

Biometria

Oppo A31

Oppo A31
Oppo A31

Oppo A52

Oppo A52
Oppo A52

Oppo A72

Oppo A72
Oppo A72

Oppo A91

Oppo A91
Oppo A91

Jak już wspomniałam wcześniej A31 otrzymało czytnik linii papilarnych pleckach. W przypadku A52 oraz A72 mamy do dyspozycji rozwiązanie, w którym czytnik zintegrowano z przyciskiem Power/Off, a w A91 czytnik znajdziemy pod ekranem.

Oczywiście fizyczne czytniki działają znacznie szybciej i bardziej bezproblemowo, co nie znaczy, że w najdroższym z nich miałam jakieś większe problemy. Otóż nie również tutaj wszystko działało jak najbardziej poprawnie, chociaż zdarzały się przypadki, że musiałam przyłożyć palec drugi raz. Które rozwiązanie jest zatem najlepsze?

Z doświadczenia wiem, że czytnik na pleckach jest najbardziej niezawodnym i najwygodniejszym rozwiązaniem. Czytnik w przycisku jest również szybki, ale zdarzały mi się przypadkowe odblokowania telefonu w torebce, gdy chwyciłam go podczas poszukiwań np. portfela. Natomiast czytnik w ekranie jest najbardziej efektownym rozwiązaniem, bo nie potrzebuje przestrzeni na obudowie. Nie mniej wszystkie te rozwiązania działały poprawnie i nie zawiodły mnie podczas ostatnich 3 tygodni użytkowania.

Oczywiście oprócz odblokowania odciskiem znajdziemy tutaj również odblokowanie twarzą. Nie należy on do najbezpieczniejszych rozwiązań, ale jest i w każdym z modeli działały poprawnie i wystarczająco szybko. No może w A31 nieco wolniej, ale też nie ma powodu do większych narzekań. Standardowo też pojawiały się problemy przy nieco gorszym oświetleniu.

Ekran

Oppo A31

Oppo A52

Oppo A72

Oppo A91

  A91 A72 A52 A31
Wyświetlacz 16.2cm (6.4”) 16.50cm (6.5″)
Szkło ekranu Gorilla Glass 5 Gorilla Glass 3 Gorilla Glass
Rozdzielczość 2400 x 1080 pixels (FHD+) 1600 x 720 pixels
Screen Ratio 90.7% 90.50% 89%
Typ Ekranu AMOLED TFT TFT IPS LCD

Cała testowana seria Oppo A zyskała ekran pokryty szkłem Gorilla Glass chociaż o różnej klasie. A91 otrzymało oczywiście najlepsze rozwiązanie czyli Gorilla Glass 5. Nie zaskoczę też nikogo jeżeli napiszę, że w każdym z tych ekranów znajdziemy aparat do selfie chociaż różnie umieszczony. W przypadku A91 i A31 aparat umieszczono w postaci niewielkiej łezki, a w pozostałych modelach w postaci niewielkiego okrągłego wycięcia w lewym górnym rogu.

Jak na telefony w tej klasie, to muszę przyznać, że tak małe wcięcia i otwory wyglądają całkiem nieźle chociaż co niektórzy mogą uważać, że już nieco staromodnie. Tym bardziej, że smartfony posiadają nie najmniejsze ramki. W takich układach zyskujemy obszar roboczy odpowiednio: w A91 – 90,7%, w A72/52 – 90,5%, a w A31 – 89%. Jeśli chodzi o sam ekran, to testowane modele wyposażono w różne rozwiązania:

  • A91 – ekran Amoled 2cm (6.4”) z rozdzielczością 2400 x 1080 pixels (FHD+)
  • A72/A52 – ekran TFT 50cm (6.5″) z rozdzielczością 2400 x 1080 pixels (FHD+)
  • A31 – ekran IPS LCD 50cm (6.5″) z rozdzielczością 1600 x 720 pixels

Najlepszy obraz ujrzymy oczywiście w A91, ale i pozostałe modele nie wypadają tutaj źle. Wszystkie kolory są bardzo wyraźne o dobrych kontrastach i wystarczająco dobrych kątach widzenia. Krawędzie czcionek są ostre, a całość jest czytelna i wyraźna. Komfortowo można pracować z wszelkiego rodzaju dokumentami oraz bezproblemowe jest użytkowanie ekranu smartfonów podczas przeglądania mediów społecznościowych, stron internetowych czy po prostu graniu w ulubione gry.

Bez problemu możemy również korzystać z telefonów na dworze. Chociaż w przypadku A31, A52 i A72 miejsca z ostrym słońcem są już bardziej problematyczne.

Oczywiście każdy z powyższych modeli  oferuje również możliwość dopasowania parametrów ekranu takich jak: temperatura ekranu czy jasność, ale również posiada dodatkowy tryb nocny z wyborem efektów wyświetlania: w kolorze, czerni i bieli oraz tryb komfortowe czytanie (szare litery na czarnym tle). A wszystko to w trosce o nasze oczy. Dodam jeszcze, że w przypadku Oppo A72 oraz A52 możemy również przełączyć się na tryb ciemny.

Ponad to  smartfony nie posiadają żadnych przycisków. I podobnie jak już w kilku innych modelach (w tych również), możemy włączyć obsługę gestami. Oprócz gestów możemy też włączyć standardową dolną belkę z przyciskami. Każdy bez problemu znajdzie swoją ulubioną konfigurację nawigacji. Dodatkowo możemy włączyć inteligentny pasek boczny.

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu: redakcja(at)technosenior.pl

Odkryj więcej z TECHNOSenior

Zasubskrybuj już teraz, aby czytać dalej i uzyskać dostęp do pełnego archiwum.

Czytaj dalej