Muzea i pensjonaty stawiają na interaktywne rozwiązania

Kurz i nuda – wielu osobom w ten sposób mogą kojarzyć się ekspozycje muzeów leżących na szlakach wycieczek, jednak rzeczywistość od dawna wygląda inaczej. Dziś wystawy wręcz ożywają – co prawda jeszcze nie jak w filmie „Noc w muzeum”, ale dzięki wykorzystaniu najnowszych rozwiązań technicznych stają się coraz bardziej interaktywne i multimedialne. Muzea oraz popularne obiekty turystyczne wciąż poszukują atrakcji, które będą mocniej angażowały w prezentowany przez nie świat. Technologie, takie jak interaktywna podłoga, którą mają m.in. kaliski ratusz oraz Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, nie tylko urozmaicają ekspozycję, lecz także przyciągają kolejnych gości.

Urzad Miasta Kalisza 2 Technosenior

Kalisz odkryty na nowo

Kalisz to malownicze miasteczko o bogatej historii. Jego największą atrakcją jest Główny Rynek, na którym znajduje się wzniesiony sto lat temu ratusz. Niedawno jego wieża przeszła remont i została udostępniona zwiedzającym. Turyści znajdą w niej wystawę dotyczącą dziejów miasta oraz jego zabytków. Najważniejsze obiekty, takie jak baszta „Dorotka”, Most Kamienny, Pałac Trybunalski czy budynek Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego, na wystawie prezentują swoje wirtualne oblicze. Wszystko to za sprawą interaktywnej podłogi Magiczny Dywan oraz aplikacji stworzonej specjalnie na potrzeby ratusza.

Urządzenie stanowi element zwiedzania ratuszowej ekspozycji, który przykuwa uwagę szczególnie najmłodszych gości. Przybyli mają możliwość nadania kolorystyki miastu. Na początku prezentacji widok na śródmieście jest czarno-biały, ale za sprawą odwiedzających – turystów, a także samych mieszkańców Kalisza – nabiera koloru, a na mapie pojawiają się najciekawsze zabytki – mówi  Grażyna Dziedziak, naczelnik Wydziału Kultury i Sztuki, Sportu i Turystyki Urzędu Miasta Kalisza.

Urzad Miasta Kalisza 1 Technosenior

Romantyzm w nowoczesnym wydaniu

Jeśli wycieczkowe szlaki zawiodą kogoś w okolice Ciechanowa, warto odwiedzić mieszczące się w pobliskiej Opinogórze Muzeum Romantyzmu. Miejsce to gromadzi pamiątki związane z rodziną Krasińskich, a w szczególności z postacią jednego z naszych wieszczów narodowych – Zygmuntem Krasińskim. Muzeum zachwyca nie tylko miłośników literatury, ale też osoby zainteresowane architekturą oraz historią. Mieszczące się w odnowionym neogotyckim pałacu, zachęca do odwiedzin ekspozycją wzbogaconą o elementy interaktywne.

Test Samsung Galaxy Note 20 Ultra 5G – bez żadnych kompromisów

Dzięki nim zwiedzanie jest zdecydowanie atrakcyjniejsze, a coś dla siebie znajdą tutaj zarówno rodzice, jak i dzieci. Wykorzystywany przez muzeum Magiczny Dywan oraz specjalnie stworzone aplikacje pozwalają gościom odbyć wirtualny spacer, ułożyć puzzle, wcielić się w rolę archeologa czy obejrzeć z lotu ptaka cały zespół pałacowo-parkowy. Interaktywna podłoga wprowadza do placówki powiew nowoczesności, urozmaica ekspozycję, ale też wpływa na wizerunek samego muzeum, które pokazuje, że jest otwarte na potrzeby współczesnej turystyki.

Muzea I Pensjonaty

Magiczny Dywan – nauka i zabawa

Interaktywna podłoga to urządzenie, które powstało przede wszystkim z myślą o edukacji – miało być multimedialnym narzędziem wspierającym szkolne nauczanie. Składający się z interaktywnego projektora, komputera oraz czujnika ruchu Magiczny Dywan szybko znalazł szereg nowych zastosowań.

Urządzenie powstało po to, by przekazywać wiedzę w atrakcyjny dla dzieci sposób. Połączenie zabawy i nauki sprawdza się jednak nie tylko w szkolnej klasie, dlatego Magiczny Dywan równie chętnie stosowany jest na świetlicach i w kącikach zabaw, a także przez muzea, obiekty turystyczne czy ośrodki wczasowe. Z jednej strony podnosi atrakcyjność turystyczną, z drugiej – zapewnia inteligentną rozrywkę.

Cały czas pracujemy nad jego udoskonalaniem. Niedawno wprowadziliśmy na rynek nową wersję – Magiczny Dywan onEVO – dzięki której nasze multimedialne gry i quizy są jeszcze bardziej atrakcyjne wizualnie i dźwiękowo – podsumowuje Wojciech Muliński, członek zarządu firmy Funtronic, produkującej Magiczny Dywan.

Muzea I Pensjonaty

W czasie deszczu dzieci się nie nudzą

Zalety nowoczesnych technologii wykorzystują nie tylko muzea, ale też pensjonaty i hotele. Jednym z popularniejszych przepisów na udany wypoczynek, nawet krótki, np. weekendowy, jest wyjazd nad morze. Pogoda nad Bałtykiem nie zawsze dopisuje, dlatego ośrodki wczasowe starają się zapewniać atrakcje, z których można skorzystać niezależnie od aury. Wiele z nich ma własne sale zabaw, animatorów, mini baseny z kulkami i tradycyjne zabawki. Niektóre idą o krok dalej inwestując w nowoczesne rozwiązania, takie jak podłoga interaktywna. Przykładem może być rodzinny Pensjonat Wojciech we Władysławowie.

Interaktywne gry i zabawy edukacyjne na Magicznym Dywanie doskonale uzupełniły dotychczasową ofertę naszego ośrodka. Najmłodsi goście bardzo szybko przekonują się do tej formy zabawy, a rodzice doceniają nowoczesną formę edukacji połączonej z doskonałą rozrywką – mówi Wojciech Kreft, właściciel obiektu.

Czas wolny to dobra okazja, aby choć na chwilę oderwać się od nadużywanych często urządzeń, takich jak komputer, telewizor czy telefon komórkowy. Mądrze zastosowana technologia może jednak sprawić, że lepiej wykorzystamy chwile odpoczynku, a wyjazd będzie jednocześnie rozwijającym przeżyciem.

źródło: Funtronic

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu: redakcja(at)technosenior.pl

Discover more from TECHNOSenior

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading