Test Tenda 4G09 – stacjonarny router LTE Advanced

Jeśli chodzi o konfigurację Tenda 4G09, to jest to czysta przyjemność. Panel dostępny jest w języku polskim. Procedura rozruchu jest bardzo prosta i szybka. Włączamy urządzenie i czekamy na moment, kiedy na przednim panelu zaświeci się biała dioda Wi-Fi. Tabliczka znamionowa na dolnej ściance routera zawiera dane niezbędne do nawiązania połączenia: nazwę SSID sieci – hasło ustawiamy podczas konfiguracji.  Wprowadzamy, (jeżeli to konieczne) kod PIN do karty LTE i w zasadzie to wszystko.

W zasadzie, można już korzystać z Internetu – router jest bowiem wstępnie skonfigurowany do połączenia z siecią komórkową. Do testu użyłem karty SIM Orange. Strony testowe prędkości internetu wykazały, na moim terenie pingi na poziomie 25 ms, szybkość pobierania na poziomie 60 Mbit/s i szybkość uploadu 4.0 Mbit/s. Jest OK. Jednak nie chcemy skoncentrować się na szybkości pomarańczowej sieci, ale na sprawdzeniu działania testowanego urządzenia. A ten jest moim zdaniem całkiem udany.

Jeśli chodzi o konfigurację samego internetu, to nie miałem z tym najmniejszych problemów. Po uruchomieniu wystarczyło tylko wybrać dostawcę internetu (w moim przypadku Orange). Całą resztę router zrobił za mnie automatycznie.

Jeżeli chcemy dokonać dalszych zmian w konfiguracji i wprowadzić zabezpieczenia to pierwszym krokiem jest uruchomienie panelu admina dostępnego pod lokalnym adresem http://tendawifi.com z użyciem hasła. W pierwszej kolejności warto ustawić zabezpieczenia sieci WIFI. Wybieramy typ szyfrowania – do wyboru jest WEP, WPA-PSK, WPA2-PSK, WPA-PSK|WPA2-PSK a następnie ustawiamy hasło. W kolejnych oknach wpisujemy nazwę SSID oraz ustawiamy opcje rozgłaszania. Dostępne są także listy do wyboru kanału, standardu sieci oraz szybkości.

Poniżej przedstawiamy najciekawsze zrzuty z ekranu panelu konfiguracyjnego, m.in. konfigurację VoIP, przekierowanie portów, ustawienia 4G/LTE i Ethernet.  Niewtajemniczonym mogą one się wydać dość skomplikowane, toteż plusem jest dostępność polskiego języka i szczegółowej instrukcji obsługi. Z poziomu aplikacji Tenda możemy też wysyłać SMSy, sprawdzać liczniki danych, konfigurować połączenie operatora, z którego karty SIM w danej chwili korzystamy.

%d bloggers like this: