Recenzja Hama Stacja Pogody Premium – bo warto wiedzieć, jaka będzie pogoda

Urządzenia tworzą kompleksowy ekosystem wykorzystując chmurę do analizy i przetwarzania zebranych danych. Zaletą inteligentnej stacji pogody jest praktycznie bezobsługowe działanie, w myśl filozofii „uruchom i zapomnij”. Podczas montażu stacji pomiarowej należy pamiętać, aby zamontować ją w miejscu zabezpieczonym przed bezpośrednim promieniowaniem słonecznym i deszczem. W naszym przypadku wykorzystaliśmy zadaszenie balkonu.

Stacja bazowa pozwala na zasilanie z gniazdka elektrycznego.  Alternatywnie można otworzyć schowek na baterie (B12), włożyć dwie baterie AA. Po włożeniu baterii stacja bazowa automatycznie wyszukuje połączenie ze stacją pomiarową i przeprowadza pierwszą konfigurację. Dlatego producenta zaleca, aby przed uruchomieniem włożyć najpierw baterie do stacji pomiarowej, a następnie do stacji bazowej.

Hama Stacja Pogody Premium
Hama Stacja Pogody Premium

Urządzenie wykorzystuje Stację Pomiarową, zamontowaną na zewnątrz do cyfrowej prezentacji pogody za pomocą kolorowego wyświetlacza. Zasięg transmisji radiowej między stacją pomiarową i stacją bazową wynosi na otwartym terenie maks. 50 m. Producent zapewnia, że oprócz dostarczonej stacji pomiarowej można zainstalować dwie dodatkowe stacje pomiarowe. Należy przy tym zwrócić uwagę na identyczne ustawienie kanałów stacji bazowej i odpowiedniej stacji pomiarowej.

Po włączeniu stacji bazowej i udanej transmisji sygnałów między stacją bazową i stacją pomiarową, zegar automatycznie rozpoczyna wyszukiwanie radiowego sygnału czasowego DCF.  Proces wyszukiwania trwa ok. 7 minut. Jeżeli wyszukiwanie nie powiedzie się, proces wyszukiwania jest przerywany i wznawiany o kolejnej pełnej godzinie. W tym czasie można ręcznie ustawić godzinę i datę.

Termometr:

 • Wyświetlanie temperatury wewnętrznej i zewnętrznej
 • Wyświetlanie trendów
 • Pamięć danych max./min. dla temperatury
 • Może być przełączany między stopniami Celsjusza i Fahrenheita
 • Zakres pomiaru
  • zewnętrznej -20°C do 60°C
  • wewnętrznej 0°C – 50°C

Barometr:

 • Zmiany ciśnienia powietrza w ciągu ostatnich 24 godzin

Hygrometr:

 • Pamięć danych max./min. dla wilgotności powietrza

Funkcja czasu / kalendarza / alarmu:

 • Czas może być przełączany pomiędzy formatem 12 i 24 h
 • Wyświetlanie daty (dzień tygodnia, dzień, miesiąc)
 • Wyświetlanie dnia tygodnia (6 języków: niemiecki, angielski, francuski, włoski, hiszpański, holenderski, duński)
 • Funkcja alarmowa i funkcja drzemki

Na podstawie wahań ciśnienia atmosferycznego i zapisanych danych stacja bazowa podaje prognozę pogody na najbliższe 12-24 godziny. Stacja pogodowa pokazuje prognozę pogody na najbliższe 8 godzin za pomocą następujących symboli pogodowych:

Ponadto Stacja pogodowa wskazuje trend prawdopodobnych zmian temperatury / wilgotności powietrza na zewnątrz, temperatury / wilgotności powietrza w pomieszczeniu i ciśnienia atmosferycznego w ciągu kolejnych kilku godzin. Dla każdego kanału lub połączonej stacji pomiarowej można ustawić dolną i górną wartość graniczną i uaktywnić alarm.

Stacja bazowa automatycznie też zapisuje najwyższe i najniższe wartości temperatury i wilgotności powietrza na zewnątrz i w pomieszczeniu. Ciekawą funkcją dla naszego samopoczucia jest Wskaźnik komfortu cieplnego. Bazuje non a stosunku aktualnej temperatury i wilgotności powietrza w pomieszczeniu:

Fazy Księżyca i ich wpływ na zdrowie człowieka od dawna budzą zainteresowanie. Według medycyny ludowej to najlepszy okres na wszelkiego rodzaju aktywność. Według jeszcze innej teorii, mechanizm zegara biologicznego jest uzależniony od poświaty księżycowej.  Jak na nas działają, nie jestem w stanie udowodnić, ale Stacja bazowa przynajmniej nas poinformuje, jaka mamy aktualną fazę księżyca: A używa do tego następujących symboli:

Rozwiązanie jest proste w instalacji, gotowe do użycia tuż po wyciągnięciu z pudełka i krótkiej konfiguracji – instrukcja graficzna pomaga nam to zrobić bezproblemowo.  Już po paru minutach mogliśmy sprawdzić temperaturowe, czy dane wartości są tożsame z tymi prezentowanymi na klasycznym termometrze, zarówno tym zaokiennym, jak i w pomieszczeniu. Różnica 1°C na zewnątrz, można uznać, za błąd do przyjęcia. Naszym zadaniem, jest związany z umieszczeniem stacji pomiarowej. Temperatura pomieszczenia, zaskoczyła nas idealną zgodnością. Testując Stację pogody znaleźliśmy fajną funkcję dla kierowców „Alarm mrozowy”. Alarm mrozowy jest aktywowany automatycznie, gdy włączony jest alarm temperaturowy. Zmierzona temperatura zewnętrzna leży zakresie od -1⁰C do 3 – a to może już oznaczać usuwanie szronu z szyb samochodowych.

%d bloggers like this: