Recenzja ANNKE CZ400 – kopułkowa kamera sieciowa dla optymalnej ochrony

Oczywiście jest też możliwość podglądu obrazu z kamerki na smartfonie. Służy do tego aplikacja Annke Vision z Google Play lub Apple App Store i spełnia ona swoje zadanie bardzo dobrze. Podstawowa konfiguracja nawet dla początkujących i nieobeznanych z tematem użytkowników nie będzie problemem, ponieważ wszystkie kroki są opisane w instrukcji.

Oprócz podglądu na żywo, kamera umożliwia również zapisywanie nagrań na karcie microSD. Jest to bardzo przydatna opcja szczególnie, gdy utracimy połączenie z Internetem. Dużą zaletą kamery jest obsługa zaawansowanej kompresji obrazu H.265+. Wykorzystuje ona udoskonalony algorytm, który umożliwia nawet dwukrotnie mocniejszą kompresję, przy praktycznie niezmienionej jakości obrazu. W konsekwencji, czego możliwa jest archiwizacja nagrań z jeszcze dłuższego okresu i zmniejszają się wymagania dotyczące przepustowości łącza podczas pracy zdalnej.  Dostępne kompresje obrazu: H.265+/H.265/H.264+/H.264

Dla celów testowych postanowiłem sprawdzić, zarówno oprogramowanie wbudowane w kamerę, jak i aplikację mobilną. Dostęp do niego uzyskujemy po zarejestrowaniu się na stronie producenta.

Po zalogowaniu się od razu zostaje wyświetlony podgląd obrazu na żywo i pasek przełączników do szybkiej obsługi kamery. Konfiguracja kamery jest banalnie prosta, a korzystanie z podglądu w aplikacji całkowicie darmowe. Cały panel jest bardzo rozbudowany i udostępnia nam wiele opcji konfiguracji.

Przejdźmy, zatem do menu konfiguracji. W aplikacji mobilnej dostępne jest w polskim języku, co należy zaliczyć na plus.

Mimo że menu to zostało podzielone na mniejsze podgrupy, to jednak ilość pozycji jest bardzo duża. Mamy tutaj dostęp do:

  • do konfiguracji podstawowych parametrów sieciowych
  • do zmiany ustawień właściwości obrazu, kodeka, kompresji, ilości klatek na sekundę, ekspozycji, balansu bieli, kontrastu, nasycenia. Możemy wybrać sposób instalacji kamery – sufit, lub ściana. Jest też opcja umożliwiająca zasłonięcie fragmentu obrazu czarnym prostokątem.
  • do włączenie dwukierunkowej komunikacji głosowej za pomocą zewnętrznego mikrofonu i głośnika oraz do wyboru kodowania dźwięku
  • do definiowania akcji, jakie kamera podejmie po wykryciu ruchu, dźwięku lub o określonym czasie w ciągu dnia. Kamera może zapisać nagranie lub zdjęcie i wysłać je e-mailem.
  • do zarządzania kartą pamięci microSD włożoną do urządzenia. Można tu sprawdzić ilość dostępnego miejsca, sformatować pamięć, czy zablokować dostęp do nagrań za pomocą hasła
  • Ustawienia – zawiera ustawienia godziny i daty, nazwy kamery, tutaj tworzymy dodatkowe konta dostępowe i zarządzamy portami kamery. Można też wykonać aktualizację oprogramowania czy przywrócić ustawienia fabryczne.

Po skonfigurowaniu każda z funkcji działała bezproblemowo. Samo działanie funkcji oceniam jako dobre, czasami kamera ma problem z identyfikacją twarzy, ale generalnie jestem pozytywnie zaskoczony możliwościami tej kamery.  Kamera zapewnia optymalne proporcje pomiędzy zbliżeniem, a szerokością obserwowanego kadru (330° w poziomie / 90° w pionie). Dzięki czemu kamera jest uniwersalna i sprawdza się świetnie w realizacji podglądu ogólnego. Przykładowo, umieszczona w narożu budynku, powinna być w stanie obserwować całe podwórko.

29 komentarzy do “Recenzja ANNKE CZ400 – kopułkowa kamera sieciowa dla optymalnej ochrony

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: