Użytkownicy WhatsApp portalu OLX Polska – uważajcie

Uwaga na oszustów udających pracowników OLX – przestępcy nakłaniają do wpisania danych karty płatniczej na fałszywych stronach.

OLX Polska

Docierają do nas sygnały o nowej próbie oszustwa skierowanego do Użytkowników OLX Polska. Najprawdopodobniej odpowiedzialne są za nie te same grupy oszustów, które trudnią się wyłudzaniem danych kart bankowych – a przed którymi ostrzegamy w tym wpisie.

Główny schemat działania oszustów pozostaje bez zmian: kontaktują się z ofiarą przez komunikator WhatsApp w sprawie rzeczywiście sprzedawanych przedmiotów.

Tym razem oszuści podszywają się pod pracowników OLX i kontaktują się z osobami, które już wcześniej oszukali, za pomocą linku do fałszywej strony. Twierdzą, że sprawa jest tajna i nakłaniają do ponownego udostępnienia danych karty, pod pretekstem zwrotu utraconych pieniędzy.

Przed oszustwem ostrzegła już Komisja Nadzoru Finansowego, udostępniając przykładową rozmowę – gorąco zachęcamy do zapoznania się z nią pod tym adresem.

Kolejne kroki oszustwa różnią jednak od jego dotychczasowej, najpopularniejszej wersji. Na początku oszuści informują użytkownika, że w momencie opłacenia przedmiotu na jego skrzynkę pocztową zostanie wysłana wiadomość z rzekomym linkiem do odebrania pieniędzy. W kolejnym kroku proszą ofiarę o podanie adresu e-mail.
Na ten adres wysyłana jest fałszywa wiadomość z informacją o opłaceniu konkretnego zamówienia, a użytkownik przekierowany jest do strony podszywającej się pod portal OLX. Na niej ofiara nakłaniana jest do podania szczegółowych danych karty płatniczej w celu rzekomego odebrania opłaty za wystawiony przedmiot.
Niektóre warianty tego oszustwa mogą wykorzystywać też wizerunek firm kurierskich. Dlatego jeśli zauważycie podobne próby oszustwa, prosimy o ich zgłaszanie przez nasz formularz https://incydent.cert.pl.

Jak ustrzec się przed tym oszustwem?

  • → Pamiętaj, że pracownicy OLX nie kontaktują się z Użytkownikami przez Whatsapp,
  • → Pracownicy OLX nigdy nie poproszą Cię o dane Twojej karty bankowej czy dane logowania do Twojego konta bankowego,
  • → Jeśli niespodziewanie kontaktuje się z Tobą osoba, która twierdzi, że pracuje w “dziale technicznym” lub “dziale wykroczeń” OLX – przerwij kontakt i sam napisz do nas za pomocą formularza kontaktowego lub zadzwoń na infolinię OLX.

źródło: OLX Polska / CERT Polska

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: