Test Alkomat PRO X-3 – by nie kierować na podwójnym gazie

Alkomat to jedno z tych urządzeń, które rzadko znajdują się w domu, ale potrafią być naprawdę użyteczne. Ułatwia on proces decyzyjny o poprowadzeniu pojazdu po spożyciu wcześniej piwa, drinka, czy kieliszka czegoś mocniejszego. Pozwala też w praktyce zweryfikować mity powtarzane przy okazji imprez – po jednym piwku możesz wsiąść za kierownicę. Bardzo niebezpiecznym zjawiskiem jest też nieświadoma nietrzeźwość kierującego. Najczęściej ma ona miejsce, gdy ktoś pił alkohol poprzedniego dnia i wydaje mu się, że w organizmie nie zostało śladu po „promilach”.

Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi kierowcy to 0,2 promila. Przykładowo, już po wypiciu jednego piwa we krwi osoby dorosłej obecne jest 0,26 promila i 0,13 mg/dm3 w wydychanym powietrzu, tak więc znajduje się ona w stanie nietrzeźwości i nie powinna siadać za kółkiem.

Prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu alkoholu (od 0,2, do 0,5 promila) to wykroczenie. Większa zawartość alkoholu to przestępstwo. Kara to utrata prawo jazdy, na co najmniej 6 miesięcy (decyduje o tym sąd) i 5 tys. zł. grzywny.

Od razu dodam, że ta technologia nie przyda się ludziom, którzy lubią nadużywać ognistych trunków, a potem wsiadają za kierownicę. Im po prostu należy na wszelkie możliwe sposoby zabrać klucze do samochodu.  Jazda na „podwójnym gazie” jest nieodpowiedzialna i surowo karana – to jedna z głównych przyczyn wypadków drogowych.

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: