Sieć Play kupiła UPC Polska za 7.0 mld zł

Liberty Global, jeden z wiodących operatorów usług konwergentnych: telewizji, internetu i usług mobilnych na świecie, ogłosił dziś sprzedaż 100% UPC Polska operatorowi komórkowemu Play. Wartość transakcji wynosi 7 mld złotych (1,8 mld USD).

Play - UPC

Wartość transakcji wynosi 7 mld złotych (1,8 mld USD[1]), co odzwierciedla 9-krotność skorygowanej EBITDA[2]’[3] i blisko 20-krotność[4] wysokości wolnych przepływów pieniężnych (OFCF) prognozowanych na koniec 2021

Zamknięcie transakcji spodziewane jest w pierwszej połowie 2022 roku, generując (po spłacie długu) około 600 milionów dolarów wolnych środków pieniężnych dla Liberty Global

Play za I półrocze 2021 – chce kupić UPC Polska
Treść komunikatu:
Liberty Global plc (LIBERTY GLOBAL) (NASDAQ: LBTYA, LBTYB and LBTYK), jeden z wiodących operatorów usług konwergentnych: telewizji, internetu i usług mobilnych na świecie, ogłasza dziś osiągnięcie porozumienia w sprawie sprzedaży 100% swojej operacji w Polsce  należącemu do Grupy Iliad operatorowi komórkowemu Play. Na koniec czerwca zasięg naszej sieci w Polsce przekroczył 3,7 milionów gospodarstw domowych i 1,5 miliona klientów, którzy korzystali z 1,3 miliona usług internetowych, 1,4 miliona usług telewizyjnych, a także ponad 600 tysięcy usług telefonii stacjonarnej.
Liberty Global zgodziło się na sprzedaż UPC Polska przy wycenie w wysokości 7 mld złotych (1,8 mld USD), z uwzględnieniem długu oraz korekt kapitału obrotowego. Cena sprzedaży odzwierciedla około  9-krotność skorygowanej EBITDY, prognozowanej na koniec 2021 roku i blisko 20-krotność szacowanych na koniec tego roku operacyjnych wolnych przepływów pieniężnych. Realizacja transakcji wymaga spełnienia warunków transakcyjnych oraz odpowiednich zgód regulacyjnych. Obecnie, finalizacja transakcji spodziewana jest w pierwszej połowie 2022 roku.
Spółka Iliad (S.A) należy do Grupy Iliad, która działa pod marką Free we Francji, Iliad we Włoszech i Play w Polsce. Play obsługuje ponad 15 milionów klientów, oferując im usługi telefonii mobilnej, internetu oraz telewizji zarówno klientom indywidualnym, jak i biznesowym (w szczególności z sektora małych i średnich przedsiębiorstw). Nowoczesna sieć operatora w technologii 4G LTE/5G pokrywa 99% populacji.

Ta transakcja jest kolejnym potwierdzeniem znaczącej wartości opartych na światłowodach sieci HFC w Europie, jak również istotnych korzyści synergii z konwergencji usług stacjonarnych i mobilnych. Działamy  w Polsce ponad 20 lat i jesteśmy dumni z naszego wkładu w rozwój polskiej gospodarki cyfrowej i wpływu na społeczeństwo. Chciałbym podziękować i pochwalić cały zespół zarządzający UPC Polska, kierowany obecnie przez Roberta Redeleanu, dziękując za ich ciężką pracę w ostatnich latach.

UPC Polska, największy dostawca telewizji kablowej oraz wiodący dostawca trzech usług cyfrowych, oraz Play, który dociera do 99% polskiej populacji ze swoimi usługami mobilnymi, dzięki nowej skali działania, stworzą liczącą się na polskim rynku siłę. Rozumiejąc głęboki sens tego połączenia, będziemy z uwagą obserwować jak ten ogólnopolski czempion oferuje klientom w Polsce najwyższej jakości usługi cyfrowe i internet. Środki finansowe z transakcji, po spłacie długu, wyniosą około 600 milionów dolarów i powiększą obecne, znaczące zasoby gotówkowe Liberty Global, wynoszące 4,1[1] miliarda dolarów na koniec czerwca 2021.

Jak zawsze, pozostajemy skoncentrowani na tworzeniu wartości i jesteśmy zadowoleni z korzystnej wyceny, jaką udało się uzyskać za nasz biznes w Polsce, zapewniając udziałowcom Liberty Global potężny zwrot z inwestycji – Mike Fries, Chief Executive Officer, Liberty Global

Środki pozyskane dzięki transakcji zostaną przeznaczone na cele korporacyjne Liberty Global, które mogą dotyczyć kolejnych inwestycji w rozwój naszego biznesu oraz wsparcie dla wieloletniego programu odkupu akcji.
W połączeniu z transakcją, Liberty Global zgodziło się na zapewnienie Iliadowi na okres do czterech lat dostępu do określonych usług, w tym głównie z obszaru sieci i technologii. Ostateczna wartość tej współpracy zależeć będzie od faktycznego poziomu potrzeb ze strony Iliad. Bank Credit Suisse był doradcą finansowym Liberty Global przy transakcji.

źródło: UPC

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu: redakcja(at)technosenior.pl

Zeen Subscribe
A customizable subscription slide-in box to promote your newsletter
[mc4wp_form id="314"]