Dzisiaj odłączą Ci prąd! – ile razy można?

Dzisiaj odłączą Ci prąd! – ile razy można?

Oszuści nadal podszywają się pod Polską Grupę Energetyczną. Nie daj się oszukać. W ten sposób przestępcy chcą nas okraść!

 

Schemat działania jest taki sam. Otrzymujesz wiadomość z informacją, że zostanie odłączony Ci prąd, chyba, że uregulujesz płatność. Najczęściej w takich SMSach znajduje się data, żeby zmusić nas do szybkiego działania. W wiadomości jest link, który przenosi do fałszywej strony płatności. Tam jesteśmy nakłaniani do podania swoich danych do karty płatniczej. W ten sposób oszuści mogą wykraść wszystkie oszczędności z naszego konta bankowego.

 

Ile razy można?

odłączą Ci prąd

Wiadomość o odłączeniu energii elektrycznej otrzymała również Monika po raz czwarty. Za pierwszym razem odezwała się do CyberRescue, natomiast teraz wysłała tylko zrzut wiadomości, by ostrzec innych.

 

  • Gdy SMSa otrzymałam pierwszy raz, naprawdę myślałam, że czegoś nie opłaciłam i byłam gotowa uregulować należność – tłumaczy kobieta.

 

Według specjalistów CyberRescue nadal duża liczba osób musi nabierać się na to oszustwo, dlatego nie jest zmieniana strategia ataku.

 

  • Póki nieświadomi odbiorcy będą podawali swoje dane do karty płatniczej, to przestępcy będą wykorzystywali wizerunek Polskiej Grupy Energetycznej – mówi Dominika Szewczyk z CyberRescue.

 

Nie daj się nabrać!

 

 

Zapamiętaj, że gdy otrzymujesz wiadomość e-maila z linkiem, nie klikaj w nie odruchowo. Zazwyczaj skłaniają one odbiorcę do szybkiego działania. W ten sposób możesz bardzo łatwo stracić wszystkie oszczędności z konta. Jeżeli chcesz sprawdzić, czy faktycznie dana firma wysłała daną wiadomość, zadzwoń na infolinię i upewnij się, jak możesz bezpiecznie wykonać płatność.

 

  • Jeżeli firma wysyła do nas wiadomość SMS z linkiem i wymaga podania danych do karty płatniczej, prawdopodobnie będzie to oszustwo – dodaje Dominika Szewczyk z CyberRescue.

źródło: CyberRescue

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu: redakcja(at)technosenior.pl