Pociągi autonomiczne – okiem ekspertów Thales Polska

Pociągi autonomiczne – okiem ekspertów Thales Polska

  • Kolej autonomiczna jest jednym z najważniejszych trendów dla przyszłości kolejnictwa – mówili przedstawiciele firmy Thales Polska podczas 14. Międzynarodowych Targów Kolejowych TRAKO.
  • Thales jako ekspert brał udział w ważnych projektach międzynarodowych w tej dziedzinie.
  • Pociągi autonomiczne wyposażone są w zaawansowane technologie, których dynamiczny rozwój pozwoli branży kolejowej na odegranie kluczowej roli w ekologicznej transformacji transportu na świecie.
  • Systemy Thales są wykorzystywane przez ludzi, muszą być więc solidne i bezpieczne, a ich opracowywanie powinno przebiegać w trosce o środowisko naturalne, zgodnie z hasłem firmy „building a future we can all trust” (ang. budując przyszłość, której wszyscy możemy zaufać).

Pociągi autonomiczne

Kolej autonomiczna to przyszłość kolejnictwa – o perspektywach tego rynku i rewolucji w zarządzaniu danymi mówią przedstawiciele firmy Thales.

Doskonałą okazją do zapoznania się z najnowszymi światowymi trendami w branży, rozwiązaniami technologicznymi, rozwojem systemów transportowych czy infrastruktury kolejowej były 14. Międzynarodowe Targi Kolejowe TRAKO, które odbyły się pod koniec września w Gdańsku. Na targach pojawiło się blisko 500 wystawców z 20 krajów. Nie zabrakło tam ekspertów Thales.

Test HTC True Wireless Earbuds Plus – świetne na długie wycieczki

Dobre prognozy rynku kolei autonomicznych

Analitycy szacują, że rynek pociągów autonomicznych w najbliższych latach będzie rósł w tempie 8% rocznie.[1] Zgodnie z przewidywaniami rynkowymi rosnące zapotrzebowanie na bezpieczeństwo, ochronę i wysokiej jakości usługi będzie napędzać rynek pociągów autonomicznych.

Pociągi autonomiczne są eksploatowane bez udziału człowieka. Ich automatyzacja pozwala na zwiększenie wydajności wszystkich procesów związanych z transportem, w tym stworzenie bardziej ekonomicznych i obojętnych środowiskowo rozwiązań. Z tego względu coraz więcej państw decyduje się na wprowadzanie w kolejnictwie rozwiązań autonomicznych.

Można przypuszczać, że na przestrzeni kilku lat rynek pociągów autonomicznych znacząco się rozwinie ze względu na komfort, bezpieczeństwo, elastyczność takich rozwiązań oraz ich korzyści dla środowiska, a pociągi autonomiczne będą sprzyjać mobilności ludzi i towarów, a także kreatywności w pracach nad kolejnymi innowacjami” – powiedział Paweł Przyżycki, Członek Zarządu, Dyrektor Zarządzający Linii Biznesowej MLS – Thales Polska.

Pociągi są najbezpieczniejszym i najbardziej efektywnym środkiem transportu. Ich autonomiczne wersje są wyposażone w zaawansowane rozwiązania obejmujące systemy nawigacji, kamery i pokładowe systemy komputerowe, zastępujące pracę wcześniej wykonywaną przez człowieka. Jako że systemy Thales są wykorzystywane przez ludzi, muszą być solidne i bezpieczne, a ich opracowywanie powinno przebiegać w trosce o środowisko naturalne, zgodnie z hasłem firmy „building future we can all trust”.

Test Hama Home N12CD 21l – niezbędnik nie(tylko) w każdym biurze

Dzięki integracji danych i sztucznej inteligencji rozwiązania autonomiczne zwiększą bezpieczeństwo, punktualność i elastyczność usług, jednocześnie pozytywnie wpływając na środowisko. Zaawansowana technologia cyfrowa jest już obecna w niemal każdym obszarze działalności kolejowej. Dynamiczny rozwój innowacyjnych rozwiązań w branży kolejowej stwarza wyjątkową okazję, aby zwiększyć jej udział w całym rynku logistycznym i stać się integralną częścią ekologicznej transformacji transportu na świecie.

źródło: Thales Polska

[1] Autonomic Vehicles Cytuje za: „Autonomous Train Components Market – Global Industry Analysis, Size, Share, Growth, Trends, and Forecast, 2017-2025”. (Autonomous Trains Market: Trends, Forecast and Competitive Analysis (researchandmarkets.com))

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: