FotoTutek z Motorolą – jak zrobić świąteczne zdjęcia produktów?

FotoTutek z Motorolą – jak zrobić świąteczne zdjęcia produktów?

Za oknem robi się co raz zimniej, a i miejscami zaczyna spadać śnieg. Oznacza to nic innego jak, to, że już niedługo nadejdą święta. A jak święta, to i często chcemy rozrobić też fajne zdjęcia w świątecznym klimacie naszych produktów lub po prostu otrzymanych prezentów.

Zatem biegnę do Was z kilkoma radami i pomysłami jak takie zdjęcia zrobić. Towarzyszyć mi będzie w nich nowa Motorola Edge 20, której recenzje możecie przeczytać już od jakiegoś czasu w serwisie – Test Motorola edge 20 – wzbudza pozytywne wrażenie. Jako produkt wykorzystamy mini głośnik oraz Motorolę E40 (recenzja już niedługo pojawi się w serwisie).

Ale tak naprawdę możecie wykorzystać dowolny telefon, który posiada tryb portretowy, automatyczny oraz zoom x2/x3. Najlepiej optyczny zoom, ale przy tak niewielkim powiększeniu zoom cyfrowy x2 też może dać radę Szczególnie w telefonach, które posiadają obiektyw główny 48 MpX i wyżej. To co startujemy ?

Na początek zadbajcie o miejsce, w którym będziecie robić zdjęcie. Może to być stolik w salonie, kanapa, okolice choinki itp. Pamiętajcie tylko, aby usunąć wszystkie elementy, które mogą zakłócać kadr np. rzucone papiery po rozpakowaniu prezentu, pudełka czy walające się ubrania. Możemy też wykorzystać np. obrus czy jakiś materiał na tło. Ja akurat mam takie dedykowane wydrukowane tła (można je kupić niedrogo np. na Allegro), ale nie martwcie się jak ich nie macie.

Spokojnie możecie wykorzystać np. ścianę przy biurku czy po prostu widok na wysprzątany kąt, czy okno. Jako, że jest teraz dosyć ciemno w mieszkaniu i raczej ciężko o wpadające światło, to warto zadbać o dodatkowe oświetlenie. Jak nie macie takiej lampy do zdjęć jak ja, to spokojnie można wykorzystać np. lampkę, którą używacie na biurku lub poczekać na środek pogodnego dnia i zrobić zdjęcia w okolicach okna, gdy będzie jasno.

Jak już ogarnęliśmy sobie kącik i światło, to teraz czas zadbać o dodatki. I tutaj możecie poszaleć 🙂 Wszelkiego rodzaju wstążki, tiule, bombki, przyprawy świąteczne, pierniki, czekoladki, imbir czy mandarynka będzie tutaj świetnym elementem, który wzbogaci nasz kadr.

Teraz tylko pozostaje ułożyć kompozycję, w której głównym bohaterem będzie nasz produkt – u mnie telefon. Starajmy się tak dobierać dodatki, aby nie przytłoczyć produktu. Mają być tylko elementem dekoracyjnym. Możemy ułożyć je na kilka sposobów np. na płasko, aby zrobić zdjęcie z góry (tzw.flat lay, który widzimy często na Instagramie) czy bardziej  pionowo. Teraz wystarczy włączyć aparat i focić 🙂

Które tryby najlepiej wybrać? I tutaj polecam użyć:

  • tryb automatyczny do zdjęć płaskich oraz pionowych, gdy chcemy mieć też wyraźne elementy w tle:

Motorola Edge 20

  • tryb portretowy (wskazujemy palcem na ekranie na nasz produkt), gdy chcemy mieć rozmyte tło, a wyraźny produkt (tutaj najlepiej do zdjęć pionowych, gdy produkt jest lekko wysunięty do przodu):
Motorola Edge 20
Świąteczna kompozycja
  • wbudowane filtry, gdy chcemy od razu nadać zdjęciu inny ton kolorystyczny, a nie koniecznie chcemy lub potrafimy obrabiać w innych programach – możemy to robić na żywo i od razu widzieć efekt:

Motorola Edge 20

  • zoom x2 / x3, gdy chcemy zbliżyć jakiś element, a jednocześnie przybliżyć też do niego tło

Teraz już tylko pozostaje eksperymentowanie i focenie. Efekt może wyglądać jak poniżej:

  • zdjęcie na płasko w trybie automatycznym:

Motorola E40

  • zdjęcie pionowe w trybie automatycznym:
  • zdjęcie pionowe w trybie portretowym:
  • zdjęcie z użyciem zooma x3:

  • zdjęcie z użyciem zooma w trybie portretowym:

  • zdjęcia z użyciem wbudowanych filtrów:

Gotowe? To można wrzucać na media społecznościowe czy pokazywać znajomym 🙂

Próbujcie, ustawiajcie, przestawiajcie … im więcej wariantów i ćwiczeń tym szybciej dojdziecie do swojego wymarzonego zdjęcia. Pamiętajcie tylko o tym, aby usuwać z kadru wszystkie śmieci, które mogą zaburzyć odbiór zdjęcia i zadbać o dobre światło oraz dodatki. Nie musicie wydawać na nie majątku. Spokojnie przeszukajcie swoje pudła z ozdobami lodówkę i szafkę z przyprawami. Zobaczycie, że znajdziecie w nich mnóstwo świetnych „przydasiów”, które doskonale wpiszą się w nasz kadr. Powodzenia!

Diana Kisiała

Zarażam pasją do szycia i nowych technologii.

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: