Smart home. Jakiego internetu potrzebujesz?

Smart home. Jakiego internetu potrzebujesz?

Z nowoczesnych technologii korzystamy już niemal na każdym kroku. Po zdobycze techniki sięgamy nawet podczas urządzania domu czy mieszkania, planując rozwiązania nie tylko ułatwiające funkcjonowanie, ale też zwiększające bezpieczeństwo. Jednym z nich jest smart home, który do działania potrzebuje dobrego połączenia z internetem. Jaką ofertę najlepiej wybrać?

Smart home

Co to jest smart home?

Na początek wyjaśnijmy jednak, czym jest smart home. W Polsce termin ten tłumaczy się jako „inteligentny dom”, czyli taki, w których technologie ułatwiają życie, gdyż są w stanie zastąpić nas w wykonywaniu codziennych, rutynowych czynności, a nawet zwiększyć bezpieczeństwo domowników. Rozwiązania smart home z biegiem lat stają się bardziej przystępne cenowo, stąd decyduje się na nie coraz więcej osób – i to zarówno właścicieli domów, jak i mieszkań.

Jakie funkcje są dostępne w ramach technologii smart home? W zależności od potrzeb i budżetu smart home może oferować następujące rozwiązania:

 • inteligentne oświetlenie, w tym czujniki ruchu czy sterowanie światłem za pomocą smartfona,
 • czujniki i kamery, na przykład umożliwiające monitorowanie sytuacji w domu pod naszą nieobecność lub wykrywające dwutlenek węgla,
 • inteligentne gniazdka sieciowe, w których za pomocą specjalnej aplikacji na smartfona możemy włączyć lub odłączyć dopływ prądu,
 • możliwość regulacji temperatury,
 • sterowanie oknami lub roletami,
 • sterowanie bramą lub drzwiami wejściowymi,
 • możliwość zdalnej obsługi zamka do drzwi.

To oczywiście kilka przykładów – firmy specjalizujące się w projektowaniu systemów do inteligentnych domów regularnie zaskakują nas nowymi technologiami, proponując kolejne funkcjonalności czy udogodnienia.

Smart home wymaga dobrego internetu

Korzystanie ze wszystkich inteligentnych rozwiązań nie jest jednak możliwe bez dostępu do internetu. Co więcej, dobrego internetu, zapewniającego stabilne połączenie o odpowiedniej przepustowości. Tylko na jaki się zdecydować? Wybór może nie być łatwy, ponieważ ofertami internetu zarówno stacjonarnego, jak i mobilnego kuszą liczne firmy działające w branży usług telekomunikacyjnych.

Jednym z rekomendowanych rozwiązań jest stałe łącze z solidnym routerem. Wśród głównych zalet tego wariantu wskazuje się stabilność połączenia, co ma znaczenie między innymi w przypadku trudnych warunków atmosferycznych. Gdy połączenie zostanie zerwane, na przykład w wyniku załamania pogody, wszelkie systemy przestaną działać, a tym samym smart home nie będzie spełniał swej funkcji.

Operatorzy są w stanie zaproponować różnorodne opcje internetu stacjonarnego o różnych przepustowościach, co pozwala na dobór wariantu pasującego do potrzeb mieszkańców. W ramach pakietu standardowo oferowany jest także router, którego wybór najlepiej uzależnić od przepustowości łącza oraz metrażu domu lub mieszkania.

Na niewielkich powierzchniach wystarczające będzie urządzenie o niższych parametrach, natomiast na dużych konieczne może być zastosowanie wzmacniacza sygnału. Inna możliwość to instalacja systemu mesh – składa się on z kilku punktów dostępowych rozmieszczonych na terenie domu lub posesji, które tworzą sieć o tej samej nazwie.

Smart home na internecie mobilnym? To możliwe!

Internet stacjonarny nie jest jedynym rozwiązaniem – działanie systemów smart home może także bazować na łączu mobilnym. By jednak funkcjonowały one poprawnie, przy wyborze należy zwrócić uwagę na limit transferu – nie warto decydować się na opcję z niską liczbą GB, ponieważ szybko zużyjemy cały dostępny pakiet, a prędkość internetu odczuwalnie spadnie.

W ofertach operatorów znajdziemy różne warianty internetu mobilnego, które sprawdzą się nawet w inteligentnym domu. Możemy na przykład wybrać pakiet zapewniający 200 GB internetu – taką propozycją przygotowała między innymi sieć Otvarta, której klienci mogą dodatkowo zdecydować się na dynamiczny lub stały adres IP – w drugim przypadku może być on publiczny albo prywatny.

Przy dynamicznym adresie IP, który stanowi standard na rynku, jest on zmieniany przy każdym logowaniu urządzenia, natomiast przy stałym – pozostaje niezmienny. Dla zastosowań, które wymagają dostępu do urządzeń domowych lub monitorujących na odległość, konieczny jest stały publiczny adres IP – jest on przydzielony urządzeniom dostępnym w internecie widocznym poza siecią lokalną.

Różnorodność oferowanych pakietów to niewątpliwie ogromna zaleta sieci Otvarta – żaden operator nie proponuje internetu mobilnego w aż tylu wariantach. Co więcej, w przypadku dwóch opcji Otvarta zapewnia dodatkowe 200 GB internetu do wykorzystania w godzinach nocnych – między północą a ósmą rano. To oznacza, że decydując się na ofertę tego operatora, możemy zyskać nawet 400 GB internetu do wykorzystania w ciągu miesiąca.

Oprócz liczby dostępnych GB warto również zwrócić uwagę na to, w jakiej technologii oferowany jest dostęp do internetu. Przyszłość rozwiązań smart home jest ściśle powiązana z rozwojem sieci 5G, która wbrew pozorom nie jest proponowana przez wszystkich operatorów. Najważniejsze zalety technologii 5G to dostęp do szybkiego internetu, nowoczesna infrastruktura, mniejsze ryzyko przeciążenia nadajnika oraz znacząca redukcja opóźnień w transmisji.

Otvarta była jedną z pierwszych polskich sieci, która zapewniła dostęp do internetu w technologii 5G – operator oferuje to rozwiązanie od maja 2020 roku. Aktualnie w zasięgu 5G znajduje się około 19 milionów Polaków, ale, co najważniejsze, systematycznie się on powiększa. Natomiast w lokalizacjach, gdzie 5G nie jest jeszcze dostępne, użytkownicy mogą korzystać ze stabilnej i rozbudowanej infrastruktury LTE.

Tym, co wyróżnia sieć Otvarta na tle innych operatorów, jest także brak długoterminowych umów. Otvarta nie narzuca minimalnego czasu trwania umowy przy żadnym pakiecie, co oznacza brak dodatkowych opłat w razie konieczności rozwiązania umowy. W takiej sytuacji obowiązuje nas wyłącznie wynoszący miesiąc okres wypowiedzenia.

Rozwiązania smart home bez wątpienia mogą ułatwiać nam życie. By jednak zamiast tego nie powodowały zbędnej frustracji, w inteligentnym domu nie może zabraknąć dobrego, solidnego połączenia z internetem.

21 komentarzy do “Smart home. Jakiego internetu potrzebujesz?

 • 26 października 2022 o 09:10
  Bezpośredni odnośnik

  Internet mobilny z Otvarta śmiga bardzo dobrze i to nie tylko w większych miastach. ale działają na dobrej infrastrukturze to nie ma się co dziwić. Pod kątem cen też trudno ich pobić.

  Odpowiedz
 • 25 października 2022 o 17:56
  Bezpośredni odnośnik

  @Alcia wielkie dzięki, rzeczywiście bardzo rozsądna cena a w sumie dostaje się wszystko co niezbędne. No i ta umowa na czas nieokreślony bardzo kusi.

  Odpowiedz
 • 21 października 2022 o 11:41
  Bezpośredni odnośnik

  @Gajaa jeśli zależy Ci na nielimitowanych rozmowach i smsach do wszystkich sieci a dodatkowo 21GB internetu LTE Ci wystarczy to ten pakiet O!Korzystna będzie wystarczający 🙂

  Odpowiedz
 • 11 października 2022 o 16:47
  Bezpośredni odnośnik

  @Alcia no właśnie ja niedawno kupiłam nowy telefon ale planuje zmienić obecnego operatora. Który abonent najbardziej opłaca się brać ?

  Odpowiedz
 • 10 października 2022 o 13:49
  Bezpośredni odnośnik

  poza internetem mają też wiele fajnych pakietów jeśli chodzi o abonamenty telefoniczne ( ale bez urządzenia w zestawie).

  Odpowiedz
 • 6 października 2022 o 15:16
  Bezpośredni odnośnik

  Otvarta ma rzeczywiście bardzo dobrą ofertę jeśli chodzi o internet mobilny. niedrogo a do tego z umową na czas nieokreślony.

  Odpowiedz
 • 5 października 2022 o 00:40
  Bezpośredni odnośnik

  nigdy nie zwracalam uwagi na to bo moj net uciaga wszystko co jest podpiete m.in monitoring z lanberga

  Odpowiedz
 • 1 października 2022 o 16:00
  Bezpośredni odnośnik

  Ta aplikacja działa mega. Jeszcze można to jakoś sparować z klawiaturami RGB od Razera, żeby podnieść efekty oświetlenia na wyższy poziom

  Odpowiedz
 • 29 września 2022 o 13:01
  Bezpośredni odnośnik

  Cenie sobie inteligentne oświetlenie i możliwości sterowania zdalnego. To po prostu wygodne i można sobie ustawić wszystko pod swoje preferencje. Yeelight daje rade w tym temacie

  Odpowiedz
 • 28 września 2022 o 23:23
  Bezpośredni odnośnik

  Ja swój smart home dopiero rozpoczynam, póki co postawiłem na inteligentne oświetlenie od Yeelight – warto było zdecydować się Yeelight Ceiling Spotlights

  Odpowiedz
  • 20 października 2022 o 22:08
   Bezpośredni odnośnik

   O myślę właśnie czy nie zainstalować oświetlenia z Yeelight, więc wszelkie podpowiedzi się przydadzą, bo nie wiem od czego budowanie smart home zacząć

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: