Test Motorola edge 30 ultra – poradziła sobie zaskakująco dobrze

Motorola edge 30 ultra otrzymała flagowy procesor Snapdragon 8+ Gen 1 Mobile Platform, który znajdziemy też w kilku modelach na rynku zatem nie muszę go już przedstawiać. Smartfon powinien poradzić sobie niemalże z każdym zadaniem. Tym bardziej, że jest on również wspierany przez 12 GB pamięci RAM LPDDR5 oraz 256 GB pamięci na pliki.

Wszystko w nim działa płynnie, szybko reaguje na moje komendy i bez problemu radzi sobie nawet z bardziej wymagającymi aplikacjami. Co ciekawe nie grzeje się zbyt mocno, no chyba, że damy jej naprawdę popalić w grach. Nie zauważyłam też spadku wydajności po dłuższej i bardziej wymagającej pracy.

W teście AnTuTu otrzymał prawie 1 mln punktów.

Motorola edge 30 ultra (podobnie jak motorola edge 30 neo), pracuje pod kontrolą czystej edycji systemu Android w wersji 12 z niewielką nakładką od Moto –  MyUX, która pozwala na personalizację interfejsu (kolory, ikony, czcionki itp.) oraz użycie znanych i lubianych już Moto Gestów. Nie zapomnijmy też o obecności platformy Ready For. Możemy bezprzewodowo połączyć się z komputerem, tabletem czy telewizorem.

Pakiet komunikacyjny dostępny w motoroli edge 30 ultra również jest z najwyższej półki. Znajdziemy tutaj następujący zestaw:

  • Dwie karty SIM (2 karty nanoSim, 5G + 5G)
  • Sieci + pasma : 5G: n1/2/3/5/7/8/20/28/38/40/41/66/77/78, 4G: B1/2/3/4/5/7/8/12/13/17/18/19/20/25/26/28/32/34/38/39/40/41/42/43/48/66, 3G: B1/2/4/5/8, 2G: B2/3/5/8
  • Bluetooth® 5.2
  • NFC – Tak
  • Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax, 2,4 GHz | 5 GHz | 6 GHz, Wi-Fi 6E, Hotspot Wi-Fi
  • Czujniki: Zbliżeniowy, Światło otoczenia, Akcelerometr, Żyroskop, Czujnik SAR, Magnetometr (kompas)
  • GPS: GPS, AGPS, LTEPP, SUPL, Glonass, Galileo

Przesyłanie plików po BT, łączność z Wi-Fi, czy odnajdywanie drogi w mieście za pomocą GPS-u nie stanowi dla tego modelu żadnego problemu. Wszystko działa w nim poprawnie. Nie zauważyła, aby coś się przerywało czy gubiło położenie w miejscach, w których nie powinno się to zdarzyć. Jest też płatność NFC oraz obsługa sieci 5G.

Motorola edge 30 ultra otrzymała baterię o pojemności 4610 mAh. Spodziewałabym się już min. 5000 mAh, ale mimo wszystko nie jest jakoś źle. Dzień pracy, a nawet 1,5 dnia jest jak najbardziej osiągalny dla tego modelu – dobra optymalizacja czystego Androida też robi swoje. Wszystko oczywiście zależy od użytkowania i ustawionych parametrów. Trzeba mieć na uwadze, że włączenie sieci 5G, odświeżania 144 Hz, ciągłe korzystanie z mediów społecznościowych oraz granie czy robienie dużej ilości zdjęć ma znaczący wpływ na baterię.

Miło też, że producent (podobnie jak w  motoroli edge 30 pro) pomyślał o szybszym ładowaniu przewodowym oraz dodał ładowanie bezprzewodowe. Mamy zatem do dyspozycji:

  • Ładowanie TurboPower 125 W
  • Ładowanie bezprzewodowe do 50 W
  • Bezprzewodowe udostępnianie energii 10 W

Dodam jeszcze, że kabel i odpowiednią ładowarkę znajdziemy również w opakowaniu, a to ostatnio wcale nie jest już takie oczywiste.

Motorola Edge 30 Ultra
Motorola Edge 30 Ultra

Na koniec standardowo aparaty. Do dyspozycji mamy następujący zestaw obiektywów:

  • Tylny aparat:
    • 200 Mpx, 1/1,22″, Przysłona f/1,9, Wielkość piksela 0,64 μm | Technologia Ultra Pixel w celu uzyskania pikseli 2,56 μm, Optyczna stabilizacja obrazu, nagrywanie wideo: 8K UHD (30 kl./s), 4K UHD (60/30 kl./s), FHD (60/30 kl./s)
    • Ultraszerokokątny 50 Mpx (pole widzenia 114°), Macro Vision, Przysłona f/2,2, Wielkość piksela 0,64 μm | Technologia Quad Pixel w celu uzyskania pikseli 1,28 μm, nagrywanie wideo: FHD (30 kl./s)
    • Portretowy 12 Mpx (2x teleobiektyw), Przysłona f/1,6, Wielkość piksela 1,22 μm, nagrywanie wideo: FHD (30 kl./s)
  • Przedni aparat – 60 Mpx, Przysłona f/2,2, Wielkość piksela 0,61 μm | Technologia Quad Pixel w celu uzyskania pikseli 1,22 μm, nagrywanie wideo: 4K UHD (30 kl./s), FHD (30 kl./s)

W aplikacji aparatu na tyle znajdziemy takie funkcje jak:

  • Tryby: Ultra-Res – 200 Mpx, Profesjonalny (z funkcją długiej ekspozycji), Panorama 360°, Naklejki AR, Filtr Live, Podwójny zapis (Dual Capture), Nocne zdjęcia (Night Vision), Portretowy (z HDR) , Skaner, Kolor spotowy,
  • Sztuczna inteligencja: Automatyczne wykrywanie uśmiechów, Integracja z Google Lens, Inteligentna kompozycja, Optymalizacja ujęcia, Automatyczne Nocne zdjęcia (Auto Night Vision)
  • Inne funkcje: Zdjęcia seryjne, Minutnik, Siatka pomocnicza, Znak wodny, Regulator, Zdjęcia w formacie RAW, Skaner kodów kreskowych, Upiększanie twarzy, HDR, Aktywne zdjęcia, Szybkie rejestrowanie (dwukrotny obrót)
  • Nagrywanie: Podwójny zapis (Dual Capture), Portret, Naklejki AR, Film poklatkowy (z filmem typu hyperlapse), Makro, Film w superzwolnionym tempie, Kolor spotowy

Motorola edge 30 ultra, to pierwszy model, który otrzymał obiektyw 200 Mpx, chociaż nie jedyny. Konkurencja już też wypuściła swój egzemplarz. Magia cyferek marketingowo oczywiście działa, ale czy przekłada się to na jakość zdjęć? Trzeba pamiętać, że standardowy kadr to 12,5 Mpx (16 pikseli składa się w 1). Jeżeli chcemy skorzystać z pełnej rozdzielczości to musimy wybrać opcję Ultra-Res w aplikacji aparatu.

Trzeba jednak mieć na uwadze, że takie zdjęcie trochę waży i wykonuje się nieco dłużej (trochę jakbyśmy robili nocne ujęcie, ale na szczęście jest OIS). Moje przykładowe kadry miały od 40 do nawet ponad 50 MB. To naprawdę sporo. Jakościowo muszę przyznać, że zdjęcie jest bardzo szczegółowe, kolory naturalne, a paleta barw bardzo szeroka. Widać też, rozjaśnienia w niektórych miejscach, co dodatkowo ma wpływ na uchwycone szczegóły. Krótko mówiąc jest naprawdę dobrze. Nawet podczas szarówki czy w nocy.

To do czego mogłabym się przyczepić, to do odległości ostrzenia. Dosyć ciężko zbliża się do małych obiektów. Na szczęście tutaj producent nie zostawił nas z niczym. Mamy do dyspozycji również kolejny obiektyw 50 Mpx – szerokokątny, a zarazem do trybu macro. Miło, że pozostałe obiektywy nie zostały potraktowane po macoszemu jak u konkurencji. Dzięki temu kadry na szerokim kącie również są całkiem ładne, szczegółowe z delikatnymi nieostrościami na bokach. Widać też minimalną różnicę w kolorach pomiędzy obiektywami, ale nie jest ona rażąca. Szeroki kąt jest minimalnie cieplejszy i ciemniejszy. Tryb nocny działa również na tym obiektywnie.

Ostatnim obiektywem na tyle jest tele – x2. Ono ma 12 Mpx i trochę szkoda, że nie jest to minimum x3. Przy obiektywie głównym 200 Mpx spokojnie można by wykonać bardzo przyzwoite zdjęcia również na powiększeniu x2, a jednak większe tele byłoby bardziej przydatne w terenie.

Na portrety i aparat do selfi też nie można narzekać. Warto wspomnieć jeszcze o tym, że w trybie portretowym pojawiły się 3 warianty pod ręką: 35mm (szeroki), 50 mm (Standardowy) oraz 75 mm (zbliżenie). Obiekt jest ładnie odcięty od tła, a samo tło zazwyczaj bardzo ładnie rozmyte, chociaż zdarzają się niedociągnięcia.

Może nie jest to najwyższa półka w mobilnej fotografii, ale całkiem dobrze broni się w swojej klasie. Tak trzymać motorolo! Zresztą oceńcie sami:

Jeśli chodzi o filmy, to mamy możliwość nagrywania w 8K UHD (30 kl./s), 4K UHD (60/30 kl./s), FHD (60/30 kl./s) z obiektywu głównego. Jest OIS. Do dyspozycji jest też tryb podwójnego nagrywania (jednocześnie z kamery przedniej i tylnej), tryb poklatkowy, kolor spotowy oraz film w zwolnionym tempie: FHD (120 kl./s). Jak wypadają filmy? Są OK – nagranie jest płynne o ładnych kolorach i szczegółach.  Nie zauważyłam dziwnych szarpnięć (poza momentami zmiany zooma) czy nieprzewidzianych nieostrości. Zresztą zobaczcie sami:

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu: redakcja(at)technosenior.pl

Discover more from TECHNOSenior

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading